Spółdzielnia obniża czynsz

16.02.2017|Autor: AK

W dzisiejszych czasach to rzadkość. Gdy ceny i opłaty szybują w górę, jedna z pilskich spółdzielni mieszkaniowych obniża lokatorom czynsze. Mieszkańcy zrzeszeni w Spółdzielni Mieszkaniowej Staszic będą płacić mniej. Ta mała spółdzielnia, posiadająca zaledwie 370 lokali i tak ma już najniższe czynsze w Pile.

Od 1 kwietnia Spółdzielnia Mieszkaniowa Staszic obniża czynsze swoim lokatorom. Zniżka miesięcznie wyniesie od 10 do 20 złotych. Mieszkańcy spółdzielni są zaskoczeni: – Jeszcze im obniżyli? To chyba wyjątek na skalę całej Piły, bo nie wiem, jak to rozumieć w ogóle – mówią zdziwieni mieszkańcy.

A zrozumieć to można bardzo łatwo. Zarząd spółdzielni sprawdził wydatki, przeanalizował dochody, zmienił wykonawców usług na tańszych i udało się. Terenami zielonymi zajmuje się nowa i tańsza firma, na klatkach schodowych zamontowano energooszczędne oświetlenie i okazało się, że czynsze można obniżyć. – Dotychczas podwyżki skutkowały tym, że mieliśmy telefony, które były swoistym wyrazem oburzenia, że po raz kolejny podnoszone są czynsze, tym razem się udało bezboleśnie, raczej wszyscy z entuzjazmem, w prezencie pod choinkę, bo to było pod koniec grudnia – mówi Kamila Leicht–Łukaszczyk, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Staszic.

Na dodatek spółdzielnia Staszic jest jedną z najtańszych w Pile. Przykładowo za 57 metrowe mieszkanie, zamieszkiwane przez jedną osobę czynsz wynosi 155 złotych. Podczas gdy w spółdzielni Piła Południe za ten sam metraż już trzeba zapłacić 230 złotych, a w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej około 350 złotych. Wszystkie te kwoty są bez opłat za ciepłą wodę i ogrzewanie.

Przeczytaj więcej o: pila sm staszic obnizka, spoldzielnia obniza czynsz, taniej w spoldzielni staszi

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Sylwek

  A w Spółdzielni Jadwiżyn na Zamenhofa ok 600 zł

 • Polityka szastania kasą

  Spółdzielnia Jadwiżyn nie dość , że pobiera fundusz remontowy to jeszcze bierze kredyty na docieplenia budynków

 • Felix

  Czyli reszta źle zarządza? ??

 • Magda

  Tak. Niestety w spółdzielni Jadwiżyn są bardzo wysokie czynsze. Co chwilę jeszcze podwyżki 🙁 mieszkańcy są oburzeni i rozmawiają już aby w gazecie o tym napisać. Nie wiem na co te pieniądze idą skoro płaci się fundusz remontowy, a jak ocieplają bloki to później doliczenia są do czynszu jeszcze. Sprzątaczki mają płacone spore pieniądze a są raptem od 8 do 11 na osiedlu widoczne. Klatki zamiatane raz w miesiącu, a myte raz na 3 miesiące

  • scoobydooo

   Zawiązać wspólnotę i niech się spółdzielnia cmoknie !!

  • Marian

   zbierzcie się do kupy, odwołajcie zarząd i powołajcie nowy.

  • Mieszkanka zamenhofa

   Chyba mieszka ani na na “innym” zamenhofa . Klatki sa czesto sprzatane oraz myte.

 • mr K

  Co mozna poiwedziec na temat sprzataczek
  z ulicy Zamenhofa i Rogozinskiej…Widac je na osiedlu= to wszytsko (stojac “pod tunelem” i plotkujac na temat mieszkancow) Przy 4-pietrowych klatkach wchodza tylko do 2 pietra a na 4p sa raz w roku . A co do czynszy na Zamenhofa….brak słow….Zlodziejstwo w bialy dzien….i coraz wiecej mieszkancow ucieka z teo osiedla

  • senior

   a na ulicy łącznej 41 jak wchodzi do bloku sprzątać to ma pretensje że znowu nabrudzili , he he jak się sprząta raz w miesiącu to tak wygląda po prostu zlikwidować kańciapki w piwnicach

   • dobry

    tak jest sprzątaczki na ul łącznej pracują maks 3h a następnie siedzą sobie na kawusi albo w kauflandzie na zakupach

  • Mieszaniec Zamenhofa

   Ta opinia raczej nie dotyczy Pań sprzataczek pracujacych na ul. Zamenhofa .Klatki oraz teren dookola blokow jest staranie sprzatany. Życze wszytkim takich Pań sprzataczek.

