Sprawa kamienicy przy Śródmiejskiej umorzona

16.05.2018|Autor: Jakub Sierakowski

Prokuratura Rejonowa w Pile umorzyła śledztwo w sprawie kamienicy przy ulicy Śródmiejskiej. Mimo to, na linii Urząd Miasta – starosta pilski nadal iskrzy. Czy decyzja prokuratury zakończy ten spór?

Śledztwo prokuratury dotyczyło dwóch spraw. Śledczy badali ewentualne złamanie prawa przez miejskich urzędników, przy próbie sprzedaży znajdujących się w kamienicy mieszkań. Drugim wątkiem było zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez starostę pilskiego.

– W kwietniu bieżącego roku, prokurator tutejszej jednostki, umorzył śledztwo w sprawie mających miejsce nieprawidłowości przy podejmowaniu czynności zmierzających do sprzedaży lokali położonych w Pile, przy ulicy Śródmiejskiej 22. Podstawą umorzenia tego postępowania, było stwierdzenie braku znamion czynu zabronionego – mówi Magdalena Roman, prokurator rejonowy w Pile.

Umorzeniem sprawy nie są zaskoczeni mieszkańcy przy Śródmiejskiej. Nie ukrywają jednak przy tym swojego rozgoryczenia.

– Tak jak każdy z nas mieszkańców, tak pewnie również państwo, spodziewali się takiej decyzji, ponieważ czego mogliśmy się spodziewać po pilskiej prokuraturze, względem decyzji urzędników z miejskiego ratusza. Oczywiście, decyzja była na ich korzyść, ale tak jak mówiłem wcześniej – mogliśmy się tego spodziewać
– twierdzi Mateusz Chojka, mieszkaniec kamienicy.

W drugim wątku tej sprawy, śledczy badali, czy Eligiusz Komarowski nie złamał prawa, gdy nie zgłosił organom ścigania możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie kamienicy. Również i to śledztwo zostało umorzone przez prokuraturę.

– Jeżeli jest tak, jak przynajmniej jest to przekazywane w mediach, że ktoś złożył na mnie doniesienie za to, że nie zawiadomiłem o przestępstwie, którego de facto nie było, skoro jest umorzone postępowanie. W mojej ocenie istnieje uzasadnione podejrzenie, że zawiadamiający sam mógł popełnić przestępstwo. To jest art. 238 KK, tzw. fałszywe zawiadomienie – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Władze miasta o całą aferę związaną z kamienicą, oskarżają starostę. Wyliczają także szkody, które miały poczynić jego działania w tej sprawie.

– Gra aktorska, która dzisiaj dobiegła końca. I tak jak świetnie reżyserowana przez pana starostę, mam nadzieję, że w równie „dobrym” stylu się zakończy. Zburzył spokój mieszkańców, naruszył dobry wizerunek miasta, o który osobiście walczę od 8 lat
– zapewnia Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

A także, według władz miasta, sytuacja z kamienicą, mogła narazić na szwank relacje urzędników z inwestorami i przedsiębiorcami. Prezydent Piły zapewnia jednak, że każdy przedsiębiorca jest w mieście traktowany tak samo.

– Kiedy mówimy, że możecie u nas inwestować, że u nas działa się transparentnie, że jesteście wszyscy na takich samych zasadach. Że tylko prawo reguluje działania i nie ma takiej możliwości, że ktoś będzie lepiej, a ktoś będzie gorzej traktowany
– mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jak dodał prezydent, na skutek afery z kamienicą przy ulicy Śródmiejskiej, ze swoich planów zainwestowania w remont tego budynku zrezygnował już Zenon Paprocki. Przedsiębiorca nie jest już zainteresowany wykupem kamienicy w Pile.

Przeczytaj więcej o: Beata Dudzińska, eligiusz komarowski, magdalena roman, piotr glowski, prezydent Piły, prokurator rejonowy w pile, Sprawa kamienicy przy Śródmiejskiej umorzona, starosta pilski, zastępca prezydenta piły

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • chcę konferencji!!!!

  Też nie spodziewałem się niczego innego niż umorzenie w sprawie przeciwko staroście skoro prowadziła to prokuratura w Pile 😉

 • Pytajnik

  Rozumiem zdenerwowanie Pana Chojka, bo sam bym pewnie też był zdenerwowany. Ale na tej konferencji, dość groteskowej, Pan Chojka sugeruje brak niezależności prokuratury. Zresztą nie tylko on to sugeruje bo takich osób jest więcej.

  Najbardziej mnie jednak zaskakuje zdanie Pana Starosty. Panie Starosto. Skoro miał Pan świadomość braku przestępstwa, bo na tej podstawie sprawa została umorzona przecież, to po co była ta pierwsza konferencja? Po co była cała afera i ta szopka? Przyznam szczerze, że bardzo mnie informacja o Pana tłumaczeniach w prokuraturze zdziwiła i jakoś nie chce się zgodzić z tym co mówił Pan na pierwszej konferencji dotyczącej kamienicy.

 • Strach się bać

  jaki urząd w Pile mamy każdy widzi, nawet jezeli tym razem im sie udalo to pewnie lada moment wyplyna kolejne kwiatki…. Kończcie wstydu oszczedzcie! Trzeba glosowac bo jak widomo to siłą od koryta sie nie da odpedzic.

  • bambaryła

   ale jaką masz alternatywę? Porzucka, Komorowskiego zdjęcia, konferencje, fejsbooki? wystarczy wyjechać na teren powiatu, aby zobaczyć jak wygląda troska włodarzy o drogi powiatu, że nie są rzadkością dziury liczące kilkanaście centymetrów głębokości (wczoraj prawie nie urwałem kół o takie), że brakuje starosty organizującego imprezy poza Piłą (dla rolników którzy maja daleko do Piły), że sam budynek Starostwa straszy dziurami, z którymi nikt nic nie robi. Wolę Głowskiego, który co prawda za kasę, którą dysponuje mógłby zrobić dla Piły o wiele wiele więcej i też opiera się na obietnicach nie zawsze spełnianych (patrz: lotnisko dla wybranych a nie, jak było sugerowane, dla wszystkich), ale efekty jego pracy widać (chociażby dużej powierzchni nowych ścieżek rowerowych czy wyremontowanych dróg).

 • ja

  tego można było się spodziewać więc nich wszyscy sobie odpowiedzą jaką w Pile mamy “władzę”….

 • Po

  Podobno zenon wcale nie był zainteresowany. ..wystraszył się czy co?