Będą unijne pieniądze na seniorów!

13.11.2017|Autor: AK

Po raz pierwszy w Wielkopolsce zostanie uruchomiony konkurs marszałkowski dotyczący opieki nad seniorami. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie 35 ośrodków Dziennych Domów Opieki Medycznej. Na wsparcie mogą też liczyć hospicja, czy domy środowiskowe. To ważny projekt, bo seniorów z roku na rok przybywa.

W Złotowie powstał Dzienny Dom Opieki Senior-Wigor. W ośrodku 17 pań i 3 panów ma zajęcia od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30

– Żałuję, że nie więcej, jeszcze sobota i niedziela powinna być zajęta, a tak to sobotę i niedzielę się siedzi w domu, a tu jest towarzystwo, z każdym się porozmawia, pożartuje, pośmiejemy się, fajnie jest. Jestem zadowolona, że tu chodzę – zapewnia Maria Mańkowska, seniorka ze Złotowa.

W ośrodku jedzą śniadanie, obiad i podwieczorek, który często sami sobie przygotowują. Pieką ciastka, czy placki. Znaleźli się tu dzięki… dzieciom.

– Pracują oboje, wnuki chodzą do szkoły i siedziałabym w domu sama. A tak to przynajmniej przyszłam tutaj i całe do południa człowiek ma zajęcie, miłe koleżanki, kolegów i dobrze się tutaj czujemy
– dodaje Bożena Barańska, seniorka ze Złotowa.

Mają rehabilitację dopasowaną do ich potrzeb, bo każdy z nich boryka się z jakimiś schorzeniami, czy ograniczeniami. Do tego zajęcia bardziej rekreacyjne.

– Panie robią na drutach, na szydełku, szyją – wymienia Lucyna Zenfer, opiekun osoby starszej.

A to dla seniorów najlepsza rehabilitacja. Bo najgorsze co może ich spotkać to siedzenie przed telewizorem w pustym domu. Wówczas…

– Taka osoba pozbawiona jest pewnych bodźców z otoczenia, które są jak najbardziej pozytywne, nawet ujmujemy to w profilaktyce otępień, czy zaburzeń funkcji poznawczych, a także depresji – tłumaczy Joanna Czernaś, internista, geriatra.

Na samotność seniorów, przez co pogorszenie ich kondycji psychofizycznej ma wpływ zjawisko określane przez socjologów jako Syndrom Znikającej Ławeczki.

– Kiedyś ludzie siadywali sobie na ławeczce przed domem, czy to był blok, czy to był domek, czy to była wieś, czy to było miasto duże, małe, ławeczki były. One były na tyle często, gęsto, że ludzie mogli sobie po prostu usiąść. A! Babcia sobie siedzi, patrzy. Samochód jedzie, ludzie chodzą. To było całe jej życie. Dziadek się dosiadł, sąsiad się dosiadł. Niestety, ale ten efekt znikającej ławeczki, jest negatywny – mówi Aleksandra Mueller, kierownik Dziennego Domu Senior-Wigor.

Teraz niejako rolę takich ławeczek mogą przejąć kluby seniora, czy takie ośrodki, jak choćby Senior-Wigor w Złotowie. To jednak mało, bo seniorów przybywa.

– Za ćwierć wieku będziemy mieli ponad jedną trzecią społeczeństwa w wieku powyżej 60 lat. Starzejemy się. W związku z tym trzeba pamiętać o tym, że niestety nie tylko opieka instytucjonalna, ale nade wszystko leczenie, ale przede wszystkim prewencja – tłumaczy dr hab. Wojciech Maliszewski, dyrektor Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych w PWSZ w Pile.

Dlatego 30 listopada ruszy konkurs z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na usługi społeczne i zdrowotne. Łączna pula środków to 96 mln zł. Za te pieniądze będzie dofinansowana działalność 35 ośrodków w całej Wielkopolsce. Powstaną Dzienne Domy Opieki Medycznej.

– Jest to takie miejsce, do którego trafiają osoby najczęściej po hospitalizacji, bądź są zagrożone hospitalizacją, osoby, które potrzebują i wymagają takiego wsparcia, opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad przyjmowanymi lekami – wyjaśnia Sylwia Wójcik z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Czyli na wsparcie będą mogły liczyć hospicja stacjonarne i domowe, mieszkania wspomagane, czy też Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych. Nabór wniosków ruszy 30 listopada, a zakończy się 29 grudnia.

Przeczytaj więcej o: Będą unijne pieniądze na seniorów!, dotacje na seniorów piła, Senior-Wigor w Złotowie, seniorzy piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.