Wicestarosta pilski zatrzymany przez CBA [AKTUALIZACJA]

11.09.2018|Autor: Redakcja

Stefan P. zastępca starosty pilskiego i Jan P. dyrektor jednego z wydziałów starostwa zostali dziś zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej Poznań – Nowe Miasto w Poznaniu, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

– Mężczyźni mieli wykorzystywać swoje funkcje publiczne, dla osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej przez inne osoby – dowiedziała się PAP.

– Wicestarosta został zatrzymany przez poznańskich agentów CBA przed swoim urzędem, gdy przyjechał do pracy, a dyrektor – w mieszkaniu. Agenci CBA przeszukują mieszkanie urzędnika, już wcześniej zabezpieczono dokumenty w starostwie. Trwają inne czynności, przesłuchiwani są świadkowie – podkreślił Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Według ustaleń agentów CBA z Poznania, wicestarosta pilski i jednocześnie szef struktur powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego podejmował działania wykraczające poza jego kompetencje służbowe.

– Chciał wymóc zatrudnienie lub przeniesienie na wyższe stanowisko osoby, które nie spełniały wymagań zawodowych określonych przepisami. Osoby te miały należeć do grona znajomych zastępcy starosty, albo były mu polecone przez osoby trzecie – dowiedziała się PAP.

– W jednym z nich w związku z przeprowadzonym w 2018 r. konkursem na kierownicze stanowisko w podległym starostwu domu pomocy społecznej, wicestarosta miał żądać, aby stanowisko objęła wskazana radna powiatowa, mimo że ta nie spełniała wymogów zatrudnienia – mówił Piotr Kaczorek.

Do pomocy w tym nielegalnym działaniu miał nakłonić podległego mu Jana P. dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Pile.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że chodziło o radną powiatową także z ramienia PSL, która ubiegała się w konkursie o kierownicze stanowisko w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie.

Dziś jeszcze obaj zatrzymani usłyszeli w poznańskiej prokuraturze zarzuty.
O treści wyjaśnień składanych przez podejrzanych prokurator nie chciał mówić. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys zł.

Stefan P. nie przyznaje się do winy. W rozmowie z nami powiedział tylko, że podejrzewa, że jego zatrzymanie ma związek z wyborami, a do sprawy odniesie się za kilka dni.

***
– W związku z informacjami o zatrzymaniu polityków PSL tj. wicestarosty pilskiego i jednego z dyrektorów wydziału w Starostwie Powiatowym w Pile, sprawującego jednocześnie funkcję radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, jako starosta pilski i prezes Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe, stanowczo oświadczam, że członkowie Zarządu Powiatu reprezentujący stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile nie są z tą sprawą powiązani w żaden sposób. Prowadzone w sprawie czynności nie wpływają na pracę tutejszego urzędu. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez stosowne organy, nie możemy komentować tej sprawy – napisał w oświadczeniu Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Przeczytaj więcej o: cba zatrzymania piła, dps falmierowo, powiat pilski, starosta pilski, starostwo powiatowe piła, stefan p piła, Wicestarosta pilski zatrzymany przez CBA

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • asystentka Elka

  I to za ścianą naszego Elka? No niech teraz zwoła konferencję, że o tym nie wiedział albo lepiej… niech przyzna się, że sam doniósł aby wyciąć konkurencję przed wyborami bauhahaha

  • Konkretne źródło

   Też mi to śmierdzi na odległość. Za dużo powiązań z pewnym byłym senatorem a tak konurencja wycieta i tyle

  • Polecam

   Sugerujesz, że ich do tego nakłonił?

 • fjuk

  Dodam, że to kolejna reklama Piły dzięki starostwu w ogólnopolskich mediach, po grzybie w szpitalu, oby tak dalej a w Pile pozostanie jedna tura wyborów (oby!!!)

  https://poznan.onet.pl/pila-dwoch-samorzadowcow-zatrzymanych-przez-cba/q2qe4f9

  Czekam na tłumaczenia szeryfa powiatowego, idę po popcorn i cole. A tacy blisko mieszkańca są i to jeszcze CBA od ich kumpli pisowskich ładne jaja

 • ABC

  Myślę że Eliś będzie nas teraz przekonywał, że nie wie że konkubina została w podległej mu jednostce zaraz po tym jak został starostą ani nie zna tego tabunu blondynek z którymi podpisał umowę o pracę w starostwie w ostatnich 2 latach

  • grucha

   Ciekawe czy tam był konkurs i osoba wybrana ma kwalifikację na to stanowisko

  • as

   myślę, że zaraz więcej hitów będzie puszczanych w eter… zbliżają się wybory i jak mówi stare ale bardzo jare powiedzenie: kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Wiemy o kogo chodzi… Więc też kupię popcorn i sobie pooglądam. Dodam że bardzo będę się cieszył jak zniknie i wróci tam gdzie jego miejsce…

   • kolega z podwórka

    niekoszone trawniki w Śmiłowie czekają

 • Bobo

  A ktoś pisał, że w bliskiej okolicy wyborów będą się pojawiać pewne ciekawe informacje.

