Rolnicy protestują przeciw budowie linii energetycznej

13.01.2018|Autor: Michalina Pieczyńska

Jak bumerang co jakiś czas wraca temat budowy linii elektroenergetycznej Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina. Tym razem rolnicy zablokowali wjazd na teren pola, na którym miał stanąć słup nr 150.

Pracownicy firmy budowlanej zdążyli zaledwie teren ogrodzić, gdy pojawił się właściciel pola twierdząc, że wchodzą bezprawnie na jego teren. Rolnik uważa, że nigdy się nie zgodził na budowę słupa na jego posesji. Nie otrzymał też za to żadnej zapłaty.

Inwestor mi do dnia dzisiejszego nie zapłacił i nawet nie próbuje się z nami dogadać. – mówi właściciel pola, Piotr Stachowiak 

Rolnicy odwołują się od wszystkich decyzji przybliżających budowę spornej linii. Sami także nakreślili alternatywną trasę linii. Jak podkreślają nie są przeciwni budowie linii w ogóle, a jedynie jej przebiegowi. Zgodnie z tym, co deklarują rolnicy, wszyscy właściciele gruntów, przez które miałaby przebiegać trasa alternatywna, zgodzili się na udostępnienie swoich pól. W tej chwili jednak stan realizacji inwestycji jest już na tyle zaawansowany, że mało prawdopodobne, by te sugestie zostały wzięte pod uwagę. Słupy powstają po kolei, co przez rolników związanych ze Stowarzyszeniem Obrony Ziemi i Sadów uważane jest za bezprawie.

Siłą przymusu teraz zmuszają po kolei wszystkich ludzi na zasadzie dobrowolnego przymusu, przyciskanie kolan do płota, że tak musi być. – mówi Kazimierz Wotzka ze Stowarzyszenia Obrony Ziemi i Sadów

Rolnicy zasłaniają się pismem z Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, które informuje zainteresowanych o odroczeniu terminu rozpatrzenia odwołania od decyzji do 31 stycznia bieżącego roku. W związku z czym rolnicy oczekują od inwestora, że co najmniej do tego dnia wstrzyma się z pracami. Zupełnie inaczej to pismo interpretuje inwestor, dla którego pismo jest tylko informacją i nie widzi w nim ani słowa o wstrzymaniu budowy.

 Zgodnie z decyzją lokalizacyjną z 2 sierpnia ubiegłego roku wydana przez wojewodę wielkopolskiego wykonawca tak ważnej inwestycji ma prawo wejść na działkę i rozpocząć budowę. Zgodnie z tym, że teren jest już od 1 grudnia w zarządzie Skarbu Państwa pod te inwestycję, miał prawo wejść, tak jak to uczynił na innych działkach. – tłumaczy rzecznik inwestycji, Marek Zagórski

Od przedstawiciela inwestora wiemy także, że nie zamierza on wstrzymać budowy słupa nr 150, na terenie której toczył się ten spór.

Przeczytaj więcej o: bydgoszcz zachód piła krzewina, kazimierz wotzka, protest kosztowo, protest linia wysokiego napięcia, protest sady, rolnicy protest

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • `12345678i9op

  pogonić bambrów albo wyłączyć im prąd widocznie nie potrzebują go.

  • Pysk

   A ciebie pierwszego na tych drutach

  • M

   Jedno jest pewne Panu ktoś wyłączył rozum , kraj potrzebuje mądrych ludzi ma Pana nie ma co liczyć

 • (PO)papraniec

  Pałami lać bambrów i patrzeć czy równo puchnie a później prąd im odłączyć !!!!!!

  • Dzięki rolnikom nie miałbyś co żreć, sam powinieneś wpierdol obskoczyć

  • Fox

   Taki z Ciebie kozak? Jebnij sie w leb, i poczytaj o tej lini, jakie niesie straty dla ziemi, dla owoców czy też zbóż, chcial bys pracowac pod taka linią? Bo Ja nie, a palami lac to mofe ciebie jak chcesz kozaku internetowy

   • 12345

    Ta linia jest mniej szkodliwa od waszych pestycydów w owocach !!!!!!!

