99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27.12.2017   Autor: Jakub Sierakowski
---

26 grudnia 1918 roku do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski. Z okna nad wejściem do hotelu „Bazar” wygłosił płomienną przemowę, która była początkiem walki o wolność, bo dzień później Wielkopolanie chwycili za broń. Dziś obchodzimy 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przez 123 lata niewoli, Polacy wiele razy próbowali odzyskać niepodległość. Powstania Styczniowe i Listopadowe kończyły się klęskami i represjami ze strony zaborców. W Wielkopolsce się udało, bo powstańcy wykorzystali sprzyjające okoliczności.

- To czas, gdy zakończyła się I WŚ, gdzie państwa rozbiorowe, takie jak Rosja, Prusy, a także Austro – Węgry były właściwie w rozsypce, w wyniku klęsk wojennych - tłumaczy Roman Chwaliszewski, regionalista.

Dziś w całej Wielkopolsce tysiące osób brało udział w uroczystościach upamiętniających 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Kaczorach mieszkańcy od kilku lat spotykają się na cmentarzu, gdzie śpiewają patriotyczne pieśni i odczytują apel poległych.

" target="_blank">

Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic, kilka lat temu postanowiło odnaleźć miejsca pochówku powstańców. Dziś dbają o ich mogiły i oddają hołd bohaterom.

- W związku z tym, że wcześniej nie było żadnych uroczystości, zaczęliśmy odszukiwać karty historii, wyszukiwać na cmentarzach zarówno w Kaczorach, jak i sąsiednich miejscowościach, powstańców wielkopolskich, którzy spoczywają na tych cmentarzach. Na dzień dzisiejszy powstańców mamy 26 - mówi Bogdan Lach, prezes Stowarzyszenia.

Którzy spoczywają na kilku cmentarzach w gminie, między innymi właśnie w Kaczorach, w Śmiłowie, czy Rzadkowie. Historię dwóch powstańców - kuzynów, którzy walczyli o wcielenie Wielkopolski do Polski, opowiada najnowszy film Telewizji Asta.

- "Powstanie wielkopolskie: Czarnków odzyskany", to film, który jest największą produkcją w historii TV Asta, jak do tej pory przynajmniej. Opowiada historię dwóch kuzynów: Zdzisława Orłowskiego oraz Włodzimierza Raczyńskiego, którzy to obaj postanowili iż trzeba Wielkopolskę odzyskać z rąk niemieckich i przywrócić ją Polsce - opowiada Paweł Różycki, reżyser filmu.

Film "Powstanie Wielkopolskie: Czarnków odzyskany",  miał swoją oficjalną premierę na kanale Telewizji Asta dzisiaj o godzinie 20.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group