 • obserwator

  Fragment oświadczenia: Prowadzone w sprawie czynności nie wpływają na pracę tutejszego urzędu. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez stosowne organy, nie możemy komentować tej sprawy.

  Starosta usunął dwa razy komentarz na fb więc przytoczę go tutaj:

  Prowadzone postępowania w przypadku schroniska, kamienicy na śródmiejskiej nie przeszkadzały w zwoływaniu konferencji prasowych oraz zabieraniu głosu.

  Co śmieszniejsze na swojej tablicy starosta umieścił nagranie o schronisku z podpisem i ten proceder w pilskim schronisku trwa lata- bardzo ciekawe w kontekście dzisiejszych zatrzymań jaki proceder trwa w budynku przy al. Niepodległości.

  Kto mieczem wojuje od miecza ginie, czekam aż pilscy dziennikarze również “niepokorni” związani ze starostwem wezmą temat na tapetę z takim samym zainteresowaniem jak tematy związane z urzędem miasta.

  • Pamiętnik

   Najlepsze było wyjaśnienie dlaczego nie zgłosił podejrzenia popełnienia przestępstwa w sprawie kamienić. Bo nie miał wiedzy o popełnieniu przestępstwa. A konferencje były. I to jakie.

   • obserwator

    Ekipa z urzędu miasta to nie moja klika, jednak jak patrzę przez ostatnie lata na starostwo gdzie lans zdjęcia i mało merytoryki to jednak wybieram ludzi z urzędu miasta, widzę jak miasto się rozwija i nie sposób tego nie docenić. Serio śmiać mi się chcę ciekawe gdyby sytuacja była odwrotna jakby zareagował team starostwo- śmiem przypuszczać, że mielibyśmy już konferencję prasową.

    Z drugiej strony jak już robić wałki to na miliony, a nie załatwiać komuś posadę w DPS Falmierowo haha

    • SD

     To nie jest koniec aresztowań. Więc poczekaj z ta opinią.

 • Rychło rano

  Czyli na raty aresztują. Myślałem że wszystkich jednego dnia capną.

 • Pilanin

  Ciekawe czy Stefan zacznie sypać o zatrudnianiu ludzi z Porozumienia, rzekomym nepotyzmie, ukladach i cwaniactwie

 • eliasz

  Zaraz Zaraz, jak to było? To prezydent odpowiada za swoich pracowników i ich błędy? Tak mi coś świta, że kiedyś ktoś tak tłumaczył zwolnienie urzędniczki, a tutaj sama prawa ręką specjalista od dróg powiatowych- nic czekamy na zarzuty i czy się potwierdzi

 • syn bez pleców

  ciekawe jak tam się w Starostwie pracuje Michałowi Pierko synowi członka Zarządu Powiatu Pilskiego z Porozumienia Samorządowego pana Mirosława Pierko który dostał pracę na początku tego roku , kto z nim podpisał umowę ? czy będzie konferencja z wiatraczkami ?

 • phah

  PLS cos wiedziało dlatego nie kandyduje na fotel prezydenta Piły….

 • skrzypek z poddasza

  23 marca br na stanowsko głównego administratora dps falmierowo wybrano pana Andrzeja Kliczkowskiego diskopolowca zespołu AM ,większości imprez powiatowych organizowanych przez starostę komarowskiego ? przypadek ?

  • Wyborca

   Ale Andrzej Kliczkowski akurat ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia.

   • Stop przydupasom

    Do czego uprawnienia? Do znakowania na Facebooku niemal każdego zdjęcia Komarowskiego znacznikiem “Lubię to”?

    • Wyborca

     Jest pracownikiem socjalnym.

     • Fanka disco polo

      Chyba specjalnym patrząc na jego aktywność na stronie Komarowskiego

     • Wyborca

      I co z tego, że jest taka aktywność. Starosta to nie moja bajka, ale akurat tu się nei ma do czego przyczepić bo Kliczkowski ma odpowiednie kwalifikacje i się wybroni. Proste.

