Kenijczycy najlepsi w 27. Półmaratonie Philipsa

03.09.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo zwycięzcą 27. Półmaratonu Philipsa w Pile. Wśród kobiet triumfowała, ustanawiając w tej kategorii rekord trasy, również reprezentantka Kenii Stellah Jepngetich Barsosio. W odbywających się w ramach tego samego biegu Mistrzostwach Polski w Półmaratonie najlepszy okazał się Arkadiusz Gardzielewski, wśród pań po pasjonującym finiszu wygrała Ewa Jagielska. W biegu wystartowała rekordowa liczba około czterech tysięcy biegaczy.

Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z czasem 1:03:27 wygrał 27. Półmaraton Philipsa. Wyprzedził swojego rodaka Joela Maina Mwangi (1:03:51) oraz Arkadiusza Gardzielewskiego (1:05:32). Zawodnik WKS Śląsk Wrocław przybiegając na metę na trzeciej pozycji został jednocześnie mistrzem Polski w półmaratonie. Wyprzedził Dawida Malinę (1:07:09) oraz Roberta Głowalę (1:07:17).
Kenijczycy od początku biegu podyktowali mocne tempo i już na piątym kilometrze uzyskali kilkusekundową przewagę nad grupą pościgową, w której prym wiódł nowo koronowany mistrz Polski w półmaratonie Arkadiusz Gardzielewski. Z każdym kilometrem przewaga Kenijczyków rosła. Biegli oni równo mniej więcej do piętnastego kilometra, po czym Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo wziął sprawy w swoje ręce i znacznie przyspieszył zostawiając w tyle swojego rodaka. Ostatecznie wygrał z przewagą 24 sekund nad drugim Joelem Maina Mwangi i ponad dwóch minut nad Arkadiuszem Gardzielewskim.
Wśród Polaków walka o mistrzostwo Polski odbyła się pod dyktando zawodnika WKS Śląsk Wrocław. Już na piątym kilometrze uzyskał przewagę około jednej minuty nad Dawidem Maliną i Robertem Głowalą. Przewaga ta na mecie wyniosła ostatecznie ponad półtorej minuty. Do końca trwała walka o srebrny medal i rozegrała się dosłownie na ostatnim kilometrze. Na dwudziestym kilometrze Malina zawodnik ROW Rybnik miał tylko sekundę przewagi nad Robertem Głowalą. Ostatecznie na mecie zameldował się z przewaga ośmiu sekund nad rywalem.
Rekord trasy 1:02:11 , ustanowiony w 2014 roku, został niepokonany i nadal należy do Kenijczyka Daniela Muindi Muteti.

Wśród kobiet triumfowała Kenijka Stellah Jepngetich Barsosio z czasem 1:11:09, drugie miejsce zajęła jej rodaczka Christine Moraa Oigo (1:15:29), trzecie Ewa Jagielska (1:17:15), która podobnie jak Arkadiusz Gardzielewski wśród panów została mistrzynią Polski w półmaratonie. Wicemistrzynią została czwarta na mecie Olga Ochal (1:17:17), a brązową medalistką piąta Aleksandra Lisowska (1:17:26).
Stellah Jepngetich Barsosio od samego startu nadawała ton rywalizacji wśród kobiet, uzyskując na mecie ponad czterominutową przewagę nad swoją rodaczką Christine Moraa Oigo. Kenijkom próbowała dotrzymać korku Białorusinka Irina Somava, lecz około dwudziestego kilometra znacznie osłabła i ostatecznie skończyła bieg na szóstej pozycji. Pierwsza Polka pojawiła się na mecie ponad sześć minut za zwyciężczynią. Była nią Ewa Jagielska, która aż do ostatnich metrów stoczyła pasjonujący pojedynek o złoty medal z Olgą Ochal i Aleksandrą Lisowską. Na dwudziestym kilometrze wszystkie trzy panie dzieliła różnica ledwie jednej sekundy. Najlepszym finiszem popisała się Ewa Jagielska przybiegając na metę dwie sekundy szybciej niż Olga Ochal i jedenaście sekund szybciej niż Aleksandra Lisowska.

Kenijka Stellah Jepngetich Barsosio zwyciężając w 27. Półmaratonie Philipsa pobiła jednocześnie rekord trasy wśród kobiet, który należał od 2015 roku do Białorusinki Maryny Damantsevich (1:12:13).