  • D

   Pan już jest spuchnięty może tak należało by się pierw obejrzeć w lustrze .
   Pana sposób wyrażania emocji jest już do resetu.

 • krzych

  Sadobambry na transparentach postulują: “nie dla linii…” A ja postuluję: NIE DLA CIEMNOGRODU!

  • Idiota z ciebie

   A ja NIE dla takich idiotów jak ty

  • T

   ciemnogród to Pan , Pan pewnie niczego nie posiada?

 • ja

  a tu chodzi tylko o to – “…Rolnik uważa, że nigdy się nie zgodził na budowę słupa na jego posesji. Nie otrzymał też za to żadnej zapłaty…” , “…inwestor mi do dnia dzisiejszego nie zapłacił i nawet nie próbuje się z nami dogadać. – mówi właściciel pola, Piotr Stachowiak …” . już nie mówią, że ta linia to zagrożenie dla plonów z sadów tylko mówią, że nikt im nie zapłacił. mało dopłat mają.wyciągają łapy po kasę z dopłat bo susza była, bo przymrozki były, bo za mokro było…. niedługo zawołają o to że księżyc jest za daleko od ich sadów i że słonko za krótko im świeci.ale wciąż im mało….

 • szkoda

  to to nic…… jak dopiero zaczną wyznaczać drogę s10 to dopiero będą strajki, właścicieli sadów, domków jednorodzinnych, rolników itp. a region jak się nie rozwija tak się nie będzie rozwijał jak wszyscy będą protestować jakiejkolwiek inwestycji potrzebnej temu zacofanemu krajowi……..

  • Czytanie ze zrozumieniem

   Proszę słuchać ze zrozumieniem, nie mamy problemu z linią w ogóle tylko w takim przebiegu jakim przedstawia inwestor. Region rozwija się głównie dzięki rolnikom, a jak ktoś nie może zrozumieć że coś jest szkodliwe to właśnie on jest zacofany …

   • czytający_ze_zrozumieniem

    Ale hipokryzja – wskazujecie alternatywną trasę bo linia Wam szkodzi, ale innym to już nie – dobre ……..

    • T

     A czytał kiedyś kolega na temat tej alternatywy ?, myślę że nigdy , hipokryzja z Pana bije jak kula lodu.

   • Grajux

    Szkoda, że Pan rolnik co nie wpuścił inwestora powiedział , że powodem jest tylko, że nie dostał kasy, czyli kasa będzie to z miłą chęcią wpuści.
    Właśnie to Państwo jesteście troszkę zacofani. Myśli Pan, że jeżeli to by było naprawdę takie szkodliwe to by tak mogli zrobić. Proszę o podanie badań wykonanych przez renomowaną osobę ze świata nauki, bo filmiki youtube tutaj nie wchodzą w grę. Badania na ten temat były już pewnie prowadzone i to przez renomowane uczelnie na całym świecie.

    • i

     A jak miał odpowiedzieć na tym etapie inwestycji , renomowana osoba to powinna Pana przebadać bo mądry człowiek nie gada takich bzdur .

     • Grajux

      Związku z powoływaniem się ciągle osób na zły wpływ danej linii po prostu chciałbym zobaczyć jakieś badania, które potwierdzą daną tezę stawianą przez ludzi, oczywiście pomijam filmiki na youtube bo to raczej nie należy do badań prowadzonych przez ośrodki naukowe. Bo mówić to można wszystko, z tego co wiem to właśnie firma wykonującą badania na temat braku wpływu ma. A Państwo tylko mówicie bez dowodów albo odsyłacie na youtube na jakieś filmiki. Twardy dowód by załatwił sprawę, którego niestety nie mają Państwo.

   • 123451

    Ta linia jest mniej szkodliwa od waszych pestycydów w owocach !!!!!!!!!!!

  • T

   A może wyznaczą przez twoją własność tą S10 wtedy pomożesz krajowi za darmo w końcu zrobisz tak jak napisałeś

   • haahaaa

    haha i tu się zdziwisz bo mieszkam w Anglii a do Polski nie wrócę bo POco xD