Blokada obwodnicy Piły okazała się skuteczna?

17.05.2017|Autor: Michał Kępiński

W środę w Pile odbyła się manifestacja. Kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów i prezydentów wyszło na obwodnicę miasta. Spacerując po przejściu dla pieszych blokowali ruch. W ten sposób chcą walczyć o realizację drogi ekspresowej numer 11.

Droga ekspresowa S11 jest inwestycją o strategicznym i kluczowym znaczeniu dla rozwoju całej Polski – uważają samorządowcy ze Stowarzyszenia „Droga S11”, którzy przyjechali w środę do Piły.

– Jest to droga o jednym z najwyższych obłożeniu ruchem ciężarowym i osobowym. Natomiast droga, która niestety nie przebija się w programach rządowych. Ciągle to co się dzieje na tej drodze, te przedsięwzięcia inwestycyjne, ważne zresztą, ale niewystarczające
– tłumaczy Wojciech Jankowiak, prezes Stowarzyszenia „Droga S11”, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

By wyrazić swój sprzeciw i niezadowolenie, samorządowcy symbolicznie zablokowali jedno ze skrzyżowań na obwodnicy Piły. Nieśli transparenty z napisami: „żądamy S11” i „tak dla S11”.

Żądają także inwestorzy, którzy już za kilka lat otworzą swoje zakłady pracy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. By jednak w pełni mogli wykorzystać swój potencjał, muszą być dobrze skomunikowani z resztą kraju.

Dzisiaj te wszystkie inwestycje, które na terenie miasta się odbywają powodują, że za chwileczkę ten ruch dodatkowo będzie się wzmagał. Musimy być przygotowani na to, że za 2-3 lata przedsiębiorcy muszą ten towar częściowo dowieźć i gotowe wywieźć – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nie zabrakło jednak przepychanek słownych i wykorzystywania protestu do celów politycznych. Poseł Błażej Parda zarzucił demonstrantom brak działania na rzecz budowy drogi S11 przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej.

– Mamy pana prezydenta, który był senatorem. Czy w tej kwestii coś zrobił ? Ja nie słyszałem. Dzisiaj tak się zachowują hipokryci. Karać mieszkańców za to, że się przez tyle lat nic nie zrobiło no to już jest bezczelność – mówi Błażej Parda, poseł na Sejm RP, Kukiz’15.

Wtóruje mu poseł Marcin Porzucek. I zarzuca bezczynność nie tylko prezydentowi Głowskiemu, ale całemu Stowarzyszeniu „Droga S11”.

– Działalność tego stowarzyszenia jeżeli chodzi o północną Wielkopolskę, na wszystko co jest na północ od Poznania, poza wylotówka obwodnicy, to jest jedno wielkie zero, tyle zrobiło to stowarzyszenie. Ja bym w ogóle się wstydził przyjeżdżać na ich miejscu
– wtóruje Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Może jednak zapowiedź i sam protest przynosi już pożądany skutek. Najprawdopodobniej 29 maja w Warszawie na Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych ma zostać przedstawiony szczegółowy harmonogram przygotowań technicznych, a ostatecznie budowy obwodnicy i S11.

Przeczytaj więcej o: blokada drogi piła, Blokada obwodnicy Piły okazała się skuteczna, droga krajowa 10 piła, droga krajowa 11 piła, obwodnica piły, piotr glowski, prezydent Piły, s10 piła, s11 piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Stefan Majewski

  Przecież blokada nie ma nic wspolnego z tym ze na komisji poruszą sprawę. Wiec nie przypisujcie tym hipokrytom zwycięstwa

 • 123

  Tylko obwodnicy Piły i ujścia nt reszty s11 nikt tak słowem nie wspomni

 • antyhipokryci!

  brawo Parda i Porzucek!

 • 123

  Propagandowy materiał. Zero prawdy. Drogi jak nie było tak nie będzie. Nie jest prawdą że jest tutaj jeden z największych ruchów samochodów ciężarowych. To bzdura! Jestem zdecydowanym przeciwnikiem PiS oraz Kukiz15. Nie mam jednak zaufanie do protestujących byłych parlamentarzystów i polityków PO. Głowski naprawdę niewiele zrobił będąc senatorem. To samo Augustyn. Nadal nie widać jego aktywności w tej mierze. Podobnie Szejfeld czy tez posłanka dwojga imion z Czarnkowa. Niestety, to co robią to działania pod publiczkę…. Smutne

 • pisfan

  wszyscy politycy to taka “zorganizowana grupa przestępcza” – działają tylko na granicy prawa dbając głownie o swoje interesy – taka jest prawda!!!!!!!!!!!!!!

 • gosc12341

  Panowie i Panie politycy i samorządowcy teraz macie swoje 5 minut żeby zrobić coś dla regionu i dla siebie . Trzeba cisnąć kolesi w warszawce żeby zauważyli problemy na peryferiach tak jak to zrobili w Gorzowie . Dacie rade tylko trzeba współpracować , bo lepszej okazji juz nie bedzie .