 • wert

  czyżby wybory się zbliżały w spółdzielni?

 • 123

  Proszę nie ekscytować się tym zabiegiem marketingowym. Pani Prezes nawet telewizję zaprosiła by pochwalić się swoim zamiarem. Prawda jest taka ze Pani Leicht ma umowe o pracę do końca roku a w czerwcu odbędzie sie Walne Zgromadzenie Członków SM na której będzie głosowane absolutorium dla obecnego Zarządu. Gdy źle wypadnie – Pani Prezes poleci. I odwrotnie: pochwały spowodują że Rada Nadzorcza przedłuży umowę o pracę. To taki sam sprytny zabieg jak program 500+ tyle tylko że w skali mikro no i oczywiście kosztem kondycji finansowej Spółdzielni czyli wszystkich jej mieszkańców.
  Ja tylko pytam się jaka jest sytuacja Spółdzielni, czy wychodzi ona na zero, czy pracownicy są terminowo opłacani a świadczenia publiczne płacone? Czy prowadzi się egzekucję zaległości z tytułu czynszów? Nie od dziś wiadomo bowiem że Spółdzielnia Staszic nie była dotąd dobrze zarządzana i był czas że groziła jej upadłość…. Czyżby to wszystko nagle zmieniło się gdy pojawiła się nowa Pani Prezes??

  • Krzysztof

   Prawda jest taka, że wszystkim się nie dogodzi, podwyżka źle, obniżka zabieg marketingowy też źle. Porównanie do programu 500+ wyjątkowo bez sensu, konstruktywna krytyka owszem ale złośliwość nasza narodowa cecha na pierwszym miejscu. Zupełnie jakbym słyszał naszą dzisiejszą totalna opozycję Tak to jest jak w necie leczy się swoje kompleksy…szczególnie anonimowo.

   • 123

    …odpowiedział nieanonimowy człowiek. Otóż Krzysztofie wyobraź sobie że to nie jest krytyka, a troska o dobro wspólne mieszkańców. Skoro użyłeś zwrotu “dzisiejsza totalna opozycja” to rozumiem że wzorce dobra wspólnego czerpiesz z TVPiS i wypowiedzi całej “dobrej zmiany”. Jeszcze proszę tylko o wskazówkę jaki to kompleks leczę swoim wpisem?

    • Krzysztof

     123…Troska o dobro wspólne mieszkańców to działanie pośrednie między tzw. sprawnie działającą spółdzielnią a jak najniższym czynszem no chyba, że masz inne zdanie. Spółdzielnia nie zarabia a utrzymuje się z czynszów.
     Znasz procedury w takich instytucjach to Rada Nadzorcza musiała zatwierdzić tę obniżkę i odbyło się to w grudniu więc daruj sobie osobiste wycieczki w kierunku Pani Prezes. Prezes spółdzielni jest osobą, która wprowadza w życie zalecenia RN i tak się stało w tym przypadku.
     Krytyka obniżki czynszu i porównanie jej do programu 500+ jest wyrazem Twojej niechęci do rządowego programu, których w Europie nie brakuje i nie wiem jaki ma związek ze sprawą głównego tematu artykułu. Twój głos w tej sprawie nie odbiega specjalnie od głosu totalnej opozycji tzn. jeśli ktoś jej nie popiera jest wyznawcą pislamu- koniec kropka. Pragnę zauważyć , że nic nie jest tylko czarne i nie tylko białe.
     Pozdrawiam serdecznie i nieco obiektywizmu życzę.

     • Grajux

      Własnie Rada Nadzorcza zatwierdziła, czyli czemu jest oskarżanie samej Pani Prezes? Powinny być jeśli już to oskarżenia do wszystkich władz w spółdzielni 🙂 Bo sama Pani Prezes chyba takiej decyzji bez zgody RN nie może zrobić. Wieć 123 czemu oskarżasz jedną osobę a nie każdego kto się na to zgodził. Nawet jakby Pani Prezes zależało a RN by nie wyraziła zgody to obniżki by nie było. Czyli według Ciebie oni wszyscy tylko patrzą na siebie i chcą upadłości spółdzielni (przez to stracili by stołki) ciekawe jakby brzmiało ich CV (doprowadzili do upadłości ) kto byłby taki głupi 🙂 W sumie zaprzeczenie samemu sobie bo niby chce przedłużyc sobie nową umową a niby piszesz, że może upadnie? czyli wtedy straci stołek i reputacje zwłaszcza po wywiadach w telewizji.

