Od YouTubera do milionera?

12.10.2017|Autor: Redakcja

W slangu internetowym określenie „YouTuber” nie jest już dzisiaj niczym niezwykłym i każdy doskonale wie, że pod tą nazwą kryje się osoba, która zamieszcza w sieci swoje filmiki, docierając często do szerokiego grona odbiorców. Co więcej, wielu YouTuberów nie robi tego wyłącznie dla zabawy czy frajdy, ale również dla wszelkiego rodzaju profitów. Cóż się okazuje? Najlepsi z najlepszych potrafią dzisiaj zarabiać tyle co wygrane w europejskie lotto, albo jeszcze więcej. Są i tacy, którym YouTube pomógł się wybić, aby później mogli rozwijać swoją karierę np. na światowej scenie muzycznej. O których nazwiskach mowa? Na czym polega ten fascynujący fenomen YouTube’a?

Skąd wzięła się moda na YouTube?

W dzisiejszych czasach zazwyczaj nie mamy czasu na to, żeby rano przy śniadaniu usiąść w spokoju „nad gazety plamą”, jak śpiewał solista zespołu Perfect. Zresztą, od gazet i magazynów zdecydowanie coraz bardziej wolimy przeglądać wiadomości na swoim tablecie czy smartfonie.

Co więcej, powoli odchodzimy już nawet od czytania informacji w sieci, bo żyjemy w takim pośpiechu, że mało komu chce się czytać długie artykuły (mimo, że mogą być pełne merytorycznej treści wysokiej jakości). Wystarczy wejść na swoje konto na dowolnym portalu społecznościowym i wręcz zaleje nas „papka medialna”. Tak bardzo, że nie będziemy wiedzieli na co rzucić tylko okiem, a nad czym zatrzymać się na dłużej.

YouTube a dzisiejszy styl życia

Pośpiech, tempo życia oraz nadmiar informacji i treści „walczących” o naszą uwagę sprawia, że często koncentrujemy się na tych formach przekazu, które są najkrótsze, najprostsze i najbardziej przyjemne. Natomiast obraz jest z pewnością bardziej atrakcyjny dla oka niż słowo pisane. Zarówno obraz w postaci zdjęcia, jak i obraz ruchomy, czyli filmik. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że popularność kanałów YouTube wzrasta właściwie z miesiąca na miesiąc. Jest to trend obserwowany nie tylko w Polsce, ale w większości krajów, które mają nieograniczony dostęp do internetu.

Poza tym, w ludzkiej naturze leży „podglądanie” i podpatrywanie innych – czasem z czystej ciekawości (jak niegdysiejsze oglądanie reality show typu Big Brother), a innym razem, szukając wzorów do naśladowania (zwłaszcza w przypadku młodych osób), albo z chęci poszukiwania inspiracji czy wiedzy.

Z drugiej strony, wiele osób ma w sobie taką „żyłkę showmana”. Swego czasu Kuba Wojewódzki określił ją mianem „parcie na szkło”, które na dobre już przyjęło się w mowie potocznej. Niektórzy zwyczajnie lubią pokazywać siebie i swój świat innym. To właśnie wśród nich często rodzą się pomysły na tworzenie treści na kanał YouTube, niejako poprzez „wpuszczenie widowni” albo do swojego prywatnego świata, albo do świata przez siebie wykreowanego.

Popularni YouTuberzy i ich pomysły na siebie

Wśród najpopularniejszych YouTuberów z Polski na pewno większość z Was skojarzy nazwisko Sebastiana Wardęgi. Jego kanał na YouTube ma 3,5 miliona subskrybentów, a sam filmik pod wszystko mówiącym tytułem „Mutant Giant Spider Dog” w ciągu dwóch lat „dorobił się” ponad 170 000 000 odsłon! Niektórzy nazywają go polskim Remi Gaillard’em, ponieważ tak Remi, Sebastian na poważnie zajął się rozśmieszaniem ludzi poprzez tworzenie komicznych filmików. Wcielał się już w Spidermana, a także Supermana i ofiarę ataku wspomnianego wyżej mutanta-pająka. Słowa nie oddają jednak klimatu jego produkcji – to trzeba zobaczyć.

Kolejnym hitem polskiego internetu jest kanał Abstrachuje.TV, który obserwuje 2,7 miliona internautów. Filmiki chłopaków z Abstrachuje.TV to kilkuminutowe małe dzieła oparte o śmieszne fabuły.

Podobne wyniki ma młody chłopak o pseudonimie Rezigiusz (obecnie również 2,7 miliona subskrybentów), który prezentuje głównie wideo o tematyce gaming’owej. Nieco wyższe noty (ponad 3 miliony subskrybentów) ma niejaki Blowek, który także znajduje się w czołówce listy najlepszych polskich YouTuberów.
Ciekawy i oryginalny pomysł na siebie mieli chłopacy z kanału „5 sposóbów na…”. Otóż za pomocą krótkich, lekkich w odbiorze filmików pokazują oni na zasadzie „instruktażu”, 5 sposobów na np.: przeżycie za 5 złotych dziennie, udaną imprezę, czy sylwestrowe drinki.

Te kilka powyższych przykładów pokazuje, że w sieci szukamy głównie źródła rozrywki i dobrej zabawy – i to na nią jest – jak widać – największe zapotrzebowanie. Ważny jest też pomysł, bo każda z wymienionych osób prezentujących treści na YouTube wyróżnia się osobowością, charyzmą, a także pomysłem na siebie.

YouTubie to miejsce otwarte niemal na wszystko. Na wygłupy, śmieszne filmiki, instruktaże, poradniki, a także muzykę…

Oni także zaczynali od YouTube’a

Chyba najsłynniejszą gwiazdą młodego pokolenia, która zaczęła od pokazywania swoich pierwszych poczynań muzycznych na YouTube był Justin Bieber. Do dziś dostępne jest w sieci wideo, w którym Bieber, z dziecięcym jeszcze głosikiem, śpiewa piosenkę Ne-Yo „So sick”. Właśnie poprzez takie filmy Justin został zauważony i tak zaczęła się jego droga do sławy.

Podobnie było z Ed’em Sheeran’em, który także na początku śpiewał „dla przyjemności”, a z czasem jego filmy na YouTube osiągały tysiące, a potem miliony kliknięć. Dzisiaj podobno zarabia on ponad milion dolarów na samych odsłonach na YouTube miesięcznie (źródło: viberate.com, 20.06.17).

YouTube’owi wiele zawdzięczają także takie sławy jak Katy Perry, Gotye, czy Lana del Rey. Można się jedynie spodziewać, że coraz więcej talentów uda się odkryć właśnie za pośrednictwem YouTube’a. Wielu utalentowanych ludzi z pewnością nie osiągnęłoby takiego sukcesu bez tak łatwo dostępnej i prostej możliwości pokazania się światu. Możemy się jedynie cieszyć, że żyjemy w takich czasach.

Artykuł został zrealizowany we współpracy z portalem Eurojackpot.

Przeczytaj więcej o: artykuł sponsorowany, od Yputubera do milionera, Youtube, Youtuberzy

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.