Ars Medical bez kontraktu NFZ na oddział wewnętrzny

08.03.2018|Autor: Michał Kępiński

Złe wieści dla pacjentów z regionu. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył kontaktu z kliniką Ars Medical i od 1 kwietnia przestanie funkcjonować oddział chorób wewnętrznych.
Jakie konsekwencje taka decyzja niesie dla chorych?

Kompleksowa diagnostyka chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego, a także chorób endokrynologicznych i neurologicznych. To właśnie na to mogli liczyć pacjenci kliniki Ars Medical. Mogli, bo od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył z placówką kontaktu.

– Myślę, że jest to bezpośrednio związane z siecią szpitali
– mówi dr Zygmunt Malinowski, prezes zarządu kliniki Ars Medical.

Siecią, która preferuje największe placówki zdrowia w kraju. To właśnie one mają zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Reszta, czyli małe szpitale czy prywatne kliniki muszą na zasadach konkursowych podzielić między siebie zaledwie 7 proc. ze środków, które do tej pory fundusz przeznaczał na leczenie szpitalne. Tych pieniędzy zabrakło właśnie na oddział w pilskim Ars Medicalu.

Był to oddział, który w zasadzie od początku naszej działalności medycznej był i służył pacjentom, którzy byli leczeni bezpłatnie. Przez te lata udało nam się stworzyć bardzo nowoczesny oddział, gdzie była bardzo szybka diagnostyka, a pacjenci bardzo chętnie korzystali z tej diagnostyki – dodaje dr Zygmunt Malinowski , prezes zarządu kliniki Ars Medical.

Co to oznacza w rzeczywistości? Pacjenci utracą miejsca w kolejce i zmuszeni zostaną do szukania miejsca w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ.

Większość pacjentów z opieki lekarskiej w klinice Ars Medical była zadowolona. Do tej grupy należy między innymi brat Elizeusz Martynów, z parafii p.w. św. Antoniego w Pile, który często trafia na wspomniany oddział.

To jest jakaś klęska dla chorego, dla chorego człowieka. Każdy z nas chce być zdrowy i ma prawo do tego zdrowia, ale raz po raz pojawiają się takie właśnie sytuacje gdzie człowiek traci zdrowie, przychodzą rozmaite sytuacje, które go męczą, męczą i to są właśnie choroby – opowiada br. Elizeusz Martynów, pacjent oddziału chorób wewnętrznych w Ars Medical.

Gdzie więc pacjent ma szukać pomocy? Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że przeprowadził dogłębną analizę, która wykazała, że…

– W subregionie pilskim i w samej Pile jest zbyt wiele łóżek szpitalnych na oddziałach chorób wewnętrznych. W Pile pozostaje oczywiście Szpital Specjalistyczny, który ma o wiele większe obłożenie – około 95 procent, ale w najbliższej okolicy też szpitali nie brakuje, więc naszym zdaniem nie powinno być problemów – zapewnia Jacek Bartkowiak, biuro prasowe WOW NFZ.

Co z pozostałymi kontraktami, które ma podpisana klinika Ars Medical z Narodowym Funduszem Zdrowia? Urzędnicy uspokajają i w najbliższym czasie nie przewidują żadnych zmian. Czy tak faktycznie będzie okaże się już za kilka dni kiedy to rozstrzygnie się kolejny konkurs.

Przeczytaj więcej o: ars medical bez kontrafktu z nfz, Ars Medical bez kontraktu NFZ na oddział wewnętrzny, ars medical piła, biuro prasowe WOW NFZ, br. Elizeusz Martynów, Jacek Bartkowiak, oddział wewętrzny piła, prezes zarządu kliniki Ars Medical, zygmunt malinowski

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • r..

  Niech przy tej okazji udowodnią swoją konkurencyjność, obniżą ceny i przestaną udawać leczenie.

 • “cikawe czasy”

  hmmm no skoro nowobogackich w pile stać na lotnisko to niech płacą za leczenie prywatnie…..

  • góral nizinny

   tyż prowda

 • Ja

  Tak tak w Ars.medicalu sama diagnostyka a droższe leczenie do szpitala specjalistycznego w Pile znamy te numery zabrać im cały kontrakt bo i tak dużo pacjentow musiało przychodzić tam prywatnie!!!

 • Kotwiłło Barnaba

  Co za bezczelność !. . . kto podjął taką decyzję (personalnie)? , co zadecydowało, że nowoczesny i wzorowo zarządzany odział nie otrzymał kontraktu. . . . A pan brat niech nie narzeka bo to konsekwencja popierania tych partaczy z pis-u przez kler.