     • 123

      Upadłość Spółdzielni to proces wielomiesięczny, a korzyści z obniżki czynszów działają szybciutko czego efekt zaistnieje na Walnym w czerwcu. Rada Nadzorcza to członkowie spółdzielni którym tez zależy na obniżce czynszu. Oni rozliczają Prezesa. Gdy sprawy pójdą za daleko to go odwołają (nie przedłużą umowy) i ew pociągną do odpowiedzialności za zadłużenie.

     • Grajux

      No właśnie zostanie jak co pociągnięta do odpowiedzialności za zadłużenie 🙂 czyli myślisz, że ktoś jest na tyle głupi by tak robił. Ty byś zadłużał albo niszczył coś jakbyś wiedział, że później za to będziesz miał problemy 🙂 chyba każdy normalny człowiek by tak nie robił.

      I czekam na te liczby zadłużenia ile tych kredytów 🙂 bo tylko marudzisz.

     • 123

      Czekaj dalej, albo …idź sprawdź sobie do Spółdzielni 🙂 To że kondycja Staszica będzie coraz gorsza to będzie proces wielomiesięczny jeśli nie wieloletni. Splendor za obniżkę nastąpi już za chwilę. Właśnie teraz następuje.

     • Grajux

      Czyli innymi słowy nic nie masz tylko podejrzewasz 🙂 Tak sobie mówisz bo przecież dobrze być nie może 🙂 Gadać to każdy umie wszystko ale żeby udowodnić coś już jest gorzej 🙂

      Zawsze to samo oskarżać mówić źle każdy potrafi, a gdy trzeba coś udowodnić to już jest niestety problem i tłumaczenia 🙂

      Jeśli mieszkasz w danej spółdzielni to zachęcam do wyprowadzki albo płać wyższy czynsz 🙂 A jeśli mieszkasz gdzieś indziej to pewnie tylko zazdrość 🙂

     • 123

      Nawiązałem do 500+ bo w Staszicu zaistniał podobny proces: władza chce kupić suwerena i dlatego oferuje taki prezent. Znam od lat to co się dzieje w Spółdzielni i wierz mi – nie stać nas na obniżenia czynszu. Co do akceptacji tego faktu przez Rade Nadzorczą to trzeba na to zasłonić kotarę milczenia. To nie są ludzie którzy rozumieją zależności finansowe. Poza tym tam głosuje się większością o którą w takich sprawach nie trudno. Tak to jest ustalone w przepisach ze Rada nie poniesie żadnej odpowiedzialności gdy obniżka będzie początkiem złych zmian w Spółdzielni. Głosują więc nie patrząc na konsekwencje. Liczy się tu i teraz.

     • Krzysztof

      123… być może masz rację, że nie powinni byli obniżać czynszu bo wpłynie to na kondycje finansową spółdzielni. proponuję się rozejrzeć kto dziś ma dobrą kondycję finansową inaczej kto na siebie zarabia, szpital? urząd miasta? sąd okręgowy? szkoła? policja? straż miejska?
      po co Ci spółdzielnia ze świetną kondycją finansową i dużymi czynszami?
      rozejrzyj się, które spółdzielnie w pile działają lepiej choć mają 100% wyższe czynsze południe, Jadwiżyn? porozmawiaj z ich członkami co myślą o swoich zarządach?

     • 987654321

      UUUU, sami specjaliści i w dodatku wróżbici, bo nawet przyszłość przewidują, finansową i osób w niej zatrudnionych. Wychodzi na to, że to los tej spółdzielni leży wszystkim na sercu, jednak o całkowicie odmiennych poglądach. Czyżby dwie ścierające się frakcje, jak w naszym kraju ??? Jedni zadowoleni, inni nie. Nie sądziłem że czynsz może wzbudzić takie emocje, wesołe miasto i weseli ludzie 🙂

     • swój_człowiek

      Kamila, też to czytasz?

