Taka będzie Piła?

19.03.2017|Autor: Redakcja

Zielone domy z ogrodami i panelami solarnymi na dachach, sieć ścieżek rowerowych, hybrydowe autobusy miejskie i miejsca do wypoczynku – tak ma wyglądać Piła za kilka lat. To realna wizja prezydenta Piły?

Piła – Miasto Ogród, Zielone Miasto, czy projekt Otwarte miasto – takie nazwy projektów rozwoju Piły ma prezydent. Prezentował je podczas uroczystej sesji i w miniony czwartek, przekonując do swej wizji lokalnych działaczy różnych stowarzyszeń. – Miasto ma być zielone, ale nie tylko zielenią, ale zieloną energią nad tym w jaki sposób przebudować układ komunikacyjny jeszcze i wprowadzić dodatkowe zachęty, i z komunikacji miejskiej, i z poruszania się rowerem. Nad tym, w jaki sposób budować społeczeństwo takie, które będzie angażowało się w życie publiczne – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

I już się angażuje. Choćby ścieżki rowerowe wreszcie, po długich bojach są projektowane po konsultacjach z cyklistami. Ścieżki, które nie są połączone w sieć, nie mają racji bytu, a takie wciąż istnieją w Pile, a… – Żeby rower był atrakcyjną dla pana, jako środek transportu to musi się nim poruszać w miarę szybko, sprawnie, bez zbyt wielu zatrzymań, w związku z tym trzeba to w jakiś sposób zaprojektować – mówi Kamil Bocian, cyklista.

Dlatego organizacje społeczne podpowiadają, co i jak zrobić, by miasto się zmieniało na korzyść mieszkańców. Choćby dostęp do kultury, a nawet doskonała i tania komunikacja miejska. Na razie nie będzie Systemu Informacji Pasażerskiej, czyli informacji na przystankach jak długo trzeba czekać na autobus. Za to Miejski Zakład Komunikacji przygotowuje się do kupienia nowych – hybrydowych autobusów. Poza tym… – Biletomaty, udogodnienia z tym związane, udogodnienia związane także z parkingiem dla rowerów przy naszej zajezdni – mówi Tadeusz Majewski – prezes MZK Piła.

Wszystko to jednak kosztuje i to niemało. Piła sięga więc pod dotacje unijne i rządowe. Niedawno budżet zasiliło ponad 15 milionów złotych z unii. – Na dniach będziemy składać projekty i pozyskiwać dodatkowe pieniądze. Skala tych pieniędzy będzie bardzo duża, mówię tu o kilkudziesięciu milionach złotych, które w okresie 2 – 3 lat wpłynie do budżetu miasta, ale również do budżetu naszych spółek miejskich, naszych partnerów, którzy uczestniczą w projektach – mówi Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła.

A w przyszłości może też dołączą deweloperzy? Ciekawe jednak czy znajdą się chętni na kupno w Pile takich domów-ogrodów?

Przeczytaj więcej o: piła plany rozwoju, piła wizja p rzyszłości, piła zielone miasto

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • w

  Jak wiadomo rowerzyści,ekolodzy i wegetarianie(i jeszcze noszący futra !) to elementy obce naszej,,tradycji kulturowej”i jak już PiS przejmie samorządy,tgo wybije wam z głów jakiś,tam,,zielone miasto”,,zieloną energię” i ścieżki rowerowe.Za to stężenie smogu przekroczy wszelkie normy,no bo,,wągiel”to nasze dobro narodowe !

  • gigi

   nie pisz bzdur bez pokrycia! Niemcy wydobywają i zużywają o kilka razy więcej węgla niż Polska, ten smog i bzdury o węglu, to nic innego jak medialna propaganda przeciwko polskiemu górnictwu!

   • krzych

    A to co wisi w powietrzu (w bezwietrzne dni, taka gęsta, brudna mgła) w większości polskich dużych miast, to też medialna propaganda?! Weź się ogarnij człowieku.

