Piła poza powiatem? Apel do Morawieckiego

08.01.2018|Autor: Artur Maras

Prezydent chce, by Piła stałe się miastem na prawach powiatu. Piotr Głowski wyśle w tej sprawie we wtorek list do premiera Mateusza Morawieckiego. Zrobią to także prezydenci Sieradza i Ciechanowa, którzy wspólnie z Piłą chcą przeforsować ten pomysł.

Uważamy, że dzisiaj ten czas jest. W Parlamencie toczą się prace. Chcielibyśmy, żeby szef rządu i tym razem nasz wniosek kierujemy do pana premiera, żeby to szef rządu był wyrazicielem, tej woli, która została wskazana w trakcie kampanii wyborczej. Oczekujemy realizacji tych słów, które dawały nam nadzieję – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nadzieję na możliwość zmiany miała dać wypowiedź ministra Błaszczaka z 2015 roku o tym, że PiS ma przygotowany projekt dotyczący byłych miast wojewódzkich. Prezydent Piły nie zamierza przepuścić takiej okazji i wraz z Ciechanowem i Sieradzem – miastami, które po reformie administracyjnej z 1999 roku zgodnie z własną decyzją stały się powiatem ziemskim.

Przed kilkoma laty trwały w parlamencie prace nad ustawą dająca m.in. Pile szansę na przekształcenie się w miasto na prawach powiatu. Projekt upadł. Teraz prezydenci Piły, Ciechanowa i Sieradza ponownie będą starać się o zmianę statusu.

Prezydent Głowski jest przekonany, że miasto oraz powiat zyskałby na takiej zmianie finansowo. Przykładem ma być reforma oświaty. Zdaniem prezydenta, gdyby szkoły podlegały jednej władzy, obyłoby się bez strat w budżecie gminy i zwolnień nauczycieli.

Przeczytaj więcej o: piła - powiat, Piła poza powiatem? Apel do Morawieckiego, piotr glowski, powiat pilski, prezydent Piły

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • hmmm w obliczu wyzwania

  “Prezydent chce, by Piła stałe się miastem na prawach powiatu.” po jakiemu to doroga asto??

  • pilanin

   Żeby się niezorientowany i niedouczony dziwił.

 • piotr

  Czy Pan Prezydent napisze list do Pana Premiera na takim samym świstku papieru jak przeprosiny dla Pana Porzucka ?

  • Stefan Majewski

   To tylko ogrzewane kotlety

   • piotr

    To nie są odgrzewane kotlety proszę Pana , tylko miara kultury której brakuje Panu Prezydentowi . Zachowanie Pana Prezydenta nie uległo zmianie , każdy widzi problemy Pana Prezydenta z własnym EGO. Wszyscy wiedzą , że wybory samorządowe w 2018 roku zostaną przeprowadzone w sposób wiarygodny . Na zawsze pozbądźmy się pseudo samorządowców i wszystkich innych którzy doją miasto Piła z pieniędzy aby chapać pieniądze dla swoich pociotków. To samo dotyczy powiatu , przecież tam też jest ośmiornica która co prawda powoli umiera , patrząc na plajtę kolejnych zakładów mam nadzieję że do wyborów skończą na ulicy z puszką .

    • pilaninnn

     nudny sie już Pan robi z tymi najazdami na prezydenta, jego ego właśnie się pokoazuje w aukcji WOŚP; “zostaną przeprowadzone w sposób wiarygodny” to twierdzi Pan że teraz nie były wiarygodne ? jakieś dowody, to proszę do prokuratury lecieć; czuć z daleka za kim Pan jest 😉

     • simba

      dowody? wystarczy wynik wyborczy PSLu sprzed kilku lat 🙂

     • piotr

      To nie ja mam problemy , tylko Pan Prezydent sam z sobą . Proszę Pana jeśli ktoś decyduje się na kandydowanie na urząd prezydenta miasta to zdaje sobie sprawę z opcji krytyki . Jeśli ten ktoś pełni swój urząd przez kilka lat to wiadomo , że otacza się kolesiami ,którzy czerpią z kasy miasta. Dlatego uważam , że 2 kadencyjność to maks. Mafia samorządowa w urzędzie miasta jak i w starostwie to norma . Po pierwsze to nepotyzm . Proszę Pana ci wszyscy ludzie garna się tam ,nie aby rozwijać miasto ale żeby kroić tort z naszych podatków. Jeśli nikt z mieszkańców miasta nie wypowie się na forum odnośnie nietrafionych decyzji Pana Prezydenta to Pan Prezydent może pomyśleć o swojej nieomylności . Niestety , miasto Piła jest zaniedbane . Czy sądzi Pan , że nie piszę wniosków o postępowanie karne wobec pewnych osób ? Oczywiście piszę ! Nie wstydzę się tego . W strukturach samorządowych powinna obowiązywać zasada , że pracować może tylko jedno z rodziny .