  • Grajux

   Ludzie naprawdę nie wiem o co chodzi 🙂 widać nawet dobre wiadomości to są zawsze złe. Czemu ludzie zamiast widzieć dobro to zawsze myślą, że wszędzie jest drugie dno. Czy raport roczny nie jest do wglądu dla każdego w spółdzielni i sobie może sam zobaczyć czy jest źle czy rzeczywiście można obniżać. Widać u ludzi to najlepiej tylko siedzieć na tyłku i NIC nie zmieniać bo jak cokolwiek się zmienia to bezwzględu zawsze będzie źle 🙂 Albo może zazdrość bo jest się w innej spółdzielni i że taniej 🙂 Program 500+ może i też chwyt marketingowy ale coś robią . Lubię jak coś jest robione a nie tylko stać z miejscu, może 500+ nie jest idealne bo jednak ma wady i to duże ale coś jest zrobione na pewno lepiej niż by miało zostać po staremu.
   Polacy naród który marudzi i ma źle bez względu jak dobrze będzie 🙂 Cieszę się, że w Polsce jest lepiej chociaż nie wszystko mi się podoba ale wiem, że z czasem wszystko się poprawi. Wiary troszkę ludzie, i nie marudźmy. Róbmy coś.
   123 a Ty co zrobiłeś? Może wystartuj na prezesa i pokaż, że jest źle 🙂 pewnie nie będziesz miał odwagi bo tylko większość to pisać potrafi.

   • 123

    Kolego Grajux, możesz mysleć sobie jak piszesz ale powiem Ci tylko że błądzisz. Znam tę spółdzielnie i znam też proces podejmowania decyzji w niej. Raport roczny – jak piszesz – czyli sprawozdanie dostępne jest do wglądu na krótko przed Walnym Zgromadzeniem. Pytanie kto oprócz mnie i Ciebie zainteresuje się tym dokumentem. Tutaj cel uświęca środki. Można zadłużyć Spółdzielnie (Państwo – vide program 500+) byle wyborcy (głosujący nad absolutorium) byli zadowoleni. Czy Ty byś nie miał ochoty zastosować takiej sztuczki z obniżka czynszów, by przedłużyć sobie kadencję na fotelu Prezesa? O tym co będzie później (np. konieczność posłużenia się kredytem) nikt się nie zainteresuje. Zwracam uwagę, że w Pile funkcjonuje kilka spółdzielni mieszkaniowych i dotąd żadna nie obniżała tak gwałtownie czynszów. To są instytucje nie nastawione na zysk, a więc opłaty czynszowe muszą służyć jedynie do pokrycia kosztów działalności spółdzielni. Podpisanie nowych umów z ogrodnikiem czy dostawcą papieru biurowego do obsługi Zarządu nie wystarcza by zaistniały znaczne oszczędności i widoczny spadek kosztów funkcjonowania spółdzielni. Gdyby to było tak proste to wiele spółdzielni by do tego dążyło, bo cżłonkami władz takich instytucji są najczęściej mieszkańcy ich zasobów. Żaluję że w materiale Asty nie ma nic o rachunku ekonomicznym Staszica bo wtedy wszystko byłoby jasne.

    • Grajux

     A Ty jakbyś zrobił 🙂 zrobiłbyś podwyżki? A wierz mi takie zmiany nawet niby małe ale w skali roku to jednak zmienia się troszkę. A skoro znasz dokładny rachunek ekonomiczny spółdzielni to proszę o napisanie 🙂 dokładnie liczbami. Na ile zadłużona? i ile w tym roku się zadłużyła, bo piszesz jakbyś wiedział. Równie dobrze mogła zostać przy tym samym i pewnie i tak by została 🙂

 • Ewelina

  Mam nadzieje ze nasza Pani Prezes jeszcze nie raz nas tak miło zaskoczy 🙂

 • Krzysztof

  z liczbami się nie rozmawia a wykres na koniec materiału mówi sam za siebie ale jak znam życie niektórzy i tak będą krytyczni do pomysłu Pani Prezes 🙂 i akceptacji RN.

 • Maciek

  Spoldzielnia Jadwizyn porazka, ceny chyba najwyzsze w Pile, kredyt na docieplenie, o dofinansowanie do wymiany okien mozesz starac sie dopiero po 5 latach od momentu jak kupisz mieszkanie, lampy na parkingach nie swieca i remont klatki schodowej raz na kilkanascie lat.

 • Lidka

  Spółdzielnia Jadwiżyn podobno wzięła kredyt na położenie polbruku na Łącznej. Na co w takim razie idzie fundusz remontowy? Mieszkam już ponad 10 lat i klatki nigdy nie były malowane w tym czasie, okna drewniane na klatkach schodowych są tak nieszczelne , że po deszczu są kałuże na półpiętrach. Grzejnik na klatce jest włączony tylko na dole przy drzwiach-reszty grzejników nie można odkręcić bo spółdzielnia danfosy pościągała. Czynsz …. szkoda gadać….Do tego opryskliwość i kłamstwa pana M…a -pracownika Spółdzielni w administracji , robią swoje….aż mieszkać się tu nie chce. Niestety nie każdy może się wyprowadzić.

