Radni powiatowi przyjęli budżet na rok 2017

23.12.2016|Autor: Paweł Różycki

11 milionów złotych – tyle w przyszłym roku zamierza przeznaczyć powiat pilski na inwestycje. Budowa sali gimnastycznej przy ośrodku szkolno – wychowawczym, remont 12 km dróg czy wsparcie dwóch szpitali, to najważniejsze z nich. Opozycja dopytywała za to o budowę hali sportowej przy ul. Wincentego Pola.

Ostatnia w tym roku sesja powiatu była sesją budżetową i to właśnie dyskusja nad finansami zajęła radnym najwięcej czasu. Budżet na rok 2017 jest przede wszystkim budżetem pro rozwojowym, w naszej ocenie sprawiedliwym dla całego powiatu. Inwestycje, które będziemy prowadzić dotykają właściwie prawie każdej gminy. Wśród wiodących inwestycji, ważną chociażby ze względu na aspekt społeczny, jest budowa sali gimnastycznej z zapleczem do rehabilitacji – powiedział starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Sala gimnastyczna ma powstać przy ośrodku szkolno – wychowawczym w Pile przy ul. Śniadeckich. W 2017 roku dużą część budżetu mają zająć remonty i przebudowa dróg. Za niemal 3 miliony złotych zmodernizowana zostanie droga Kruszki-Kijaszkowo. Wsparcie mają otrzymać także szpitale w Pile i Wyrzysku. Zdaniem klubu PiS w tym przypadku mówimy jednak o zbyt małych kwotach. Radny Janusz Kubiak (Prawo i Sprawiedliwość) wskazywał na szybkie zużywanie się sprzętu szpitalnego. Z tego względu, zdaniem radnego, zarząd powiatu winien się zobowiązać do wyłożenia sumy większej aniżeli 500 tysięcy złotych.

Jak przekonywał na sesji skarbnik powiatu budżet został skonstruowany tak aby dawał jak największą możliwość sięgnięcia po środki zewnętrzne. Wydatki powiatu w 2017 roku zaplanowano na ponad 143 mln złotych, a dochody wyniosą 140 mln, co daje deficyt na poziomie 3 mln złotych. Projekt budżetu negatywnie ocenili radni Platformy Obywatelskiej. Mimo wielu rzeczy, które się w budżecie znalazły jednak sporo w budżecie na 2017 nie ma. Szczególnie nie ma budowy hali sportowej przy Wincentego Pola przy liceum – oznajmił radny Marian Martenka. Zdaniem opozycji odsunięcie tej inwestycji na lata 2019-2020 nie przysporzy Szkole Mistrzostwa Sportowego dodatkowych uczniów, którzy już dziś nie mają odpowiednich warunków do ćwiczeń. W projekcie miało także zabraknąć środków na przystosowanie szkół dla osób niepełnosprawnych oraz na ścieżki rowerowe.

Radni PO nie zgodzili się także z dalszym zadłużaniem powiatu. Starostwo planuje bowiem wyemitować obligacje. Emisję obligacji potwierdził skarbik powiatu. Powiat zaplanował w przyszłym roku emisje obligacji, obligacje będą długoterminowe. Jest to kwota 7 mln 700 tys. złotych i ona faktycznie zwiększy nasze zadłużenie, ale również pomoże w inwestycjach. Zadłużenie będzie rozłożone na lata 2024-2025 – powiedział Tomasz Pawłowski.

Ostatecznie Rada Powiatu w Pile przyjęła uchwałę budżetową na 2017 rok szesnastoma głosami za, pięciu radnych wstrzymało się od głosu.

Przeczytaj więcej o: budzet, powiat pilski, rada powiatu, rada powiatu pilskiego, sesja, starostwo powiatowe, uchwała budżetowa

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • bankier

  Komarowski idealny kandydat na prezydenta. Wie jak zadłużac na duże kwoty tak, aby nikt nie wiedział na co. Niech żyje Eligiusz I Zadłużciel !!!!!!!!!!!!!!