    • I co z tego

     I co z tego , to już nikt nie może lajkowac kogoś postów , zdjec śmieszny jestes … Ladny zlot trolli z urzedu miasta tutaj zawitał ,a może to tylko jedna osoba pisze tylko zmieniając nick . Brak słów na was ludzie.

     • a to właśnie

      Twierdzisz że tylko urząd miasta widzi to co się dzieje w starostwie? Posłuchaj ludzi pracujących z Komarowskim jak mają dość traktowania przez niego , zatrudniania kolejnych znajomych i członków rodzin przydypasow

 • heniek

  Jeszcze niedawno przecinali wstęgi, jeszcze w niedzielę brylowali na dożynkach a we wtorek zatrzymanie i przejazd do prokuratury. Typowo polskie, dopóki młodzi nie wezmą tego, stare pierniki będą tak politykować lokalnie- weźcie ich do normalnej roboty myślę, że po miesiącu pracodawca by podziękował bo nie wystarczy założyć garnitur i robić zdjęcia i gadać pierdoły tylko jest się rozliczanym z pracy.

  • Sekretarka

   Popytaj o “kariere” w Nafcie Komarowskiego to zrozumiesz dlaczego przykleił się do Stokłosy i z jakich powodów ukrywa swój życiorys

   • heniek

    Nie mam ochoty. Od momentu gdy ten osobnik się pojawił w Pile i zaczął brylować to działa mi na nerwy. Bierny mierny ale wierny. Oby rozliczenie przyszło w najbliższych wyborach lub szybciej biorąc pod uwagę plotki ze starostwa o nepotyzmie. Tak to jest jak kogoś bez kompetencji posadzi się na stołku, myśli, że to już tak zawsze będzie a rzeczywistość jest inna. Nie ma nietykalnych. Za pare miesięcy mam nadzieje, że słuch o tym Panie zaginie w Pile i to bezpowrotnie. Młodzi pouciekali do większych ośrodków niestety i nie ma kto ich zastąpić i brylują w lokalnych mediach i myślą, że są ważni, że mają władzę a tak nie jest czasy się zmieniły.

    Ciekawi mnie czy zwierzchnik powiatu wycofa się z wyborów na prezydenta miasta- kolejna sromotna klęska definitywnie zweryfikowałaby jego poparcie (wcześniej na senatora się nie udało) a tak starosta wybierany przez kumpli radnych ciepła posadka i bedzie można kręcić karuzele dalej, robić zdjęcia i uprawiać tani lans

 • Ela

  A jak to leciało? Że prezydent miasta ODPOWIADA za swoich dyrektorów, jeśli wokół nich “brzydko pachnie”? Eli, no nie jest tak? 😀 No dobrze, różnica między tą a tamtą sytuacją jakaś jednak jest. W końcu w Urzędzie Miasta zarzutów nikomu nie postawiono, to nie powinniśmy tych kwestii zestawiać obok siebie 😀 😀 😀 Może jakaś konferencja na Śródmiejskiej by się przydała?

  • Tani lans

   I plakaty plakaty plakaty.. wieksza ilość niż przy wyborach na senatora lub taka sama jak przy dożynkach rozwieszone na każdym drzewie bramie płocie latarni…

   • izi

    Czekamy na Komarowski Live prosto z przed budynku prokuratury w Poznaniu, myślę że widownia byłaby ogromna. Fajnie jakby można było zadawać pytania staroście.

    • K.

     A etatowy członek zarządu, tak jak na dożynkach, mógłby podekscytowanym kolegom z Porozumienia Samorządowego krzyczeć “Mamy wysoką oglądalność”. W końcu się doczekali duuuuzego zainteresowania.

 • hahaha

  “Chciał wymóc zatrudnienie lub przeniesienie na wyższe stanowisko osoby, które nie spełniały wymagań zawodowych określonych przepisami. Osoby te miały należeć do grona znajomych zastępcy starosty, albo były mu polecone przez osoby trzecie”

  Przecież na tej podstawie to większośc rządzących powinna wylecieć od razu.

 • Bolo

  czekamy na kontrę Stefana, jest po liczeniu ale jeszcze nie na deskach , a tymczasem z budynku starostwa odpadły kolejne kawałki tynku

 • dziennikarz live

  Czy Komarowski z tarasu swego gabinetu filmował zatrzymanie swoich pracowników?

