Pilscy Patrioci na sesji Rady Miasta w Pile

02.02.2017|Autor: Artur Maras

Nazwy dla trzech rond w Pile, znaczące zmiany w budżecie gminy oraz korekta opłat za wodę to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta.

Sesja Rady Miasta nie obyła się bez emocji, bo decydowano o nadaniu nazw dla trzech rond w Pile. To przy ul. Bydgoskiej będzie nosić imię Władysława Bartoszewskiego, wnioskowali o to przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Pilscy patrioci z kolei widzieli w tym miejscu rondo Żołnierzy Wyklętych.

Większość żołnierzy AK, chciało w tej Polsce Ludowej tak zwanej, niestety niedemokratycznej i zniewolonej mimo wszystko funkcjonować i żyć. Niestety amnestia w roku 1945 i 1947 kończyła się dla nich śmiercią, torturami, zsyłką na Sybir, dlatego są Żołnierzami Wyklętymi – tłumaczy Dorota Fechner, historyk.

Pilscy patrioci zebrali kilkaset podpisów poparcia pod swoją inicjatywą. Jednak zdaniem władz miasta, przedstawiciele KOD-u byli pierwsi i to ich propozycja została zaakceptowana przez radnych. W tej sytuacji nazwę Żołnierzy Wyklętych zaproponowano dla jednej z ulic na powojskowym osiedlu w Pile. Gdy wnioskodawca na to nie przystał, wysunięto propozycję, by tym imieniem nazwać rondo mieszczące się przy ulicy Towarowej. Radni projekt przegłosowali. W Pile więc mamy teraz rondo im. Władysława Bartoszewskiego przy ul Bydgoskiej, Żołnierzy Wyklętych przy Towarowej oraz Reformacji na Wyspiańskiego.

Radni podczas czwartkowej sesji przyjęli także znaczne zmiany w wieloletniej prognozie finansowej oraz budżecie miasta. Wszystko za sprawą pozyskania środków unijnych.

Wprowadzaliśmy 16 mln złotych żywej gotówki uzyskanej z Urzędu Marszałkowskiego na nasze dwa projekty oraz 8 mln z tytułu wolnych środków, czyli jako rozliczeń z zeszłego roku. Wszystkie pieniądze zostały przekazane na inwestycje i już rozpoczynamy procedury przetargowe – tłumaczy Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła.

Środki te zostaną wykorzystane do budowy ścieżek rowerowych, oświetlenia ulic, przebudowy zatok autobusowych, termomodernizacji budynków, czy rewitalizacji w strefie poprzemysłowej w tym ul. Walki Młodych. Radni zdecydowali także, że w tym roku nie będzie podwyżek cen za wodę. Wzrośnie za to opłata za ścieki.

– Łącznie dla gospodarstw domowych wzrost będzie około 10 procent co w ujęciu miesięcznym wyniesie 96 groszy więcej dla czteroosobowej pilskiej rodziny. Myślę, że jest to naprawdę wzrost symboliczny. – wymienia Mariusz Bednarczyk, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Radni zajęli się także miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta w rejonie Al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kossaka oraz przystąpieniem do sporządzenia Gminnego programu rewitalizacji dla miasta Piły.

Przeczytaj więcej o: mwik piła, nazwy rond piła, opłaty za wodę piła, pilscy patrioci, Pilscy Patrioci na sesji Rady Miasta w Pile, prezydent Piły, protest nazwy rond piła, rada miasta piła, rondo bartoszewskiego piła, rondo reformacji piła, rondo żołnierzy wyklętych piła, ścieki piła, sesja rady piła, skarbnik miasta piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • piotr

  Panie i Panowie Radni miasta Piły zrobiliście rzecz najgorszą z możliwych a mianowicie wdaliście się w politykę w sprawie nadania nazw rondom w mieście Piła wbrew głosom mieszkańców miasta Piła zastanówcie się kogo reprezentujecie czy nas mieszkańców miasta Piły czy Platformę Obywatelską sam wasz wybór do dziś budzi głos zapytania o prawdziwość tamtych wyborów , wasze zachowanie a zwłaszcza kilku reprezentantów budzi pytania odnośnie zachowania kultury politycznej i tak zwanej przyzwoitości w relacjach międzyludzkich , miejcie na uwadze kolejne wybory i odpowiedzialność przed wyborcami a także przed wymiarem sprawiedliwości

  • Chris

   Zapewne post napisany przez prawdziwego patriotę, który ma problemy z językiem pisanym 😉 Taki z niego patriota :))) buhahhahahahaha

   • piotr

    proszę o szczegóły , jakie problemy z językiem pisanym ? wypisanie paru idiotycznych znaków w moim mniemaniu chamskich nie usprawiedliwia Pana do zabrania głosu w ten prostacki sposób !!!!