    • simba

     zgadzam się w całej rozciągłości, w mieście powinniśmy odciąć się od polityki krajowych i partii, najlepszy przykładem niech będą mniejsze miejscowości, gdzie prezydenci, burmistrzowie potrafią żyć w zgodzie ze wszystkimi mieszkańcami i działać na każdej płaszczyźnie, a tutaj dochodzi do paranoi… prezydent walczy ze starostą, ze wszystkimi, dodatkowo mieszając się w działania KODu, co jest swoistym skandalem by prezydent miasta 65 tysięcznego jawnie prezentował taką postawę! ten urząd powinien być wolny od poglądów politycznych! z chwilą zaprzysiężenia na prezydenta, burmistrza, starostę znika Twoja legitymacja partyjna i działasz dla dobra mieszkańców, a nie partii…

     • Lech Żubr

      Zgadzam się,ale do tego o czym piszesz trzeba mieć klasę,a Panu prezydentowi jej brak.

     • Pikolo

      Zgadzam się z simbą i innymi lwami 😀. Prawda jest że przy wszystkich zasługach PPG topnieją one kiedy włączył sie w KOD i inne polityczne akcje . Co do powiatu to PO Miała 8lat żeby to zrobić mieli sejm,senat prezydenta i nic nie zrobili bo wtedy było im wygodnie. A dziś kiedy są skuteczniejsi od nich nazywani dobra zmiana to narzekają to na bałagan to na pociągi to na brak demokracji choć sami ja tworzą choćby lokalnie. No cóż walka o stołki była jest i będzie . Do wyborów pilanie.😬😬😬😬

     • piotr

      Dziękuję i pozdrawiam .

  • pilanin

   Ten Porzucek, to co to za osobistość?

 • kibic żużla

  Mam pytanie ? Na kogo powinni głosować kibice żużla tak jak ja ? Pan Głowski robił klubowi troche problemów po zeszłych wyborach ale ostatnio stosunki sie ociepliły natomiast Kibice chcieli głosować na pana Komarowskiego ale pan HS sie wycofał wiec chyba nie ma sensu ? Coś o pomocy PIS dla klubu było ale to w kuluarach (Porzucek/Piechowiak) Może jakieś porady ? tylko kulturalnie i bez docinek typu “jak Ty glosujesz wg żużla a nie zdrowia,oswiaty itp to Ty dzieciak”. KAŻDY GŁOSUJE ZA SIEBIE !

  • Pan K

   Idą wybory, więc Stokłosa na bank coś w tym roku rzuci na żużel 😉

   Poważnie chcesz głosować przez pryzmat żużla? inne sprawy się dla Ciebie nie liczą? To TYLKO sport, sport na którym miasto nie zarabia ani złotówki i nie mówmy tu o “promocji” miasta, bo ilu kibiców (spoza naszego rejonu) przyjeżdża do Piły i zostawia tu jakiś pieniądz? To już masz odpowiedź. Według mnie żaden sport, poza młodzieżowym, nie powinien być dotowany z pieniędzy miejskich (i nie tyczy się to tylko Piły – żebyśmy mieli jasność).

   • Grajux

    Niestety dla niektórych kibiców żużla to jest najważniejsze, mogą się sypać drogi, może być gigantyczne bezrobocie, byle na żużel kasa szła. Pewnie nawet jakby kredytów nabrała by im pasowało.
    Wsparcie dla sportów lokalnych powinno być, ale jakoś wsparcie dodatkowe tylko a nie, że mają być najlepiej głównym sponsorem i mają najwięcej kasy dawać. I żeby te pieniądze były przeznaczane głównie na rozwój młodzieży.
    Co do zrobienia z Piły miasta na prawach powiatu jestem za, przynajmniej nie było by wojny politycznej jak w tej chwili, nie liczy się rozwój i region tylko polityczna rozgrywka i własne polityczne ambicje.