    • dd reporter

     a w latach 70, 80, 90 czym się paliło? tym samym! i wtedy komuś to wadziło? ludzie żyją do tej pory, są zdrowi i nie maja problemów ze zdrowiem, wystarczy się prowadzić odpowiednio, a nie słuchać bzdur o smogach i innych duperelach… smog zazwyczaj powstaje w miejscach, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza, a nie na łące… piszą i gadają o smogach i Bóg wie czym, a wy jak pelikany łykacie każdą aferę i płacz, panikę, histerię… świat boidudków, histeryków, bezpłciowców i awanturników w sprawach o których pojęcia się nie ma… komuna to był chory i nienormalny ustrój, wyrządził mnóstwo zła, ale ludzie z tamtych czasów dożywają dzisiaj po 80 lat, gdzie pracowali w tragicznych warunkach, z mnóstwem problemów, w okrojonym świecie, za psie pieniądze, a teraz ma się wszystko praktycznie na skinienie palcem i wszystko źle… weźcie się ogarnijcie i zajmijcie pracą i rodziną, życiem…

   • w

    ale wydobywają najlepszy węgiel i spalają w elektrowniach wyposażonych w instalacje filtrujące,o jakich durnym PiSiorom się nie śniło,poza tym żadnemu Niemcowi nawet do głowy nie przyjdzie palić jakieś g..a w piecu,bo by go sąsiedzi zaj..li i zapłaciłby takie kary,że nie pozbierałby się,polskie górnictwo jest g..o warte i trzeba je zlikwidować,jeżeli węgiel z Australii jest tańszy,to zgraja świętych krów pasożytujących na koszt podatnika,a jeżeli uważasz,że to lewacka propaganda,to wynik zaczadzenia smogiem i kurwizją

    • dd reporter

     witcherku nie ośmieszaj się, węgiel z Australii? a kto go wydobywa? Polacy! raptem 3-4 lata temu było pełno ogłoszeń o pracę jako górnik w Australii, po za tym poczytaj sobie o tych “filtracjach”, a potem chrzań farmazony pisofilu jeden… wszędzie widzisz winę PiSu i nikogo więcej, jesteś obsesyjnie chory, a takich się wsadza w cztery puste ściany… ktoś kto pali w piecu “gównami”, to jego sprawa i prędzej, czy później i tak zapłaci karę za to… a jeśli masz dowód, to sam zainterweniuj, a nie piszesz wypociny i nie masz pokrycia w niczym….

     • w

      jesteś zaczadzony bardziej niż myślałem,co oni tam dodają do kadzideł ?

     • dd reporter

      marychuaniny 😀

  • Grajux

   Jeśli chodzi o węgiel i smog to najgorsze jest, że ludzie palą najtańszym i najgorszym węglem albo i śmieciami. Dobrej jakości węgiel powoduje zdecydowanie mniejsze szkody niż to co ludzie wybierają.

 • jednorazówka

  Niech najpierw posprzątają Piłę z tego syfu, który wala się po ulicach i osiedlach a później snują te nierealne plany..

 • dd reporter

  hehehe MZK i biletomaty 😀 śmieszki hehe puszczają stare rzęchy na linie, gdzie pełno ludzi jeździ, w dodatku bez biletomatów, kierowcy sprzedają droższe bilety, opóźnienia po 7-8 minut przez to, ale oni o biletomatach mówią i autobusach hybrydowych 😀 wy tego szmelcu nie umiecie rozsądnie podzielić, a za coś wam obcego się bierzecie…
  cykliści? chyba tylko pan bocian, który uważa się za specjalistę w tej dziedzinie, bo naoglądał się jakichś głupot na zachodzie i te poronione pomysły chce wprowadzać na pilski “rynek”… specjalista…
  panie głowski… pana plany chyba nie dojdą do skutku… szybciej pan zostanie odstawiony ze stołka podejrzewam… 🙂

  • Matt

   Nic gorszego niż prostactwo…. najpierw pomyśl, potem pisz!