   • Inzynier

    Nie kazy musi pisac poprawnie z interpunkcja i wogole .
    Jestem inzynierem i sam czasem mam problem z pisowania ale znam sie na swoim fachu i zarabiam na etacie 3 srednie krajowe co nie oznacza ze nie jestem patriota.
    Swiat nie potrzebuje filantropów !!!

 • witcher

  maniakalne,nachalene i natarczywe obnoszenie się ze swym,,patriotyzmem”jest żałosne,żenujące i wku..ce !

 • Czesław Kaz Jopek

  Są takie chwile kiedy człowiek , powinien wybrać miedzy dobrem a złem. Była niedawno chwila kiedy zarządzający miastem mieli okazję pokazać , że zależy im na woli mieszkańców. Niestety , bardziej zależało im establishmencie , a to co sądzą mieszkańcy mieli gdzieś.

  Odnosząc się do Witcher’a. Nie wydaje mi się, aby można było być zbyt patriotycznym, aby można było z nim przesadzić. A już na pewno nie zgodzę się ,skracając Twoją myśl ” patriotyzm był żałosny “.
  Aby to Tobie wyjaśnić sparafrazuję opowieść Einstein’a :

  Nie ma czegoś takiego jak ciemność. Jest tylko światło ,albo brak światła.
  Podobnie jest z patriotyzmem. Jesteś albo patriotą ,albo nim nie jesteś. Nie ma nic po środku. Po środku jest pustka. To już udowodnił Einstein.

  Pozdrawiam

  • Einstein

   Panie Kaz…gdzie mogę poczytać to dzieło Einsteina, w którym opisał on swoje badania na temat polskiego patriotyzmu? Może zna Pan Panie Kaz też jakieś wzory na to twierdzenie? Chciałbym jakoś wyliczyć i stwierdzić czy jestem prawdziwym patriotą czy nie…

   • Czesław Kaz Jopek

    Zakładam , że nie wiesz co to takiego parafraza , ponieważ nie zadałbyś mi takiego pytania jakie zadałeś.
    Trudno.
    Otóż wyjaśnienie Twoich wątpliwości jest w historii z życia tego naukowca. Historia ta opisana w jego biografii. Tutaj przedstawiona w mojej interpretacji na załączonym filmiku, na spotkaniu pilskiego toastmasters. Abyś mógł zrozumieć sens i poznać tak oczekiwany wzór , a zarazem to co chciałem powiedzieć wcześniej ,proszę obejrzeć do końca.
    pozdrawiam

    https://www.youtube.com/watch?v=wmZmTi5yXxE&t=5s

    • Einstein

     Zakładam, że nie wie Pan co to żart z przymróżeniem oka i pytanie retoryczne. Przecież wiem, że Einstein nie badał patriotyzmu…Pan zabrał się za odpowiadanie na pytanie retoryczne. Trudno
     a to rozumowanie, że nie ma ciemności tylko brak światła jest jakieś dziwne…równie dobrze można powiedzieć, że nie ma światła tylko jest brak ciemności. Jest wiec światło czy jest ciemność? zdaje się, że jest i to i to jednak…takie rozumowanie można łatwo odwrócić i udowodnić że nie ma ciemności twierdząc, że jest tylko światło albo brak światła jak i można twierdzić, że jest ciemność albo brak ciemności czyli nie ma światła. jest więc i to i to albo nie ma ani tego ani tego. Takie dowody to żadne dowody. A i jeszcze po oglądnięciu tego filmiku twierdzę jednak, że to że profesor miał mózg można udowodnić np. poddać go narkozie i otworzyć czaszkę. Nie trzeba w to wierzyć lub nie.
     Poza tym, jeśli Pan przekonuje, że jest światło albo go nie ma to światło może być mocniejsze lub słabsze to może i patiortyzm może być też pośrodku tzn mocniejszy lub słabszy a nie tak jak Pan uważa albo jest albo nie?
     Pozdrawiam

     • Czesław Kaz Jopek

      Dziękuję za ciekawą dyskusję.
      Bardzo interesująco to rozwinąłeś.Postaram się wyjaśnić Twoje wątpliwości.

