Wałcz, Złotów i Piła – miasta zagrożone kryzysem

11.08.2017|Autor: Paweł Różycki

Prawie połowa z 255 średnich miast w Polsce mających powyżej 20 tys. mieszkańców i nie będących stolicami województw grożą zjawiska kryzysowe i marginalizacja. Są wśród nich Wałcz, Złotów i Piła. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Polską Akademię Nauk.

122 średnie miasta znalazły się na liście miast tracących funkcje społeczno – gospodarcze. Podzielono je na trzy grupy. Do pierwszej zaliczono te, u których zdiagnozowano silną utratę funkcji i mocno niekorzystną sytuację społeczno – gospodarczą, do drugiej te z silną utratą funkcji i niekorzystną sytuacją społeczno – gospodarczą, a do trzeciej te z utratą funkcji i mocno niekorzystną sytuację społeczno – gospodarczą. W pierwszej grupie, czyli miast będących w najgorszej sytuacji i mające największe nasilenie problemów nie znalazły się miejscowości z naszego regionu. W drugiej za to są Wałcz (74 miejsce) i Złotów (84), a w trzeciej Piła (107).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. – podkreślił.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). Za zakres czasowy badań przyjęto lata 2004-2014. Do opracowania analizy posłużyły takie wskaźniki jak zmiana zarejestrowanej liczby ludności (2004-2014), prognoza liczby ludności GUS do 2035 roku w powiatach, zmiana liczby bezrobotnych (2004-2014), zmiana dochodów własnych w budżetach gmin (2004-2014), zmiana liczby udzielonych noclegów (2004/2005-2013-2014), zmiana liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych (2004-2014) i zmiana liczby siedzib największych spółek wg Listy 2000 Rzeczypospolitej (20014-2013).

źródło: samorzad.pap.pl

Przeczytaj więcej o: lista, marginalizacja, ministerstwo rozwoju, PAN, pila, Polska Akademia Nauk, publikacja, walcz, wykaz, wykluczenie, zlotow

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • koczkodan

  “grożą…”? Piła już jest zmarginalizowana, a można również powiedzieć, że dopiero powoli wychodzi z kryzysu w którym znajduje się od czasów jak przestała być stolicą województwa… Wczoraj oglądałem wywiad powtórzony z wiceprezydent Dudzińską w tvasta, a propos strefy ekonomicznej. Denerwują mnie teksty typu: jak dla danych przedsiębiorców nie już miejsca to zaproponujemy gminy obok… – to po to jeździli pociągami do Chodzieży, Wałcza i rozdawali ulotki – pracuj w Pile, żeby teraz im podsyłać Inwestorów? Czy Poznań śpi na laurach i jak ktoś chce ulokować zakład, mówi: u nas już za dużo zakładów – proponujemy Piłę?….

 • Stefan Majewski

  Dudzińska na tę wieści sie załamie ;). A przeciez jest tak ,, pięknie ,,

 • Bolek

  Strefy ekonomiczne podlegają ścisłym regułom opisującym m.in. obszar oraz czas działania. Nie można więc wszystkich chętnych ‘upakować’ w tej przestrzeni o szczególnych preferencjach. Tak więc zasada – kto pierwszy, ten lepszy ma tu swoje uzasadnienie.

  Ale nic straconego dla chętnych, którzy zechcą w Pile (lub gdziekolwiek) zainwestować lub otworzyć firmę na warunkach komercyjnych. Czy trzeba cokolwiek więcej tłumaczyć? Chyba nie, bo mądry zrozumie i z pewnością nie zarzuci niczego urzędnikom Ratusza…

 • :)

  i mit o świetlanej przyszłości Piły Pana Głowskiego pęka jak bańka mydlana, te brednie, wizje z kosmosu i bzdury wygadywane od kilku lat w końcu znajdują swoje potwierdzenie w rzeczywistości

  • :))

   Piła sie rozwija, i tylko ten rozwój moze doprowadzic do powrotu mlodziezy, bo pikniki to raczej slaba zacheta na powrot :))

