Powstanie Wielkopolskie – niekonwencjonalnie

11.01.2017|Autor: Klaudia Michalska

Po raz pierwszy w Polsce, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim odbyła się niezwykła noc. Tym razem gmach starostwa powiatowego nie został zamknięty standardowo o godzinie 15.30.

Tuż po zmroku, budynek zamienił się w pole bitwy Powstania Wielkopolskiego. W Czarnkowie zorganizowano pierwszą Noc w Starostwie.

Czarnkowska, lubaska, czy ziemia wieleńska to ziemie, na których odbywały się bitwy powstańcze. Od miejscowości Walkowice, Romanowo z jednej strony, po Wrzeszczynę, Rosko z drugiej strony. Również tutaj w Czarnkowie, o ten budynek były bardzo zażarte walki powstańcze – tłumaczył Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Zwiedzający mogli nie tylko przyjrzeć się eksponatom muzealnym ale również poznać historię swojego miasta i okolic. Dla najmłodszych przygotowano również wiele konkursów i zabaw.

Trzcianka była miastem niemieckim. Po Powstaniu Wielkopolskim została już w zasadzie zgermanizowana i samo powstanie nie dotknęło miasta, aczkolwiek walki trwały też na obrzeżach, bo w miejscowości Biała. Trwały tam walki między oddziałamy powstańczymi, a wojskami niemieckimi – dodawał Andrzej Poniatowski z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

Podczas nocy w starostwie odbyła się także projekcja filmu produkcji TV ASTA, pt. “W Wielkopolsce zaczęła się Polska”. To historia zdobycia mostu na Noteci.

Użycie fortelu przez społecznika Maksymiliana Bartscha pozwoliło powstańcom zdobyć ten most bez dosłownie jednego wystrzału, bez żadnych ofiar. Dzięki takim fortelom jak zdobycie mostu w Białośliwiu, wiele miejscowości znalazło się w granicach państwa polskiego – opowiadał Paweł Różycki, współtwórca filmu „W Wielkopolsce zaczęła się Polska – Most na Noteci”.

Pierwsza Noc w Starostwie poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu zgromadziła w gmachu prawdziwe tłumy.

fot. Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Przeczytaj więcej o: noc w starostwie, powiat czarnkowsko-trzcianecki, powstanie wielkopolskie, starosta czarnkowski, starosta trzcianecki, starostwo czarnków, TV ASTA

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.