Szkoła trafiła w ręce burmistrza… wbrew rodzicom

17.03.2017|Autor: Michalina Pieczyńska

Kontrowersyjne jeszcze rok temu przekazanie budynku szkoły w gminne ręce, doszło do skutku. Krajeńska oświata zostanie przeorganizowana podobnie jak w wielu innych gminach. Tylko, że to burmistrz Krajenki za próbę wcielenia w życie swojego pomysłu prawie zapłacił stanowiskiem.

Jeszcze ponad rok temu tak protestowali krajeńscy rodzice. Nie chcieli przeniesienia szkoły podstawowej do budynku przy Polańskiego i przeprowadzki przedszkola do budynku po podstawówce. Wzburzenie mieszkańców było jednym z czynników, który doprowadził do referendum o odwołanie burmistrza. Burmistrz został, z pomysłu przekazania budynku wycofał się starosta, upłynęło niewiele ponad rok, a budynek przy Polańskiego trafił w ręce gminy. Będą uczyć się tak dzieci z klas IV – VIII szkoły podstawowej, z gimnazjum i technikum.

– Myślę, że i wiedza, i doświadczeni, i mądrość, i przezorność osób zarządzających oświatą spowodowała, że dzisiaj jesteśmy po uchwałach, które zostały bez większej dyskusji przeprowadzone. Myślę, że dla pomyślności naszych dzieci – zapewnia Stefan Kitela, burmistrz Krajenki.

Najmłodsi uczniowie krajeńskiej podstawówki, czyli dzieci z klas I – III będą uczyły się w budynku przy Bydgoskiej. Po przyjęciu uchwały nie milkły głosy, że burmistrz za to zrobił interes życia, a starosta wypuścił z rak ogromny majątek.

Ten obiekt kiedyś był wyceniony na 20 milionów, ale trzeba zadać sobie pytanie. Przecież takie obiekty nie są obiektami zbywalnymi i ma on funkcjonować w oświacie. My jesteśmy instytucjami państwowymi i ten majątek został przekazany dla innego samorządu, ale na funkcjonowanie gminnej oświaty – zapewnia Ryszard Goławski, starosta złotowski.

Niewątpliwie drogę do konsekwentnego realizowania swoich postanowień burmistrzowi otworzyła ustawa reformująca polską oświatę, która nakłada na samorządy obowiązek dostosowania szkół do nowych realiów.

Przeczytaj więcej o: burmistrz krajenki, ryszard goławski, starosta złotowski, stefan kitela, szkolnictwo krajenka, szkoła krajenka

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.