 • Otto von Bismarck

  “Wałcz, Złotów i Piła – miasta zagrożone kryzysem” Piła zagrożona???? a czy ten kryzys nie trwa od istnienia województwa Pilskiego, który się nasilił po jego upadku??? bo nawet jak Piła była stolicą województwa nie było żadnych uczelni wyższych, nie wybudowano wielkiej fabryki koło cmentarza i osiedla mieszkanowego (powstał wieżowiec hotel medyk i bocznica), upadło lotnisko, zamknięto odlewnie metali, zamknięto Naprawę Taboru Kolejowego, Piła czy raczej Schneidemühl zaczęło żyć jak Niemcy zbudowali kolej, lotnisko, przyszli ruscy potem Polacy po 1989r. i wszystko zniszczyli……. Jak powiedział Otto von Bismarck “dajcie polakom władzę a sami się unicestwią”………..

 • GieZlo

  ” silną utratę funkcji i mocno niekorzystną sytuację społeczno – gospodarczą, do drugiej te z silną utratą funkcji i niekorzystną sytuacją społeczno – gospodarczą, a do trzeciej te z utratą funkcji i mocno niekorzystną sytuację społeczno – gospodarczą.”… tego się nie da czytać! Kompletna mamałyga!

 • GieZlo

  Wałcz, Złotów – tu chyba najlepszym hasłem było by: “Emerycie, tu Twoje miejsce! Tu się będzie Tobie świetnie żyło!”.
  I to wcale nie żart! Uważam, ze te dwa miasta są świetnie położone nad jeziorami, mają świetne miejsca spacerowe, mnóstwo tanich sklepów co dla emerytów jest istotne. Z emerytury świetnie się tu żyje! I to powinno być mottem przewodnim tych miast. Co do Piły to nie zgadzam się, że nastąpił tu marazm.

 • mieszkaniec

  Od kiedy Złotów jest 20-tysięcznym miastem? Co za bzdury, Złotów ma około 18 tysięcy.

  • Wałczanka

   “powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe)” 🙂

 • analityk

  1. Brak dróg ekspresowych – DK10 i DK11
  2. Brak dobrych połączeń kolejowych – albo jednotorowe, albo dwutorowe niezelektryfikowane, albo w złym stanie technicznym
  3. Brak wojska – w tym roku koło Warszawy przywrócone zostanie lotnisko powojskowe do wojskowego. Dlaczego wybór nie trafił na Piłę?!
  4. Niewiele kierunków magisterskich na uczelniach
  5. Bak lotniska przystosowanego do lotów lotnictwa ogólnego (małego)

  • dodatki

   6.niedasizm…….
   7. status QUO
   8. marazm intelektualny
   9. kłótnie/hejty
   10. wojenki między instytucjami/władzami
   11. negowanie jakichkolwiek zmian
   12. brak innowacji
   13. wysyp fontann
   14. brak logicznego ekonomicznego myślenia np. brak zastosowań jakie oferuje (austriacka szkoła ekonomii w tym Frédéric Bastiat)
   15. zniszczenie połączenia kolejowego z lotniskiem/lądowiskiem w pile…
   16. buble publiczne (słomiana korona na wyspie)
   17. 1-dno kierunkowa Kossaka w Pile

   18. zablokowanie rozbudowy Al. Niepodległości w Pile na 4 pasy ruchu drogowego (nawet wojewoda Śliwiński miał tyle oleju w głowie aby budować/rozbudować piskie drogi na 4 pasy)

   19. upadające MZK (sąsiednie gminy bez dojazdu do Piły; i jak to ma się do “pracuj w Pile”??????????)
   20. plany budowy video-teki na terenie gdzie była studnia nieszczęścia (nawet ruscy za komuny nie ruszali terenu aby nie było powtórki a władza chce to zbudować na palach (fundamentach palowych)) podobna sytuacja była w pile kalina kilka lat temu…..