   • dd reporter

    a co? taka nie jest prawda? autobusy bez biletomatów nie są puszczane? nie są poopóźniane? przesiądź się z samochodu, to się przekonasz… co do rowerzystów, to też coś nie tak? snucie planów o jakichś bzdurach i jeździe bez zatrzymywania… najlepiej żeby rower jeszcze był bardziej uprzywilejowany niż straż pożarna albo karetka, bo kilku ludziom się jeździć chce… większość osób jaka jeździ rowerami skupiła się na drogach na Płotki, Piaszczyste, do Philipsa i nad rzeką… obecnych ścieżek nie umieją wyremontować, a o Bóg wie czym myśli się… a co do głowskiego… przecież wybory zbliżają się nieuchronnie, więc ludzie mają prawo zdecydować, po ostatnich akcjach podejrzewam, że nikt rozsądny nie pozwoli by przez kolejne 4 lata działy się takie cuda na kiju…

    • Grajux

     Widać wg Ciebie to rowery zlikwidować 🙂 Chyba lepsze ścieżki rowerowe niż by mieli jeżdzieć drogą 🙂 Pamiętajmy rowerzysta jeśli nie ma ścieżki rowerowej ma obowiązek jechać drogą i nie musi tak jak to robią przy krawężniku tylko tak jak auto na środku pasa 🙂 Wolisz by tak jeździli czy aby jednak były te ścieżki rowerowe?

     Jeśli chodzi o autobusy to teraz akurat a to przez aplikację można bilet albo można sobie kartę wyrobić i jest wiele innych rozwiązań. Wiadomo biletomat powinien być działający w każdym autobusie i jeśli już to kierowca nie powinien wcale sprzedawać biletów wtedy nie było by opóźnień.

     • dd reporter

      tak to jest jak się nie potrafi czytać ze zrozumieniem… słowa nie ma o likwidacji rowerów, ale jak ktoś ma problem z interpretacją, to wypisuje bzdury… wystarczy wyremontować ścieżki rowerowe w tym mieście i połączyć je chociaż w jakimś procencie, a nie pasjonować się i spuszczać nad tym co mają gdzieś tam na zachodzie… mieszkamy w Polsce i jeśli komuś się tu nie podoba może się spakować i wyjechać… aczkolwiek trzeba mieć coś nie tak ze sobą by żyć ciągle rowerami i myśleniem nad usprawnieniem komunikacji na ścieżkach rowerowych… najśmieszniejsze jest to, że ktoś bredzi cały czas o ścieżkach w centrum miasta, a np. żeby dojechać do Kuźnika bezpiecznie Aleją Niepodległości, czy nawet obok działek, trzeba wręcz poczynić wyczyn! to tam można odpocząć i zrelaksować się… nad zalewem, w Kuźniku, a nie w centrum miasta jak sobie niektórzy ubzdurali i ciągle to wałkują w swoich komentarzach…
      a autobusy powinny być na wszystkich liniach wyposażone w biletomaty, jeśli nie ma, to nie jedzie, proste… to nie pasażera wina, że puszczą starego Neoplana i musi u kierowcy kupować, na dodatek drożej! to czyste zdzierstwo i haracz za niedopatrzenie lub celowe działanie MZK

 • emigracja_jacek_soplica_wyboro

  10 lat temu Donald Tusk obiecał drugą Irlandię ( zieloną wyspę) i wyszło jak zwykle

 • Żeromski

  “szklane domy” -wyraźna inspiracja 🙂

 • kolo

  Zwykła propaganda, widzą babole że PIS bierze się za przejęcie samorządów to nagle zaczynają bajki pisać jakie to w przyszłości PO-paprańcy plany mają. Niech ludzie wiedzą że jak ich zabraknie to zielona Piła, zostanie zamieniona strach pomyśleć na co. Ludzie, mieli na to swój czas i miejsce i co i wyłącznie jedno wielkie dno. A teraz nagle i pieniądze się znajdą i pomysły piękne. Ja osobiście bękartom z PO już nie wierzę i uważam, ze czas najwyższy panom podziękować i rozliczyć!

  • dd reporter

   dokładnie, ta jak napisał kolega wyżej… szklane domy i nagła wizja pięknego miasta, bo wybory się zbliżają, to trzeba coś wymyślić by się “sprzedało” i przepchnąć się znowu na kolejne lata prezydentury i funkcji radnego