To już dzisiaj

10.11.2017|Autor: Michalina Pieczyńska

Dzisiaj (piątek) o godz. 18.00, w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile obędzie się promocja kolejnej, ósmej już książki wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile.

Jak pisze we Wstępie Marek Kulec:
Książka POKOLENIE PRZEŁOMU. PILANIE ROCZNIK 1970, to specyficzne opowieści autorów o ich małych ojczyznach. Czytając poszczególne prace da się zobaczyć i wymienić ich komponenty. Pierwszym jest komponent geograficzny. Miejsca, z których wyrastają. W obrębie miasta nazywają obszary oswojone: budynki, osiedla, ulice, szkoły, kluby. To one decydują, jakimi ludźmi stają się. Jaki system wartości ich ukształtował i w jaki wierzą. Kolejny komponent ma charakter emocjonalny. Pamięć miejsc, ludzi, sytuacji, wszystko to kipi emocjami. Nakazuje wracać do nich, analizować je, dopatrywać się ukrytych ważnych życiowo sensów. Jest i kolejna – słabiej zaznaczona niż w tomach poprzednich – funkcja mitotwórcza. Jednak mitologizacji sprzyja czasowy dystans wobec opisywanych wydarzeń. I tak jak w poprzednich tomach horyzont czasowy wynosił nawet siedemdziesiąt lat, w tomie ubiegłorocznym wynosił lat trzydzieści kilka, tak teraz ów dystans, to mniej więcej dwadzieścia lat. A więc w opowieściach Autorów arkadyjskie obrazy zastępuje kronikarski konkret i rzetelność.

Autorami POKOLENIA PRZEŁOMU. PILANIE ROCZNIK 1970 są: Elżbieta Czechowska, Paweł Dahlke, Agnieszka Matusiak, Sławomir Nakoneczny, Katarzyna Olter, Maciej Usurski, Sławomir Wegner, Bartosz Wodarkiewicz i Przemysław Zdunek, ks. Tomasz Wola oraz Angelika Zygmunt.

Przeczytaj więcej o: pokolenia przełomu pilanie rocznik 1970, premiera ksiazki pwsz

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • bez precyzji = nieporozumienie

    “Dzisiaj (piątek) o godz. 18.00,” hmmm kto to napisał??? rok ma 52 tygodnie i mam rozumieć, że chodzi o każdy piątek, w roku każdego roku, kurde sprecyzujcie w który to piątek, którego miesiąca i roku np. “Dziś w piątek dnia 10.11.2017”

  • Obserwator

    Co mógł przełamać PZ (Przemysław Zdunek) 1979? Pewnie mógł się przełamać jako dziennikarz i sfałszować na łamach Tygodnika Nowego listę osób z programu “Zapomniani Niepokorni”. To mu wyszło i dało laur “Hieny Dziennikarskiej 2013”.