    • simba

     po pierwsze dla wielu ludzi żużel to jedyna rozrywka w tym mieście, tak jak w “Pieniądze to nie wszystko” picie wina, tak w Pile żużel, to jedyna rozrywka w weekend
     po drugie żeby nie było wojny między powiatem, a miastem, to trzeba usunąć partyjniaków z PO, PSL i innych, tak by zostali ludzie, którzy miastem i powiatem zajmą się jako osoby, które są dla mieszkańców, a nie dla swoich politycznych guru! chyba najgłupsze rozwiązanie, to odejść od powiatu by wojny nie było z miastem, to trzeba i starostę i prezydenta zmienić!

     • Grajux

      Nawet jeżeli jedyna rozrywka na pewno nie na tyle ważna by przez to tylko wybierać prezydenta. Są ważniejsze rzeczy od żużla. Bez żużla przeżyjesz, bez dróg jakby się rozpadały ciekawe ile byś miał wypadków.
      W partii jakiejś to są prawie wszyscy politycy. Jak wybieramy Prezydenta miasta to głosujemy na człowieka a nie na partię. Jeżeli jest odpowiedni człowiek to i jak będzie z PiS czy z PO czy z PSL i tak zagłosuje na niego. Jeżeli ktoś jest odpowiedni dla rozwoju miasta to nieważne z jakiej partii chociaż wiem, dla większości zawsze to przekreśla osoby bo ślepo wierzą w partię.
      A miasto na odejściu od powiatu też na tym bardzo zyska. A powiat będzie miał z głowy miasto, będzie się mogło skupić na okolicach a miasto na rozwoju Piły.

   • frodo

    no i kolejny głupiomądry komentarz człowieka, który myśli, że wszystko wie i wszędzie było, otóż ludzie do Piły spoza naszego miasta przyjeżdżają w ilościach większych czasami niż rodowici pilanie! szczególnie z okolicznych wiosek i miasteczek, dodatkowo nie raz pojawiają się kibice z miast ościennych, gdzie aktualnie nie ma meczu żużlowego i jadą do nas na dobry speedway, ale czego oczekiwać od kogoś kto wypowiada się, a pojęcia nie ma na ten temat 🙂 byle coś napisać i zrobić z siebie specjalistę od danej dziedziny, dodam ci tylko, że wiele razy można zobaczyć także kibiców ekip gości, którzy nocują często w Pile lub przyjeżdżają tu w dzień meczu z rana i robią zakupy, odwiedzają punkty restauracyjne i chcą cokolwiek zobaczyć… żeby rozwijać sport młodzieżowy, to najpierw trzeba mieć do tego bazę i przede wszystkim DZIECI, a te nie garną się do sportu, bo w dzisiejszych czasach wolą komputery, a nie naukę strzelania… szkółki piłkarskie? no super, a ilu z tych dzieciaczków potem idzie dalej? mało który, bo w Pile nie ma klubu piłkarskiego, a wokół same LZSy prawie albo inne amatorki, siatkówka jest, to SMS musi dzieciaki spoza Piły zachęcać do przyjścia tutaj z tego co wiem, szkółka żużlowa… potrzeba pełno pieniędzy i bogatych rodziców, lekkoatletyka? to samo co z piłką nożną, jak ktoś jest zainteresowany to ucieka do Bydgoszczy albo Poznania albo i dalej…

    • Pan K

     Radziłbym najpierw dokładnie przeczytać to co napisałem – więc uwaga cytuję: “(spoza naszego rejonu)”. Ci ludzie wiedzą gdzie leży Piła i że jest tutaj coś takiego jak stadion żużlowy.
     Serio? Ilu to kibiców gości do nas przyjechało, ilu nocowało i zostawiło to większe pieniądze? No litości, liczysz zrobione przez nich zakupy w lidlu?

     Poza tym napisałem że nie żałuję pieniędzy na sport młodzieżowy, a mówiłem o sporcie już zawodowym. Jeżeli klub nie jest się w stanie utrzymać bez pieniędzy z miasta to albo jest źle zarządzany albo nie jest po prostu “atrakcyjny” w sensie czysto sportowym. Miasto może pomagać, np. oferując stadion za symboliczną złotówkę, promować klub, pomagać w znalezieniu sponsorów… Ale żeby jeszcze dokładać do interesu?… PRYWATNEGO interesu.

