Protest Basketu

01.01.2017|Autor: Redakcja

Kolejna odsłona walki o pieniądze na sport kwalifikowany w Pile. W środę sympatycy Basketu Piła zgromadzili się pod Urzędem Miasta, by sprzeciwić się decyzji urzędników o nieprzyznaniu klubowi środków na kolejny rok. Jednocześnie za pośrednictwem internetu zbierane są podpisy pod petycją do prezydenta Piły.

Protest to wynik decyzji jaką kilka dni temu ogłosili urzędnicy, którzy odmówili przyznania wsparcia finansowego dla KS Basket Piła na 2017 rok. Miasto zamierza przekazać pieniądze na trzy dyscypliny sportu: żużel, siatkówkę oraz piłkę halową. Sprawdziliśmy jakie jest zdanie mieszkańców na temat wspierania sportu kwalifikowanego przez samorządy.

– Mimo wszystko miasto też powinno dokładać jak są efekty.
– To powinno być. Miasto powinno wspierać.
– To jest dziedzina, która warto wspierać, więc każda forma pomocy jest potrzebna.
– Każdy ma inne zainteresowania, a jak nic nie będzie to gdzie będziemy chodzić.
– Powinno, jak najbardziej. Jest coraz mniej tych klubów, a zawsze jest to jakaś inspiracja dla młodych.

No i właśni Ci młodzi stali się głównym orężem w walce o publiczne pieniądze. W końcu każdemu zależy na aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, bo to podstawowy stymulator rozwoju. Podobnie myśli pilski magistrat i zapewnia, że pieniądze dla najmłodszych zawsze były i będą przekazywane z budżetu miasta, także dla KS Basket Pila.

– Wspierać sport zawodowy będziemy w trzech dyscyplinach. W sporcie dzieci i młodzieży nie ma mowy o jakimkolwiek obcinaniu funduszy. Jeżeli złoży stosowne dokumenty ja nie widzę najmniejszego problemu pod warunkiem, że po pierwsze w ogóle złoży, bo zdarzało się, że nie składał w terminie. Po drugie, że wszystkie warunki, które będą w tym zakresie określone – tłumaczy Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

Klub już dziś zapewnia, że o środki na sport dzieci i młodzieży będzie się ubiegał. Przygotowywana jest właśnie oferta, która będzie opiewać na 78 tysięcy złotych. Basket gra w otwarte karty i już dziś mówi sprawdzam.

– To jest na dwie bądź trzy grupy wiekowe grające w lidze. To są takie środki, które przekazuje miasto co roku na klub UKS SMS Joker Piła i na PTPS Piła. Też mamy trzy sekcje wiekowe, oni mają podobnie i zobaczymy wtedy ile miasto przekaże – mówi Tomasz Pochylski z KS Basket Piła.

Mimo mroźnej pogody w proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób związanych z klubem, ale także postronnych wspierających jego działania. Równocześnie z prowadzonym protestem zbierane są za pośrednictwem internetu podpisy pod petycją do prezydenta Piotra Głowskiego, w sprawie cofnięcia decyzji o nieprzyznaniu wsparcia finansowego klubowi.

Przeczytaj więcej o: basket piła, pila, protest basket piła, sport kwalifikowany

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • abc

  Asta jest sponsorem Basketu a więc zdziwiłoby mnie gdyby pisali w innym (obiektywnym) tonie

 • krzych

  Nie wiem za bardzo do kogo adresowany jest ten protest. Może do władz amerykańskich, może australijskich, a może do królowej brytyjskiej? Z baneru na fotce, wnioskować można, że na pewno nie do polskich władz, chyba, że coś mnie ominęło i z nowym rokiem, zmieniły się przepisy i petycje czy pisma urzędowe należy składać w j. angielskim! A może… “My już są amerykany” – P. Kukiz.

  • Polak

   Najpierw zanika kultura i tradycja, potem są zapożyczenia obcojęzyczne, po pewnym czasie zanika język ojczysty, a na samym końcu zanika NARÓD!

   • antykosmopolita

    Ludzie będący u władzy dają przykład, pokazują do czego zmierzają…

  • Odejdzcie już

   nie wiesz boś oderwany od rzeczywistości tak jak nasza pilska elyta!

 • eda
  • jachu

   ten cały sponsorejro oszukał też żużel, używając na wytłumaczenie takich samych argumentów, więc mało wiarygodny ten artykuł, tak jak jego autor… a o mostowskim, który za pieniądze napisze wszystko nie wspomnę!

   • Ot prawda

    Pochylskich nic nie wybroni. Za bardzo dali się poznać wielu ze złej strony

    • @#@#%

     a ja ich znam i się z tobą nie zgodzę mistrzuniu

  • Jeziorski

   Od takich sponsorów chroń nas kto może. …

 • artur s.

  Chora decyzja miasta…! Ja jestem kibicem koszykówki i chodzę na mecze Basketu. Płacę tu podatki więc żądam aby przekazano pieniądze na ten klub a przynajmniej dobrze i równo podzielono kase na wszystkie kluby w mieście a nie tylko na wybrane.

  • krzych

   Popieram, ale nie równo, niech wysokość dotacji, uzależniona będzie od frekwencji na zawodach, a tu basket wypada blado! Żądać to sobie możesz… Też tu mieszkam i płacę podatki, więc żądam bezpośredniego połączenia lotniczego z naszego lotniska, z Nowym Yorkiem i to przynajmniej 3 razy w tygodniu!

   • obiektywny

    popieram, każdemu według zasług a nie według niezaspokojonej chciwości

   • artur s.

    Masz rację! Na basket chodzi tyle ludzi co na ptps więc 400 tyś im się należy!

  • 123

   Masz racje kolego! Popieram!! Władza oderwana od rzeczywistości.