  • ja

   Jesteś w błędzie. Piotra I nie przebije choćby się z….

   • Gest za państwowe

    Promocja i lans (fotografowie, asystentki, sesje zdjęciowe kota, torty, cateringi, asystenci, zatrudnieni kamerzyści, samochód służbowy 24h/dobę itd.) kosztują dużo więcej niż filiżanka kawy przy ciężkiej pracy

 • Ksiegowy

  Ha cały powiat ma długów 30 mln a gmina Pila sama przeszło 120 mln wiec bankier nie wiem co bierzesz, ale zmniejsz dawke😊

  • finansista

   Hmmm… Skoro z ciebie taki księgowy i sugerujesz że powiat pilski jest dobrze zarządany, to odpowiedz, dlaczego Komarowski zadłuża powiat ? Dlaczego tych obligacji nie spłaci w 2018 roku, gdy ostatni rok będzie starostą, tylko zostawia ich spłatę nastepcom do spłaty w 2024 i 2025 roku?

   • ja

    Bo teraz musi spłacać długi Tomasza Wielkie Ego.

    • ciekawska

     a dlaczego spotyka się z Tomaszem Wielkie Ego przy kawce? czyżby brał lekcje, jak “pożytkować” państwową kasę??

 • Absolwent LO Pola 2013

  A czemu jak radni PO przez ostanie 8 lat rządzili w Pile województwie sejmie i mieli Bronka pod żyrandolem – nie pobudowali hali?

 • Ktoś

  Pamietam pierwszą konferencję Komarowskiego jako starosty dotyczącą właśnie budowy hali przy Pola. Zwołane wszystkie media, masa zdjęć w różnych pozach, w różnym oświetleniu. Teraz kolejny pomysł, kolejna sala . Tamten temat nieaktualny. Teraz znów powtórka, media, konferencje , zapewnienia że złożymy wnioski i MOŻE wybudujemy. Kiedy doczekamy się władz, które działają, budują, remontują? Konkretnie, z widocznymi efektami?

  • On

   To proste, bo wtedy jeszcze nikt z miasta nie świrował i nie torpedował wszystkiego co wymyśli powiat.

   • nO

    Miasto torpeduje pomysły powiatu dotyczące budowy na Pola? Panie Eligiuszu, słuchaj chociaż czasami a nie tylko mów.

 • 123

  Wyłączenie Piły z powiatu byłoby duża korzyścią dla miasta

  • Pacior

   Tak pozwoliłoby ją ekipie jescze bardziej zadłużyć. Starosta podawał na sesji miasta przykład takiego manewru dla Wałbrzycha, który od niedawna jest wyłączony z powiatu bo prezydentowi z PO pomógł to załatwić Schetyna i Tusk tak piszą w gazetach. A teraz zobaczcie co tam:: http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,32014

   • 123

    Starosta to powinien sie zająć swoimi wioskami nie Piła , jak by chcieli to i tak by zadłużyli

    • ja

     A Piła to nie wiocha? Po d obecnymi rządami coraz bardziej zasługuje na to miano.

 • PZD

  Rozumiem Panie Komarowski, że Powiat Pilski z tych 12 km dróg, 7200 metrów zrealizuje w Pile?! Tak? W końcu My – Pilanie “wpłacamy” do budżetu powiatu jakieś 60%. W pierwszej kolejności poprosimy: Wyspiańskiego (1500 metrów), Kamienną (2700 metrów), Matwiejewa (500 metrów), Łączna (450 metrów). Tyle z najpilniejszych… Ku mojemu zaskoczeniu nazbierało się tylko 5200 m. Resztę może Pan w bonusie przeznaczyć na inne gminy.

 • Stefan Majewski

  a radni PO godza sie na zadłuzanie miasta ? ja juz tego PO nie rozumiem .

  • dozorca

   Komarowski wziął w grudniu kredyt parę baniek i na co go przeznaczył? Na nagrody dla urzędasów! Ponad pół bańki! A kto będzie to spłacał? Podatnicy zarabiający najniższa krajową jak zwykle