 • pilanka

  od dawna uważam, że Piła winna być miastem na prawach powiatu, a PSL niech rządzi w swoich mieścinach, nam przynoszą tylko wstyd

  • Zas

   Tak samo niech sobie w Osieku rządzi i Pile wstydu nie przynosi

 • ***@#$

  Były dożynki…A teraz czas na wykopki🤣🤣🤣🤣

  • TVP 1

   hahahaha jak powiat cos robi to tak aby było głośno na cały kraj hahahaha

 • GieZlo

  Już go aresztowano tylko za to, że CHCIAŁ by wybrano na stanowisko legalnie startującą w konkursie panią?! No to jestem w szoku!
  Jeżeli tak ma w przyszłości wyglądać współpraca PiS z samorządami to chyba nasuwa się jedno: nie zagłosujesz na PiS to Ciebie aresztujemy!

 • xxx

  Szok i niedowierzanie…To magistrat tyle pieniędzy wydaje na promocję miasta a tu za darmo w TV reżimowej pokazują ten materiał o naszym mieście. Tak poważnie: na PEJS-booku (profil Agnieszka Mrotek) fajne, aktualne fotki pana wicestarosty z tą panią, której nie udało się “posadzić” w DPS Falmierowo na kierowniczym stanowisku. Za to bezpiecznie “wylądowała” w DPS Rzadkowo. Standardy PSL, PO i PIS-u są podobne w tej materii – zwycięzca bierze wszystko. Na tej zasadzie PO-PSL obsadzało “swoimi” bastiony opanowane przez siebie (na przykładzie Piły polaryzacja przebiega na linii Urząd Miasta – Starostwo), Do gry wchodzi także PIS, przejmując te instytucje, które można było wymienić “swoimi” z marszu (ARiMR, KRUS, ZUS – tzw. “dobra zmiana”), a teraz – poprzez wybory samorządowe chce zdobyć kolejne “punkty oporu” w miastach i terenie. Narodzie obudź się i weź do serca słowa Korwina Mikke: trzeba zlikwidować koryto, a nie zmieniać świnie przy korycie.

  • postronny widz

   Pomyliłeś się. W Starostwie nie rządzi PO tylko Porozumienie Samorządowe, które pozwalało na takie zachowania, bo sami zatrudniali synów członków Porozumienia w Starostwie, awansując na funkcje dyrektorów bratanice i innych członków rodziny, zatrudniając w podległych jednostkach konkubiny, kochanki, dając stołki dyrektorskie kolegom i koleżankom, którzy nie si dostali do rady w ostatnich wyborach itd. itp. Standardy o których piszesz dotyczą przede wszystkim Porozumienia Samorządowego

   • xxx

    Niedoprecyzowałem. Oczywiście w Starostwie rządzi koalicja PS – PSL ( to wynika z wyników wyborów). PS miało większość ale nie tyle, aby samemu rządzić w powiecie. Z PO nie doszli do porozumienia i z PSL-em utworzyli większość. Opisany wyżej przypadek dotyczy przecież ludzi z PSL-u. W tych wyborach samorządowych do Rady Powiatu PSL, który zaczyna być “wykaszany” na wsi ma małe szanse i drugą znaczącą siłą (po PS) w Radzie Powiatu pewnie będzie PIS.

    • zzz

     PS znaczącą siłą po tych wałkach na które pozwalali???!!! Obejrzyj sobie wczorajsze Wiadomości jak Komarowski nie miał odwagi (pierwszy raz!) stanąć przed kamerami i wziąć na siebie brak nadzoru nad tym co się dzieje w Starostwie. Kto im uwierzy, że w haśle “Więcej pracy mniej polityki” nie chodziło o pracę tylko dla swoich

 • Pilanin

  To są wspolpracownicy Pana starosty,dokladnie o tym wiedzial. Sam doskonale stosuje takie praktyki przy przyjmowaniu wspolpracownikow.. nabory ustawiane w gabinecie starosty typu osobisty fotograf ,niech sami pracownicy sie wypowiedza. Chodzą wystraszeni.

 • JOHNNYY

  w koncu cos sie dzieje w Pile !! czas na zmiany bo obcni rządzący w pile
  POwcy jak i inni widac zalatwiaja prace dla swoich po znjamosci TAK JAK ODBYWALO SIE TO PEZEZWIELE LAT np 8 lat Po . Oby
  tegoroczne wybory przyniosly PISytywna zmianę 🙂!! i wkroczyla do piły za zatem przejeła władze w pile obecna partia rządzaca w Polsce PIS