      Otóż ja jako, że jestem raczej ” umysłem technicznym ” zwany czasami ścisły podobnie jak zresztą przytoczony Einstein. I jak Ty, w końcu nosisz to samo nazwisko, hm. Upraszczamy pewne teorie, ponieważ zakładamy, że są na tyle oczywiste iż wydaje nam się, że każdy powinien je znać. Za to przepraszam.

      A co ze światłem. Wyjaśnię fizycznie. Chodzi o to , że widzimy coś / bardziej nasze oko to odbiera/ że jest jakaś energia , którą my widzimy w postaci światła. Jak ta energia przechodzi przez różne materiały, to odbija się od nich albo przechodzi przez nie. To światło odbite daje na w rezultacie kolory. Bo tak widzi to nasze oko. Tylko, że to wszystko jest zawsze tą sama energia. Przedmioty same w sobie nie mają kolorów. Nie ma czegoś innego oprócz energii. A my tylko widzimy kolory.

      A do meritum .Porównałem to do patriotyzmu. Oczywiście jest to tylko moja interpretacja. Cóż jako autor tego porównania myślę , że dokładnie odpowiada temu co napisałem powyżej o energii.

      Nie będę już tematu dalej rozwijał ,aby nie stać się nudnym. Nie mniej bardzo dziękuję za rzeczową i ciekawą wymianę poglądów.

      Serdecznie pozdrawiam

     • Kazimierz Walet

      ” Jak ta energia przechodzi przez różne materiały, to odbija się od nich albo przechodzi przez nie. To światło odbite daje na w rezultacie kolory. Bo tak widzi to nasze oko. Tylko, że to wszystko jest zawsze tą sama energia” udowadniasz, co już stwierdzilem , że jestes nieukiem, wypowiadasz sie nawet jak się nie znasz.
      Co Ty próbujesz osiągać? Zasmiecasz swoim wizerunkiem i pseudomadrosciami portal. Publikujesz swoje materiały.

      ASTA24 powinna usuwać to bo te tresci maja charakter kampani wizerunkowej skierowanej do półglowkow. A jak nie to powinna obciążyć cie kosztami reklamy swojej osoby, kiepskiej ale jednak.

     • Czesław Kaz Jopek

      Witam.
      Znowu mój ulubiony Homo Sovieticus, który nie dość tego że nie wyobraża sobie życia bez urzędników, bo sam niczego bez nich nie jest wstanie zrobić, to do tego jest totalnym ignorantem. Negujesz wiedzą jaką wszyscy znamy , jako ludzkość , od przeszło 100 lat.
      Czy dla Ciebie ziemia jest jeszcze płaska ?

      Specjalnie dla Ciebie wyjaśnienie.
      Światło jest energią. To dzięki niemu mamy życie na ziemi. Bo dzięki energii słońca jaką mamy na ziemi , a jaka dociera do nas właśnie w postaci światła jest całe życie na ziemi.

      Mała dygresja : Ostatnio bardzo modne solary , przetwarzające energię słoneczną na elektryczną albo cieplną. Dlatego solary są czarne ,aby pochłaniać maksymalnie dużo energii. / To a pro po kolorów – czarny nie odbija światła/
      Już od dzisiaj będziesz wiedział, że to nie ptaszki tworzą energię w solarach, a światło słoneczne / energia powstała od spalania słońca/

      Koniec lekcji na dzisiaj. Resztę doczytasz w książkach od fizyki.

      Jeszcze jedno. Napisałeś , jako zarzut że “publikuje swoje materiały”.
      A ja się pytam Ciebie ?Pisząc tutaj , czy nie prawie każdy wydaje swoje opinie, to chyba logiczne i naturalne, że prawie każdy używa swoich słów.
      Ale…. ?
      Jak mniemam z tego, Ty zamieszczać tylko i wyłącznie nie swoje materiały i opinie ponieważ sam masz problem, aby coś logicznego złożyć ? Czy tak mam to rozumieć ?

      No cóż, to tym bardziej mi miło, że już od dzisiaj będziesz więcej wiedział na temat – energia- światło.

     • piotr

      a ja Pańską wypowiedź patrzę z PRZYMRUŻENIEM OKA i co Pan na to ?