 • http://artykuly-do-przedruku.pl born66

  Żeby nie było tak słodko, to łyżka dziegciu z mojej strony.
  Trzymam przed sobą pisemko, w którym SM Staszic informuje mnie, że od 1.04.2017r. PODNOSI mi opłaty za lokal.
  W takim razie gdzie leży prawda?
  Może szanowni redaktorzy asta24.pl to sprawdzą?
  Fotki pisemka załączam poniżej.
  https://uploads.disquscdn.com/images/330a79a1f821f49af750158e92a19e795f0dd58813d7db114ae8bea62bbdcab7.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/cfedd0c5d3c220283ad3b93833eace14fe56ae3475cf6c64e71c6f8d9fb7bfcb.jpg

  • Grajux

   A jesteś członkiem spółdzielni??

   • http://artykuly-do-przedruku.pl born66

    A co ma “piernik do wiatraka” tak zapytam?
    A odpowiadając – nie, nie jestem członkiem, posiadam spółdzielcze-własnościowe prawo do lokalu w SM Staszic.

    • Grajux

     Wystarczy przeczytać ten dokument, który Pan wrzucił.

     Cytuję “Wysokość stawki opłaty eksploatacyjnej została zróżnicowana dla członków i osób nie będących członkami Spółdzielni, co wynika z przepisów prawa t.j. Art.5 ust.2 Ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych…”

     To właśnie ta różnica. Opłata członkowska tak dużo nie kosztuje a później nie trzeba się burzyć.

     • http://artykuly-do-przedruku.pl born66

      Ja się nie burzę tylko pokazuję, że ktoś w nagranym materiale manipuluje faktami.
      Aaa … Rozumiem, że dla członków spółdzielni podstawą OBNIŻKI stawki eksploatacyjnej jest cyi.:
      – niższy od zakładanego do kalkulacji stawek na rok 2016 wynik za rok 2015,
      – faktycznie poniesione koszty w okresie 9 miesięcy 2016r. w odniesieniu do założeń ujętych do planu roku 2016,
      – ujemny szacowany wynik za 2016r,
      – wzrost najniższego wynagrodzenia w 2017r, a co za tym idzie wzrost pozycji kosztowych dla których podstawą wyliczenia jest najniższe wynagrodzenie.

     • Mel

      A może to lokal handlowy to temu inna stawka, bo takie to powinny mieć wyższe chyba

  • Krzysztof

   Born66 przepraszam Cię ale moim zdaniem kompromitujesz się wklejając podwyżkę podatku od nieruchomości, którą uchwaliła Rada Miasta dla wszystkich właścicieli nieruchomości w Pile.
   Co spółdzielnia miała z tym zrobić poprosić Owsiaka o wsparcie?
   Powinieneś jeszcze wkleić ostatnią podwyżkę za wodę i ścieki.

   • http://artykuly-do-przedruku.pl born66

    Przeczytaj proszę obydwie strony dokumentu.

 • opto

  Ludzie, nie narzekajcie. Zapraszam was niedaleko – na Głuchowską, tu to dopiero jest bajzel. Całym osiedlem rządzi parę nadętych ludzi, których nie przegadasz, spółki, spółeczki, przekręty co do remontu też były. Fachowca od zalanego dachu w wakacje do dziś nie zobaczyłem, placu zabaw brak bo przygłuchawi emeryci i renciści uważają, że dzieci wrzeszczą i chcą spokoju, mamy więc piaskownicę pożal się Boże, wstyd i jeszcze raz wstyd. Nasze osiedle i cała wspólnota jest najgorsza jaka może być w całej Pile. Przykre, ale prawdziwe. Sprzątaczki zmieniają się, zamiata ktoś kto ma niezapłacony czynsz, dawno nikt nie sprzątał, więc chyba wszyscy mają uregulowane płatności. Ironicznie, ale prawdziwie.

 • Robert

  Hm.. ADM (MZGM w Pile), osiedle Górne, 3 osobowa rodzina, stare mieszkanie “po niemieckie”(rok 1921), wysoki parter, 83,5m², 3 pokoje, 3 piece kaflowe.. czynsz 685 zł (w tym zimna woda, scieki i smieci), ogrzewanie sezonowe – opał min. 3 tony węgla ok.2400zł..
  I tu odwieczne pytanie.. za co zyc? 😉

 • luis52

  Te 155 złotych za 57 metrowe mieszkanie jednej osoby to z ogrzewaniem czy bez?

  • 345

   Oczywiście – bez ogrzewania.