Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

10.06.2018|Autor: Redakcja

Ubezpieczenie mieszkania jest polisą, która doskonale sprawdza się w trudnej sytuacji, jaką jest nieszczęśliwe zdarzenie prowadzące do zniszczenia nieruchomości lub kradzież, która pozbawia lokatorów wartościowych przedmiotów. Odbudowa, naprawa czy odkupienie zniszczonych lub utraconych rzeczy wiąże się ze sporymi kosztami, których dzięki polisie można uniknąć.

Ubezpieczenie mieszkania – za co się płaci?
Analizując składki, które trzeba zapłacić za ubezpieczenie mieszkania, warto wiedzieć za co tak naprawdę się płaci. Składka zależny od wielu różnorodnych czynników. Z kolei decydowanie o wyborze polisy wyłącznie na podstawie ceny może się okazać bardzo błędnym działaniem.

W ubezpieczeniu nieruchomości płaci się przede wszystkim za odpowiedzialność towarzystwa przejmowaną za ubezpieczaną nieruchomość. Żeby jednak tak było, trzeba wybrać odpowiednią polisę zarówno pod względem przedmiotu ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony.

W przedmiocie ubezpieczenia podstawą ubezpieczenia jest ochrona murów i stałych elementów. Wśród stałych elementów znajdują się te, które przymocowane są na stałe, a ich demontaż wymaga m.in. użycia narzędzi. Ochroną objęte są więc tynki, podłogi, okna, drzwi, często również kuchnia w zabudowie, instalacje hydrauliczne i elektryczne. To oznacza, że jeżeli coś z wymienionych przedmiotów zostanie zniszczone, to ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność finansową i pokryje koszty naprawy. Warunkiem jest jednak to, że zdarzenie, które spowoduje zniszczenie, znajdzie się również w odpowiedzialności towarzystwa (czyli będzie w jej zakresie).

Druga sprawa, jeżeli chodzi o ochronę przedmiotową, to wszelkiego rodzaju ruchomości domowe. Odpowiedzialnością towarzystwa ubezpieczeniowego można objąć meble, sprzęt AGD, RTV, biżuterię, dzieła sztuki i wiele innych rzeczy, choć dużo tutaj zależy od zakresu ochrony oferowanego przez firmę ubezpieczeniową. Jeżeli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, na skutek którego wymienione przedmioty, wszystkie lub tylko wybrane, zostaną zniszczone, to firma wypłaci pieniądze, które pozwolą na ich odkupienie.

Składka zależna jest od sumy ubezpieczenia. Jeżeli dla oszczędności suma ubezpieczenia będzie zaniżona, to w razie zdarzenia zabraknie pieniędzy na pokrycie wszystkich zniszczeń. Warto więc mieć to na uwadze, że kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt złotych rocznie różnicy może spowodować, że nie da się adekwatnie naprawić wszystkich szkód.

Zakres ochrony warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Można to zrobić analizując dostępne na stronie internetowej ubezpieczenie mieszkania. Wiele tutaj zależy też od specyfiki firmy ubezpieczeniowej. Każda kieruje się własnymi zasadami i własnymi priorytetami w ochronie.

Ubezpieczenie mieszkania – to także wpływa na cenę
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania i porównując dostępne oferty pod względem cenowym, warto zwrócić uwagę na ryzyka. Mogą to być wyłącznie ryzyka podstawowe (zwykle jest to pożar i kilkanaście i innych zdarzeń), mogą to również być ryzyka wykupywane osobno (przepięcie, wichura, uderzenia pioruna i wiele innych), jak również formuła All Risk, która dla samego ubezpieczonego jest najbardziej korzystna, ponieważ obejmuje wszystkie ryzyka nazwane i nienazwane. Co za tym idzie, każde nieszczęśliwe zdarzenie znajduje się w odpowiedzialności towarzystwa.

Składka rośnie też wraz z powiększaniem zakresu ochrony. Najtańsze ubezpieczenie będzie obejmowało wyłącznie ryzyka podstawowe, a najdroższe będzie swoją odpowiedzialnością obejmować również ryzyka nienazwane. W skali roku różnice nie są duże, choć składka wyraźnie rośnie, ale w praktyce te różnice są znaczące – nawet kilkaset złotych na rocznej składce.

Znaczenie ma również to, gdzie dany lokal się znajduje (czy jest to teren o podwyższonym ryzyku zalania), jaką ma powierzchnię, jaką ma wartość i jaką historię ubezpieczeniową ma za sobą sam ubezpieczony. Jeżeli to nie jest jego pierwsza polisa, a z poprzednich nie było wypłaty świadczenia, wówczas może z powodzeniem liczyć na to, że otrzyma zniżkę za bezszkodową historię.

Sprawdzając więc ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl trzeba pamiętać, by w kalkulatorze wprowadzić wszystkie swoje prawdziwe dane i odpowiedzieć na wszystkie pytania w formularzu. Tak uzyskana kalkulacja jest najbardziej realna i takiej składki można się rzeczywiście spodziewać przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej.

Przeczytaj więcej o: porównywarka ubezpieczeń, ubezpieczeniaonline, ubezpieczenie mieszkania

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.