     • Einstein

      Cieszy mnie to bardzo;)

     • piotr

      wypowiadanie się w tak ważnych sprawach i sadzenie tak podstawowych błędów wyrabia o Panu opinię zwłaszcza po braku samokrytyki , jest Pan burakiem i to bez skrupułów , taki typowy ćwierćinteligent , wypowiada się o lotach na Marsa a nie ma pojęcia jak znaleźć rozkład jazdy PKS do Kaczor

  • hahaha

   Sedno w tym, że ocena czy dana osoba jest patriotą czy też nie, nie należy do niej samej. Z całą pewnością sam fakt noszenia koszulki czy flagi również nie robi z nas prawdziwych patriotów, a takież mylne myślenie mają ludzie mówiąc o kibolach patrioci – przykład idzie z góry z Wiejskiej. Patriota to ktoś kto kocha swoje Państwo a co za tym idzie szanuje to co z nim związane i z tegoż względu kibole regularnie robiący rozwałki na ulicach, w pociągach, na autostradach, atakujący innych obywali kraju itd nie kwalifikują się do tej grupy choćby nawet gacie z orłem zakładali na głowę.

   • Czesław Kaz Jopek

    Dzięki za tak rozsądne podejście do sprawy i bardzo mądre słowa. Jak najbardziej zgadzam się z Tobą. Ładnie powiedziane.
    Jedyne co mógłbym dodać to , że patriotą jest się również dzięki codziennej mrówczej pracy. Zrobieniu czegoś dla innych / dla kraju/ niekoniecznie dlatego , że to musimy zrobić, a bardziej dlatego , że chcemy komuś pomóc.
    Czyli reasumując, jestem za pozytywistycznym modelem patriotyzmu i pracy u podstaw niż nad romantycznym ” z szabelką na czołgi “.

    Miłego dnia

    • piotr

     brawo Panie Czesławie , odpowiedział Pan bardzo ładnie , trzymam Pana stronę i zadaję sobie pytanie jak to jest że ludzie startują do wyborów, aby potem reprezentować jakieś udziwnione poglądy totalnie sprzeczne z oczekiwaniami mieszkańców

     • Czesław Kaz Jopek

      dziękuję i pozdrawiam

 • Kudłaty

  A kiedy radni upamiętnią ofiary żołnierzy wyklętych?

  • Włochaty

   to pytanie do Bula. on jest ekspertem w tej dziedzinie. w końcu historyk.

 • To

  Jakiś 10 lat temu nikt nie mówił o żołnierzach wykletych powiedzmy sobie szczerze zrobiła się moda na patriotyzm. Świat kibiców, patriotów nagle się obudzili hehe każdy wie że na tym można zarobi bluzy koszulki niedługo wymyśla majtki z podobizna żołnierza
  Parodia

 • pijanin

  Brawo!!! Wreszcie ktoś głośno mówi to co wszyscy muszą usłyszeć. Jak nie będą chcieli słuchać to wzorem Żołnierzy Wyklętych zrobi im się lincz i po wszystkim. CWP!!! Kobiet i dzieci nie oszczędzać!!!

 • normals

  Ciekawa lektura dla protestujących https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/zbrodnie/

  • polak

   no niestety mordowali dzieci i kobiety – w zdecydowanej większości jak widać po danych które można pobrać z IPN

   • piotr

    czyżbyś była moją Panią od historii w średniej szkole ? ona opowiadała takie kłamstwa ale dlatego że była przewodniczącą Podstawowej Organizacji Partyjnej /PZPR/ , dzisiaj widuję ją w pierwszej ławce w Kościele , kolejny cud

    • polak

     nieststey piotr liczby nie kłamią

     • piotr

      skoro tak to po co im broń automatyczna , mundury i struktura , bez kłamstw do obrabiania kobiet i dzieci wystarczy kastet czy pałka ale jak się ma ochotę aby komuś dokopać to wystarczy sto razy powtórzyć kłamstwo , ktoś to zapewne zapamięta , ale czy to jest historia Polski?

 • xcv

  Usunięto moje pytanie, więc ponawiam. Czy to ten Kaz od Isabell?

  • Czesław Kaz Jopek

   Dowcipne.
   Niestety zmartwię Ciebie i odpowiem – Nie.
   Mam nadzieję , że serduszko Tobie nie pęknie.

   Bardzo serdecznie pozdrawiam

   • xcv

    Nie pękło Panie KAZ haha

 • mrawu

  Czy naprawde każde rondo musi miec jakąś nazwę?! Przecie to nic nie wnosi a i tak Malo kto wie czyj patronat przyjęło któreś z rond. Co innego w dużych miastach gdzie ronda są zazwyczaj punktami przesiadkowymi gdzie krzyżuje sie wiele linii…