   • Pozdrawiam

    21. Cześć znaków drogowych jest na Rusinowo a część na Gorzów Wlkp
    22. Tragicznie zrobiona droga na plotki
    23. Bezsensowne ronda dwupasmowe na drogach jednopasmowych
    24. Brak pasa zjazdowego na parking PKP
    25. Brak znaku stop na wyjeździe z parkingu PKP. Łatwo nadziać się na rowerzystę
    26. Drogi rowerowe przecinające ulicę Bydgoska – rower ma pierwszeństwo
    27. Drzewa w skrajniach drogowych
    28. Niedziałająca sygnalizacja przejazdu dla samolotów
    29. Autobus MZK nr 5 nie zatrzymuje się z jednej strony na pl konstytucji 3 maja, nawet po przesunięciu środka skrzyżowania
    30. Tragiczna ulica Przemysłowa i Jastrzębia
    31. Brak porządnego dworca PKS
    33. Rondo UE to jest takie podsumowanie, kwintesencja Piły.

    • Kierowca

     34. Bardzo wąska ulica Podchorążych
     35. Bardzo mocny zakręt przed rondem koło bocznicy kolejowej. Auta ktore wypadają zima w poślizgu uderzają idealnie w słup oświetlający ulicę.
     Odcinek dwupasmowy między rondem koło bocznicy a rondem UE powstał trochę na siłę. I tak wszyscy jadą prawym pasem.
     36. Tragiczny skręt na mini parking VIVO (ten ciasny na fiaty 126p). Wszyscy ruszają ze świateł a nagle na lewym czekają na skręcenie w 14 Lutego a na prawym nagle ktoś kręci w mini parking. Przepustowość tragiczna.
     37. Brak ronda jednopasowego (DUZEGO) za mostem od VIVO. Auta skręcające w lewo blokują cały cykl zmiany świateł. Korki są aż do VIVO albo dworca PKP.
     38. Niepoprawnie działająca sygnalizacja świetlna skrzyżowań:
     -ul. Wojska Polskiego / Budowlanych
     -Al. Powstańców Wielkopolskich /Kaufland
     – krzyżówka na wiadukcie
     – bardzo krótki lewoskręt na skrzyżowaniu wymienionym wcześniej koło kaufa
     39. Brak oświetlenia ulicy wypoczynkowej do zakładów (brak chodnika)
     40. Brak oświetlenia ulicy na Gladyszewo i Dolaszewo

 • piotr

  A ja widzę same sukcesy , za najważniejszy uważam okiełzanie potężnej rzeki Gwdy i wprowadzenie tam statków wycieczkowych które napędzają pilską gospodarkę .Oczekuję spełnienia obietnic wyborczych i wybudowanie portu balonowego na wyspie co w połączeniu z w/w wycieczkowcami na rzece uczyni nasze miasto najatrakcyjniejszym ZADUPIEM w Europie a może i świecie.

 • Michu

  Ile specjalistów i analityków rozwoju 🙂 az serce rosnie ze taki naród uzdolniony 🙂 narzekanie i krytyka wszystkiego to nasza domena. Kazdy z moich znajomych ktory byl w Pile wypowiada sie w samych superlatywach o miescie 🙂 nie potrafimy docenic tego co mamy? Zapraszam np do Rogozna, roznica widoczna z daleka

  • mieszkaniec

   Jak można porównać Piłę do Rogoźna? Rogoźno ma 11 tysięcy mieszkańców…

   • Michu

    Okolo 18 tys wg wikipedii. ok, pod wzgledem wielkosci nie trafilem 🙂 co nie zmienia faktu rozwoju Piły. Moze niektore pomysly prezydenta sa malo realistyczne, to nie mozna zaprzeczyc zmian na lepsze w Pile.

    • piotr

     proszę Pana nikt nie kwestionuje zmian w mieście Piła ale, ale są to zmiany kosmetyczne . Wprowadzenie rond czy rozbudowa ścieżek rowerowych to jaka zasługa prezydenta , fundusze trzeba rozpalcelować i w tym nie trzeba maga. Natomiast rozbudowa strefy ekonomicznej potrzebuje czasu . Jestem pilaninem od wyklucia i pamiętam jak wybudowano infraktrusturę pod zakłady CHEMITECH W LATACH 70- tych które nie powstały . Dzisiejsze zapowiedzi pana prezydenta i wice prezydentów traktuję jako kakofonię małolatów zwłaszcza jeśli chodzi o 5000 miejsc pracy w tych zakładach . Im chodzi wyłącznie o zachowanie wysokopłatnych posad w UM i nic poza . Piła się wyludnia a poziom PWSZ nie oceniam . Piła to miasto emerytów wojskowych i policyjnych . Im to pasuje ale co z młodym pokoleniem , które ciągle emigruje.