 • 123

  powinno to się stać juz dawno temu , a nie ze jakiś dziwyny podział władzy w mieście i ciagłe afery …. , Powiat ze swoim budżetem to może chodniki w Śmiłowie remontować , a nie brać sie za szpital czy inne takie tam detale

  • Stefan Majewski

   Może psychoterapia pomogłaby się uporać z tą traumą po przegranych wyborach do powiatu?

  • dd reporter

   hehe w Śmiłowie remontują mówisz? to Twoim zdaniem pajacu powiat ma ograniczać się tylko do PIŁY i 3 kilometry od granic miasta?! ładnie masz nierówno pod sufitem, kolejny wyborca Piotrusia, który myśli, że przejście na miasto powiatowe będzie cudem i wspaniałym rozwiązaniem 🙂 spytaj się tych co przeszli jakie są teraz problemy, po za tym Pan Głowski sobie chcieć może, boi się wyborów i zaczyna chwytać się wszystkiego co możliwe by tylko zostać na stołku albo przekazać go koledze z partii…

   • pilanin

    merytorycznie i z kulturą 😉 typowy wyborca jedynej i słusznej partii 😀 może nie będzie cudem ale na pewno lepsze niż stan obecny 😉

   • antycelebryta

    coś taki oburzony? z zarządu powiatu jesteś i się unosisz, że ktoś dostrzegł budowę dróg w Śmiłowie w tym roku?? a gdzie pozostałe miasta i wsie powiatu? co z ich drogami?

   • 123

    Jak masz, nierówno pod sufitem to sie ze swojej klatki w bloku wyprowadź . Wyborca Piotrusia … otóż nie . Jednakże taka sytuacja jak teraz ze za cześć zadan w mieście odpowiada jeden urząd , za drugie inny jest chora . Fajnie to działa jak się oba urzędy dogadują a obecnie mamy sytuacje jaka mamy i jest ona ze szkodą dla wszystkich. Przejście na miasto powiatowe poskutkuje tym ze szkoły średnie wejda w gestie miasta , ze szpital przejdzie w geste miasta . Wiele mozna P. Głowskiemu zarzucac ale faktem jest to ze miasto ze swoim budzetem i mozliwosciami finansowania czegokolwiek wciaga powiat nosem , taka hala przy Lo na Pola penie by juz istaniała , ale powiat nie ma na to środków i jej nie ma.

 • Szczery

  Generalnie to zły pomysł aby Piła odłaczyła się od powiatu, ale jak widzę starostę to jestem gotówcten pomysł poprzeć…

  • ??

   yyyy że co???? przecież starosta nie jest na stałe a tylko na 4 lata no chyba, że obywatele znowu Go wybiorą a przepisy co chcą zmienić i te zmiany popierasz to będą na stałe….

   • Xxx

    Yyyyyyy starosty nie wybierają obywatele …

    • :)

     Wystarczy 13 kumpli którym się coś obieca, najlepiej dojenie powiatu

   • szczery

    “obywatele” piszesz z małej litery a “Go” z dużej… chyba jesteś jego pracownikiem bo mam już niekontrolowany nawyk…

    • Obywatel IV czy tam III RP

     jak już to zostało NAPISANE bo komentarz już jest NAPISANY nie jest PISANY

     • szczery

      jak już to nie pisz dużymi literami!

     • hihi

      BO CO???? wolny kraj ponoć………

  • Pan K

   Akurat pomysł jest jak najlepszy. Skończą się wojenki, skończy się głupie wydawanie kasy (patrz stadion przy Okrzei) – bo powiat chce mieć SWÓJ stadion. Będzie w końcu wiadomo czyja jest droga i do kogo uderzyć jeżeli będzie w kiepskim stanie. Dzisiaj to ja szczerze mówiąc nie wiem. Część wojewódzka, część gminy, część powiatu i zawsze jakiś problem.

 • Lech Żubr

  Przepraszam ,a Wałbrzych jeszcze istnieje?

 • ahahahahah

  “Prezydent chce, by Piła stałe się miastem na prawach powiatu.” to nieh astra se wziełe słownike polczszyzny i sa poszyta…………

 • pilanin

  Pilanie! Może problem rozwiążą wybrani przez pilan Łapiński rzecznik prezydenta i batel Czarnecki europoseł, jakich żeście wybrali tak będzieta miali i szczekali, tak wam dopomóż Bóg, hahahahahaha

 • Premier

  Prezydent chce…a mieszkańcy? ???