Gdzie się podział pierwszy peron w Chodzieży?

10.09.2018|Autor: Karolina Głogowska

Pasażerowie obserwujący przebudowę stacji kolejowej w Chodzieży pytają, gdzie się podział peron pierwszy. Kiedyś przylegał do budynku dworca, jednak w trakcie remontu PKP postanowiła przenieść go w inne miejsce.

Nowy peron przy dworcu PKP w Chodzieży został przesunięty. Żeby dostać się do pociągu, pasażerowie będą musieli przejść z budynku dworca 200 metrów.

– Nie korzystałam, ale 200 metrów to jest jednak kawałek. Niepraktyczne jest to. Dla mnie to jest trochę bez sensu. Jeśli są osoby niepełnosprawne, to będzie dla nich problem – komentują chodzieżanie.

A miało być tak pięknie. Modernizację stacji zaplanowano przecież po to, żeby poprawić warunki podróżowania i zwiększyć komfort pasażerów.

Chyba komuś w PKP zabrakło wyobraźni. Przecież nie tak dawno był remontowany dworzec, oczywiście przez inną spółkę niż ta, która dzisiaj realizuje nową linię kolejową. Zabrakło dwa, trzy lata temu komunikacji między tymi spółkami, aby uzgodnić poziom peronu – tłumaczy Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

To właśnie różnicą poziomów peronu i budynku dworca, która wynosi aż pół metra, PKP tłumaczy wprowadzone zmiany.

Pozostawienie peronu w dotychczasowej lokalizacji spowodowałoby jego wchodzenie w drzwi i okna budynku dworcowego. Ewentualna budowa schodów i pochylni zmniejszyłaby szerokość peronu – mówi Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy PKP PLK.

To z kolei byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pasażerów. Nowa lokalizacja ma także umożliwić zbudowanie na poziomie szyn przejścia do peronu numer dwa. To wszystko nie przekonuje jednak sceptyków.

Kiedy projektujemy taki obiekt jak dworzec kolejowy, staramy się raczej ułatwiać ludziom życie, to znaczy sprawiać, żeby mieli krótszą drogę na peron niż dłuższą – tłumaczy Kamil Bocian, architekt.

A to byłoby możliwe, gdyby zgodny z wymogami technicznymi peron wybudowano w miejscu starego. Dlatego wciąż pojawia się pytanie, czy przebudowy stacji nie można było wykonać lepiej…

Przeczytaj więcej o: dworzec chodzież, Jacek Gursz, Kamil Bocian, pkp chodzież, przesunięty peron, zbigniew wolny

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • witcher

  Gosiewskie zabrały do Włoszczowej 😉

 • Krzysztof gustaw

  “Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu” – cyt. z “Misia”. A najbliższy czynny peron pierwszy w Pile.

 • (PO)papraniec

  Tytuł złowieszczy jak gdyby go ktoś za…….!

 • hmmtfh

  aha czyli po staremu wybudować coś co za kilka lat jest bez sensu i nie ma racji bytu…… jakie to polskie nasze narodowe postępowanie z tego polska słynie z marnowania pieniędzy niedbalstwa itp. aha mam rozumieć, że tak będzie tez w Pile wyremontowano dworzec ale peronów nie podnieśli…..

 • Bolek

  Asta chyba informowała, że remont robi urząd marszałkowski PO-PSL. Nie wiem czemu tym razem ich nie spytali?

  • Pasażer

   Inwestorem jest PKP Polskie Linie Kolejowe SA i to ta spółka odpowiada za modernizację linii Poznań – Piła.

 • dojezdzajacy

  Kiedy drugi tor do Poznania?

 • Znawca

  Widzę nowe nazwiska, a błędy te same. Może aurorka sprawdzi jak był wykorzystywany peron pierwszy w Chodzieży? W poprzednim rozkładzie jazdy odjeżdżało z niego 0 (zero) pociagów. Wszystkie miały w rozkładzie peron drugi. Tak też będzie po remoncie, a peron pierwszy jest rezerwowy.