     • Michu

      Ja również jestem pilaninem od wyklucia 🙂 ronda i ulice to zmiany kosmetyczne? Kosmetyka to dwa krzaczki w parku 🙂 strefa ekonomiczna to rozwoj na lata, 5000 tys czy 1000 miejsc pracy i tak sukces. Inwestor zostal przyciagniety i teraz w jego decyzji pensja i ilosc wakatow. Miasto rozwija sie szybko, tylko rozwoj przyciagnie mlodych. Kojarze Pana posty, i prawie wszystkie sa anty-wladza. To moze jakas inicjatywa obywatelska? Pomysly? Najlepiej siedziec i krytykowac 🙂 i tak jak Pan powiedzial, strefa wymaga czasu, inwestorzy dopierp buduja 🙂 poczekamy zobaczymy, pozdrawiam 🙂

     • absolwent starej podstawówki

      “5000 tys” -co to za liczba?

     • Michu

      Chodzili o 5000 lub 5 tys 🙂 przepraszam za pomylke

 • Marcin Załachowski

  Piła wypiękniała to fakt. I tyle w temacie. Więcej plusów nie zauważyłem. Może wzrok mi się pogorszył?

 • czesio

  bzdury

 • Grajux

  Akurat jeżeli patrzeć na Piłę, co się zmienia to nie wiem czy jest taka zagrożona. Rozwój jest strefa ekonomiczna przykładem, jeszcze rok temu każdy mówił co za strefa jak tam nikt nie inwestuje, a teraz w ciągu tego właśnie roku wyszło na to, że zostały tylko mnie mniejsze działki i do tego jeszcze Flex będzie budował się w innej strefie na terenie naszego miasta. Jednak i tak się słyszy jak to jest źle 🙂 czyli wcześniej było, że teraz jak 1000 czy 5000 miejsc pracy to wiadomo zależy od pracodawców jeżeli będą zamówienia to pewnie będą zatrudniać te 5000 . To te osoby marudzące to ile by chcieli 10 000 miejsc pracy 🙂 nikt tak duży się tutaj nie ulokuje bo to miasto 75 tysięczne 🙂 skąd by mieli pracowników brać. I tak te 5 000 będzie ciężkim zadaniem bo w Pile bezrobotnych jest ile 1800 osób. Cały powiat to chyba około 4000. To co dalej Państwo chcecie by takie gigantyczne firmy zatrudniające 10000 przyszły, albo może marudzący woleli jak było 0 osób zatrudnionych w strefie.

  Trzeba się cieszyć rozwój jest. Co do ulicy niepodległości, to z tego co wiem miasto chciało to zrobić, ale to nie jest w ich gestii bo jest to droga wojewódzka, więc generalna dyrekcja musi chcieć i zrobić ten remont. Czy 1 kierunkowa Kossaka to takie zło 🙂 wszyscy jęczą bo ludzie są wygodniccy i im źle jak muszą nadłożyć 400 metrów. Ale z tego co wiem ludzie co tam mieszkają to nie widzą w tym nic za złe, bo wcześniej jak była 2-kierunkowa to było strasznie ciasno, a jakby mieli poszerzyć to by było znów mało miejsca na chodniki (i tak by ludzie jęczeli bo źle).

  MZK upada i kupuje nowoczesny tabor? ciekawe. Mogłoby być więcej połączeń ale z drugiej strony nikt Ci nie otworzy całego połączenia na 20 osób bo to by było dopiero wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tak gdzie jest odpowiedni ruch tam jednak robią te połączenia.

  Co do kłótni między powiatem a miastem, to jak dla mnie taka zabawa w piaskownicy i kłótnie dzieci, więc tutaj się zgadzam, ale to jest wina zarówno prezydenta miasta jak i starosty oboje są winni, bo powinni współpracować dla dobra miasta i powiatu, a oni myślą o swoich ambicjach a na pewno nie o mieście w tych ich wojenkach 🙂

 • sąsiad

  Przeprowadźcie się do Rogoźna, Obornik albo Wągrowca 🙂