Piła przez tydzień jest stolicą praw dziecka

13.11.2017|Autor: Artur Maras

W tym roku Piła jest gospodarzem Ogólnopolskich obchodów Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji, przez najbliższy tydzień w mieście będzie działo się wiele. Liczne warsztaty, spotkania, czy otwarte debaty, w których udział biorą m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak czy psycholog Dorota Zawadzka.

– Wiedza na temat praw dziecka już jest niezła, takie bardzo mocne trzy z plusem, cztery z minusem. Czasami mam wrażenie, że większa wśród dzieci, nastolatków niż wśród dorosłych. Czasami dorośli bronią się przed tą wiedzą ale jest zdecydowanie lepiej niż było. To jest ciągle tak, że musimy pracować, pracować, tłumaczyć, wyjaśniać, dawać przykłady i mówić dlaczego one są ważne dla dzieci i tłumaczyć to i dzieciom i dorosłym – tłumaczy Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowa.

Decyzją Rzecznika Praw Dziecka, Piła stała się gospodarzem tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Rozpoczęto je w Inwest-Parku panelem dyskusyjnym o prawach dzieci niepełnosprawnych.

W trakcie tego tygodnia przewidziano wiele wydarzeń i imprez towarzyszących, jak nadanie Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile imienia Janusza Korczaka, a skwerowi położonemu w rejonie ulic: Konopnickiej, 11-go Listopada i Bulwarów Chatellerault w Pile, nazwy Ireny Sendlerowej.

Na ulicach miasta w szkołach i galeriach handlowych będzie można zobaczyć ponad 100 wolontariuszy, którzy będą zbierać datki na rzecz fundacji Kasisi, która otacza opieką ponad 250 dzieci z domu dziecka w Kasisi w Zambii.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka potrwają do przyszłego poniedziałku, wtedy to w Parku Na Wyspie odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Urzędu Miasta. Także na niej powstanie nowa zakładka Strefa Juniora, gdzie od teraz znajdą się aktualne wydarzenia czy zajęcia odbywające się w mieście, a dedykowane najmłodszym.

Przeczytaj więcej o: Dorota Zawadzka, dzień dziecka piła, marek michalak piła, Piła przez tydzień jest stolicą praw dziecka, prawa dziecka piła, psycholog rozwojowa piła, rzecznik praw dziecka piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Wwr

  Super niania niech zajmie się swoim synusiem! Jakie prawa mają rodzice?

  • Wujek Dobra Rada

   Racja!

 • bzdura totalna

  “Piła przez tydzień jest stolicą praw dziecka” ta…. a rzeczywistość rzeczywistością w wychowaniu dzieci i “bezstresowym wychowaniu”………..

 • Paweł

  Matka gwałciciela i damskiego boksera autorytetem od wychowania dzieci, wstydu kobieta nie ma.

  • Zołza

   I o to właśnie chodzi! A rodzice cierpną w przedszkolach, że ich dzieci jak małpki mają występy. Piła już nie ma co wymyślać. Dziecko ma prawo do wszystkiego, bezstresowe wychowanie wychodzi po latach, a rodzic jakie ma prawo? Chore czasy.

   • Grajux

    Widać jak ktoś przyswaja tylko część zamiast słuchać całości. Każdy człowiek ma takie same prawa, nieważne czy dziecko czy dorosły. Bezstresowe wychowanie niestety jest bardzo źle rozumiane. Bo każdy uważa, że to chodzi o to by na wszystko pozwalać i zostawić w spokoju a taka prawda nie jest. Bo nie wolno bym nam dziecko weszło na głowę i robiło co tylko chce. W końcu na przykład posiadanie telefonu czy dostęp do komputera nie jest prawem ale przywilejem który dajemy dziecku, i który ma rodzic prawo odebrać.
    Wychowujmy dzieci, a większość rodziców to najchętniej by chciała by szkoła tylko wychowała, by najlepiej ktoś zrobił to za nich, bo przecież to jest bezstresowe wychowanie. Zachowanie młodzieży w szkołach coraz gorsze, brak szacunku do starszych ale i też brak szacunku do młodzieży w niektórych sytuacjach.
    A taka jest prawda, że winą za zachowanie młodzieży są w większości ich rodzice bo nie potrafili ich wychować odpowiednio. Zachowanie coraz bardziej skandaliczne. Wina innych kardashianów czy warsaw shore co młodzież ogląda i czasami chcą być tacy jak oni bo przecież mają kasę. Ale jak to uzyskają ich to nie obchodzi.
    Przykład ostatniej akcji w call center, upadek całkowity. Teraz to za kasę większość zrobi wszystko już. Wstyd a wina niestety rodziców bo źle wychowali dzieci.

 • witcher

  pan Wojtyła prawił,że,,miarą człowieczeństwa jest jest jego odniesienie się do dziecka”,no to sami osądźcie miarę czlowieczeństwa pana papieża,który największego zwyrodnialca wszechczasów,Marciela Meciela Degollado,chronił przed wymiarem,sprawiedliwości,odznaczał orderami stawiał za wzór

  • anty-łazja

   Człowieku, idź się leczyć na głowę. Twoje wypociny nie mają żadnego związku z tematem artykułu.

   • witcher

    bo,twe,,bóstwo”odarte z boskości wygląda wyjątkowo szkaradnie i twój wyimaginowany światek leży w gruzach?

    • Grajux

     To teraz proszę Pana witcher jasne dowody na to co się wtedy stało 🙂 Jak dla mnie każda osoba co robi coś takiego powinna zgnić w więzieniu. Ale ma Pan 100% pewność, że on wiedział o tym? Słyszał Pan to od niego, ma jakiś dowód w postaci dokumentu czy tylko jakieś gdybanie?

     • w

      tak,jest 100% pewność,że wiedział o wyczynach tego skur..a i jeszcze wielu innych nie gorszych !

     • Grajux

      Ciągle tylko słowa. Jakiś dowód wywiad z kimś kto poświadczy coś takiego. Oczywiście nie anonimowy tylko osobę którą można jasno określić, że tak się wypowiedziała. Bo tak to można każdego oskarżać, a trzeba brać odpowiedzialność za dane słowa. Czekam na jasne dowody 🙂