Z Piły na Arktykę w poszukiwaniu bruzdnic

11.07.2018|Autor: AK

Dziś rozpoczęła się wyprawa naukowo – badawcza na Spitsbergen. Siedmioro uczestników pod wspólnym szyldem Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile wyruszyło na Arktykę. Będą poszukiwać glonów także głęboko pod wodą.

Podróżnicy liczą na poprawę pogody. Obecnie temperatura tam wynosi około 2 do 10 stopni Celsjusza.

– Za kilka dni ma się wypogodzić i żyjemy tą nadzieją, że to pozwoli nam na lepszą eksplorację i na sprawniejsze badania, bo oczywiście schodzimy tez pod wodę i płyniemy jachtem i będziemy też na lądzie. Trzeba pamiętać, że tam jest zawsze niebezpieczeństwo ataku niedźwiedzi polarnych. Nie ma wyjścia na ląd bez broni – mówi dr Paweł Owsianny, za-ca dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Czyli ryzyko spore, ale też i duża stawka. Poszukiwacze postawiali sobie za cel odnaleźć nieznane dotąd gatunki glonów. Wcześniejsza ekspedycja w Tatry przyniosła właśnie takie nieoczekiwane rezultaty. Bruzdnice są bowiem najciekawszą grupą wśród glonów – twierdzi dr Paweł Owsianny i jak dotąd na Spitsbergenie nie były prowadzone ich szczegółowe badania.

Eksploracją zostanie objęta strefa styku wody i lądu. Ekspedycja potrwa 11 dni. W tym czasie uczestnicy wyprawy odwiedzą też polską stację badawczą prowadzoną przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zostawią część materiału. Pozostałą część przywiozą ze sobą do Piły do Nadnoteckiego Instytutu już 21 lipca.

Relację z wyprawy, którą dokumentuje Michał Kępiński będzie można obejrzeć na antenie TV ASTA.

***
Czwartek – 2 dzień wyprawy.

– Po 15 godzinach podróży dotarliśmy na Spitsbergen. Zmęczeni, ale szczęśliwi, dotarliśmy na jacht Hi Oceane One. Tu po rozpakowaniu, przejściu podstawowego szkolenia bezpieczeństwa na jachcie poszliśmy spać, choć o 1 w nocy na Spitsbergenie świeciło słonce. Dziś o godz. 8.00 pobudka, śniadanie i za chwilę wyjście po potrzebne zakupy. Następnie wypływamy na prawdziwą wyprawę w morze – relacjonuje Michał Kępiński z TV ASTA.

Przeczytaj więcej o: arktyka piła, bruzdnice piła, dr Paweł Owsianny, glony piła, kierunek wodny piła, uam piła, Z Piły na Arktykę w poszukiwaniu bruzdnic, za-ca dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Obserwator

  No, widać że dr Owsianny mocno walczy o swoja habilitację. Po co tylko angażuje w to Gminę Piła w której nawet nie mieszka. Czy rzeczywiście miasto jakoś się dołożyło?

  Śmiać mi się chce gdy czytam ze p. Marciniak to student UAM, albo że by zejść na ląd to trzeba mieć broń (kto tam ma broń?). Fajna wycieczka pod szyldem Uniwersytetu za którą płaci “fundacja” jednego z uczestników. Dla większej powagi zaangażowano w sprawę Fundację “Krok po kroku” i p. Trawińskiego i zapewniono PR medialny. Zabawa na całego …. Szkoda tylko że tak niewiele z tego wynika.

 • SAS

  No relacja pana “redaktora” z wyprawy zaczyna się wybornie. Selfie w terminalu Lotniskach Chopina w Warszawie i zdjęcie skrzydła skandynawskiego przewoźnika. Ulala, będzie się to oglądało/czytało z zapartym tchem!

  • ASA

   Widzę, że SAS “mistrz dziennikarstwa” już szydzi. Tylko dlaczego wg niego w Warszawie jest więcej niż jedno lotnisko Chopina? 🙂

 • pola

  Warto byłoby poznać koszty tej imprezy,zwłaszcza te płacone przez miasto.W czasach kiedy MZGM odpowiada w aroganckich pismach,że niestety nie może ludziom naprawić drzwi czy dziur w chodniku z powodu…reformy edukacji /i braku w związku z tym 1 mln zł w kasie miejskiej/ jednocześnie to samo miasto sponsoruje badania glonów w Arktyce… Nie za bezczelne?

  • Noob

   A z jakiej paki miasto ma Tobie naprawiać drzwi ?? Sama sobie wymień jak zniszczyłaś.

   • nono

    Może dlatego,że to miasto jest właścicielem i zarządcą tej nieruchomości?

 • None

  Co niektórym to można polecić “Maść na ból dupy”

  Na całym świecie wysyła się ekspedycje naukowe tylko Was coś znów boli, ehh

  • Nona

   Tu nie chodzi o żaden ból,tylko prostą wątpliwość-czy badanie glonów w Arktyce należy do priorytetów naszego miasta? Warto by było wiedzieć jaką kwotę władza przeznaczyła na ten cel.

   • 1

    Masz racje. To jest pytanie które warto zadać na najbliższej sesji Rady Miasta. Radni, bądźcie czasami krytyczni i dociekliwi!