NFZ zwiększa środki na badania pacjentów

09.07.2018|Autor: Redakcja

1,8 mln złotych dla placówek realizujących w trybie ambulatoryjnym badania: rezonansu magnetycznego, gastroskopii, kolonoskopii i tomografii komputerowej. Dodatkowe pieniądze na to przeznaczył Wielkopolski Oddział NFZ.

Jest to kolejna pula dodatkowych pieniędzy w tym roku, przeznaczona na poprawę dostępności dla pacjentów do tych badań. Łącznie z poprzednią, przekazaną niedawno transzą, która wynosiła 3,5 mln złotych – od początku tego roku Oddział zwiększył wartość umów na wykonywanie tych świadczeń o ponad 5,3 mln złotych, a celem tych zwiększeń jest skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na badanie.

W ślad za dodatkowymi pieniędzmi, Wielkopolski oddział funduszu ogłosił konkurs, w wyniku którego planowana jest większa liczba placówek wykonujących ambulatoryjnie badania: gastroskopii i kolonoskopii, tomografii komputerowej oraz echokardiograficzne płodu.

Konkurs ogłoszony został na powiaty, ponieważ docelowo fundusz chce, aby w każdym powiecie województwa działała placówka udzielająca tych świadczeń w ramach NFZ.

Konkurs nie dotyczy placówek „sieciowych”, które nie muszą startować w konkursie, a zabezpieczają dużą część populacji naszego regionu. Wielkopolskiemu oddziałowi funduszu zależy, aby znaleźli się chętni w tych powiatach, w których do tej pory nie było żadnego realizatora, np. w zakresie gastroskopii: w powiatach tureckim, kępińskim, czy ostrzeszowskim, a kolonoskopii: np. w wągrowieckim, czy śremskim.

Z kolei badania echokardiograficzne płodu wykonywane są obecnie tylko w 3 placówkach w Wielkopolsce, które znajdują się z w Poznaniu, dlatego nowy konkurs został ogłoszony na subregiony: kaliski, koniński, leszczyński, pilski i poznański.

Na wszystkie te zakresy badań fundusz przeznaczył w konkursie ponad 3,4 mln złotych na dwa miesiące finansowania, ponieważ nowe umowy zawarte będą od 1 listopada 2018 roku.

opr. Magdalena Rozumek, p.o. rzecznika prasowego Wielkopolskiego OW NFZ

Przeczytaj więcej o: badania pila, gastrologia piła, nfz piła, NFZ zwiększa środki na badania pacjentów, rezonans magnetyczny piła, szpital w pile, tomografia piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • Kybic

    prawdziwych patriotów interesuje wynik meczu a nie jakieś tam dodatkowe środki na badania.