Mniejsze fundusze z UE dla samorządów?

12.05.2018|Autor: Redakcja

Polska z mniejszą ilością środków z Unii Europejskiej? O potencjalnych konsekwencjach w związku z obecną polityką krajową mówił na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Wałczu europoseł Dariusz Rosati.

Jeśli chodzi o przyszłą perspektywę finansową to sytuacja będzie o wiele gorsza, a to z kilku powodów. Budżet Unii będzie większy niż ten dotychczasowy, ale Polska dostanie mniej pieniędzy dlatego, że mniejsze środki będą przeznaczane na politykę spójności oraz na rolnictwo. Natomiast duże środki będą przeznaczone na nowe priorytety takie jak bezpieczeństwo, polityka migracyjna, walka z ociepleniem klimatycznym czy badania naukowe i rozwój. Jeżeli w tych dziedzinach nie zmieni się zasadniczo polska polityka, to my nie dostaniemy dużo pieniędzy – powiedział prof. Dariusz Rosati, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Dariusz Rosati na spotkaniu zwracał uwagę na element praworządności, od którego będzie zależeć wypłata środków z Unii. Jeżeli okaże się, że polskie władze naruszają prawo, to pieniądze unijne mogą zostać wstrzymane. A to, według europosła, mogłoby uderzyć między innymi w samorządy, które dzięki tym środkom mogą realizować niezbędne inwestycje. W obecnym budżecie na lata 2014-2020 Polska otrzymała do wykorzystania kilkaset miliardów złotych.

Przeczytaj więcej o: Dariusz Rosati, europoseł Wałcz, fundusze europejskie Wałcz, fundusze unijne Wałcz, klub obywatelski wałcz, Platforma Wałcz, Rosati Wałcz

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • Ja

    Ciemny lud to kupi bo prawda jest taka, że Brexit równa się mniejszy budżet.

  • pilanin

    Nie strasz pan, panie Rosati, bo to zgrana płyta. Unia nie ma żadnego interesu w tym, żeby ograniczać pieniądze dla Polski, bo doskonale wiedzą, że te pieniądze i tak wrócą do nich. A praworządność? Ile wspólnego z praworządnością miało zaproszenie do Europy nielegalnych imigrantów przez kanclerz Merkel? Ile wspólnego z praworządnością ma zadłużenie np. Włoch, Portugalii, czy Belgii wynoszące ponad 100(!!!) procent PKB?

  • AntyPO

    Za wysprzedaż Polskiego majatku za grosze za zajumanie Polakom pieniędzy z OFE i Amber Gold juz nigdy nie bedziecie przy korycie.