Pytania do ZUS po informacji emerytalnej

10.08.2018|Autor: Redakcja

ZUS rozsyła właśnie prawie 20 milionów listów z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. W Wielkopolsce informacja taka trafi do prawie 2 mln osób. Całość korespondencji ma być rozesłana do końca sierpnia. W związku z tą informacją wielkopolskie oddziały ZUS zorganizowały 11 dyżurów telefonicznych. Informacja ta bowiem, mimo, że wysyłana co roku, wywołała falę zapytań.

Każdy, kto ma odłożoną choćby złotówkę w ZUS, otrzymał lub wkrótce otrzyma „Informację o stanie konta ubezpieczonego”. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli dana osoba jest członkiem OFE).

Warto zwrócić uwagę, że informacja ta nie zawiera wyliczenia emerytury, która przysługuje z OFE. Jeśli zatem jesteśmy członkami OFE, nasza emerytura będzie zatem odpowiednio wyższa. Jednak na 10 lat przed ukończeniem wieku emerytalnego, OFE co roku przekazuje do ZUS na subkonto 10 procent zebranego w OFE kapitału. Przykładowo, jeżeli mężczyzna w 2017 r. ukończył 56 lat, to w informacji z ZUS za 2017 r. na jego subkoncie zapisane jest pierwsze 10 procent z OFE. I tak co roku kolejne 10 procent – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Duża część telefonów, szczególnie tych od kobiet, dotyczyła wysokości prognozowanej emerytury. Cześć z nich  dowiedziała się, że może otrzymać mniejszą emeryturę, niż wcześniej prognozowano. Dlaczego?

– Główny powód to obniżenie wieku emerytalnego.  Jeśli dana osoba przechodzi na emeryturę kilka lat wcześniej, to automatycznie odkłada mniej składek na swoim koncie emerytalnym i jej emerytura jest niższa. Kobieta urodzona po 30 września 1973 r. mogła otrzymać prognozowaną emeryturę obliczoną dla wieku 67 lat, podczas gdy teraz ma prawo do emerytury w wieku 60 lat – tłumaczy Marlena Nowicka.

Kolejny czynnik, który potencjalnie obniża nasze przyszłe emerytury to rosnąca długość życia.

Jak więc sprawdzić, czy lepiej czekać i jak długo, czy od razu składać wniosek? We wszystkich placówkach ZUS-u funkcjonują doradcy emerytalni. Doradca emerytalny wyjaśnia potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wylicza w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej. 

Każdy przyszły emeryt powinien wiedzieć, że opóźnienie o rok przejścia na emeryturę, powoduje jej wzrost średnio o ok. 8 proc.

fot. i opr. ZUS w województwie wielkopolskim

Przeczytaj więcej o: emerytury piła, Fala pytań do ZUS po informacjach o emeryturach, Marlena Nowicka, Po informacjach o emeryturach fala pytań do ZUS, Pytania do ZUS po informacji emerytalnej, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, zus emerytury piła, zus piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.