Żniwiarze przyleciały do Mirosławca

07.07.2018|Autor: Redakcja

Amerykańskie drony w Mirosławcu. W jednostce wojskowej zaprezentowano bezzałogowy MQ-9 Reaper. „Żniwiarze” charakteryzują się przede wszystkim bardzo dalekim zasięgiem i mogą osiągać prędkość prawie czterystu kilometrów na godzinę.

W Mirosławcu stacjonują dwa bezzałogowce typu MQ-9 Reaper. Wykorzystywane są one do skrytej obserwacji przez wojska amerykańskie. Rozlokowanie Reaperów w polskiej bazie pozwoliło na zwiększenie zdolności rozpoznawczych na wschodniej flance NATO.

Prowadzimy podstawowe działania. Ten statek powietrzny może przez długi czas utrzymywać się w powietrzu, mówimy o wielu godzinach. To daje nam daje możliwość obserwacji obiektów przez długi czas i zebraniu sporej ilości informacji którymi możemy podzielić się z naszymi partnerami – tłumaczy John Jimenez, dowódca 52 Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej.

Jeden dron waży ponad dwie tony, może działać na wysokości kilkunastu kilometrów i rozwinąć prędkość do 370 kilometrów na godzinę. Zasięg tego bezzałogowego statku to prawie dwa tysiące kilometrów. Żniwiarze w Mirosławcu nie są uzbrojone. Mają być wykorzystywane w celach obserwacyjnych. Choć polskie wojsko nie ma takich bezzałogowców na wyposażeniu to niektórzy mieli już okazję sterować Reapera.

Wrażenia ciekawe, inne niż dla lotnictwa załogowego ponieważ głównie ponieważ nie czuje się samolotu, ponieważ pilot jest kilka, kilkaset a nawet kilka tysięcy kilometrów od tego statku powietrznego – mówi płk rezerwy Tomasz Gugała, dyrektor programów bezzałogowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Amerykanie prowadzili już wspólne ćwiczenia z wojskami polskimi chociażby podczas niedawnych działań Saber Strike. Chwalą sobie oni współpracę z 12 Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Bardzo dobrze układa się współpraca, jest ona na najwyższym poziomie. Moi żołnierze służący w tej jednostce w znacznym stopniu wspomagają system amerykański – stwierdza płk Łukasz Andrzejewski-Popow, dowódca 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

W dniu prezentacji Żniwiarzy, czyli 4 lipca amerykanie obchodzili święto niepodległości. Z tej okazji żołnierze w Mirosławcu przygotowali piknik z darmowym posiłkiem, czyli hamburgerami i hot-dogami.

Przeczytaj więcej o: drony mirosławiec, john jimenez, łukasz andrzejewski-popow, polska grupa zbrojeniowa, tomasz gugała, żniwiarz dron

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • John English

  Wizyty dronow, coraz wiecej pojazdow wojskowych na drogach glownych i lokalnych itd. itd.

  Czy ,,Rzadzaca gora” przygotowuje nas spoleczenstwo ,,do czegos”
  bo coraz wiecej ludzi ma coraz wiecej mysli-nie zawsze kojarzacych sie dobrze…

  Choc z drugiej strony-my obywatele chcemy wierzyc ze to tylko ,,niewinny pokaz militarny” z
  okazji ,,sezonu ogorkowego”- OBY tak bylo…..

  • deer

   to jest pokłosie “rządów” tego idioty maciara. . . dzisiaj w TVPis pokazali jak jego ukochane dzieci z zespołem downa tzw. Obrona Terytorialna działa w rejonie Kazimierza Dolnego, partyzanci maciara pytali o drogę spotkanego w polu chłopa . . . bo się zgubili. Płacimy na te idiotyczne zabawy w wojsko jak barany.. . ręce opadają.

   • John English

    Popieram-obecna ekipa ,,szczuje” nas Polakow przeciw Rosji w sposob widocznie ,,aktywny” a potem jak (odpukac) cos sie wydarzy to PiSiory uciekna z Polski
    to nie ich zony i corki beda gwalcic Rosyjscy zoldacy
    a nam beda kazac ,,umierac za ojczyzne”-
    tylko ze duzo ludzi rozumie co sie dzieje i mam nadzieje
    nie da sie nabrac i po pierwsze wybiora oni ochrone zycia swojego i rodziny

 • GieZlo

  JA nieraz sobie tak myślę: jak byśmy całkowicie zlikwidowali wojsko to ktoś by na nas napadł i zajął kraj?

  • John English

   Nie chodzi o likwidacje wojska,ale aby politycy nie tworzyli
   zgubnych dla Polski sytuacji. A niestety tak jest teraz nie tylko w Polsce
   a potem zwykli ludzie cierpia za dzialania politykow.
   Powinnismy byc SAMOWYSTARCZALNI i w pierwsze kolejnosci liczyc
   na SIEBIE nie na obcych jak to robi blednie obecna ekipa rzadzaca 🙁 🙁 🙁