Protesty w rocznicę stanu wojennego

14.12.2016|Autor: Paweł Różycki

Wczoraj w całym kraju organizowano tak zwany strajk obywatelski. W Trzciance i Wałczu mimo mrozu na ulicę wyszło kilkadziesiąt osób. Powody były dwa: rocznica wprowadzenia stanu wojennego i protest w obronie demokracji. Organizatorzy zgłosili 13 postulatów, żądali m.in. dymisji rządu Beaty Szydło.

13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego Komitet Obrony Demokracji organizował w całym kraju tak zwany strajk obywatelski. Protestujący domagali się między innymi dymisji rządu Beaty Szydło, bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, czy zaniechania działań uderzających w prawa kobiet.

Paweł Suski, współorganizator strajku w Wałczu, poseł na Sejm RP z Platformy Obywatelskiej wyraził obawę co do stanu demokracji w Polsce. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy, że w wolnej Polsce w ćwierćwieczu życia, spokoju i pokoju będziemy musieli wyjść na ulicę. Każda rocznica i każda uroczystość jest dziś potrzebna i ważna do tego żeby docierać do świadomości Polaków z tą informacją z tym przekazem, że dzieje się źle i musimy coś z tym zrobić – powiedział Suski.

W Wałczu na Placu Wolności w strajku wzięło udział około 70 osób. Z jednej strony chciano uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, a z drugiej zamanifestować swój sprzeciw wobec decyzji rządzących.

Podobna, choć mniej liczna manifestacja odbyła się w Trzciance na skwerze przy ulicy Kościuszki. Organizatorzy strajku obywatelskiego obecną sytuację w państwie porównują do tej z 1981 roku, kiedy to generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Joanna Matuszewska, współorganizatorka strajku w Trzciance – Wtedy kiedy wprowadzano stan wojenny władza ogłosiła, że to jest stan wojenny. Natomiast teraz nikt nie mówi, że się wprowadza stan wojenny, ale stopniowo tymi kolejnymi ustawami, przepisami, krokami, ograniczane lub odbierane są kolejne prawa i de facto taki stan wojenny jest wprowadzany w naszym kraju przez obecne władze.

Z dużym sprzeciwem spotkała się planowana reforma edukacji. Konsekwencje jej wprowadzenia mogą być nie odwracalne. To nie tylko kwestia zwolnień nauczycieli, ale przede wszystkim poziomu edukacji. Daniel Adamczyk, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział: przyszedłem generalnie po to, żeby zamanifestować to co się dzieje w Polsce. Generalnie chodzi o edukacje, bo reforma, która jest wprowadzana jest wprowadzana chaotycznie, z bardzo nieprzygotowanymi podstawami programowymi no i chciałem wyrazić swój sprzeciw.

Co dziwne swojego sprzeciwu dla działań rządzących nie mieli okazji wyrazić mieszkańcy Piły. Komitet Obrony Demokracji choć w mieście nad Gwdą działa prężnie i organizuje liczne spotkania to wspomnianego strajku w Pile nie przygotował.

Przeczytaj więcej o: Adamczyk, kod, komitet obrony demokracji, Matuszewska, protest, stan wojenny, strajk, suski

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  To, że kodziarze mogli sobie swobodnie strajkować i włos im z głowy nie spadł, jest najlepszym dowodem, że demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze. Wszyscy wypowiadający się w powyższym materiale plotą jakieś ogólniki o zagrożeniu demokracji, odbieraniu jakichś praw, a jeden z panów dopytywany o szczegóły bredzi coś o NSDAP. Śmiać się czy płakać? Oni naprawdę nie wiedzą po co tam przychodzą. A kodziarzom z Piły najwyraźniej w ogóle nie chciało się ruszyć z domu, ale wcale mnie to nie dziwi. Przykład idzie z góry, ich POlityczni idole też się nie przemęczali przez 8 lat rządów.

  • …..

   Przytoczę słowa wypowiedziane w tv przez Władysława Bartoszewskiego.
   GŁUPI NAWET NIE WIE O CZYM MĄDRY ROZMAWIA

   • pilanin

    Podziwiam. Nie wszystkich stać na samokrytykę.

 • Kosa

  Z tego co wiem to pilanie wybrali się na manifestację do poznania.Porzucka chyba zlekceważyli.

 • Czesław Kaz Jopek

  Swoją drogą po tego typu informacjach widać jak “obiektywny” jest nasz “lider informacji”. W naszym regionie często dzieją się o wiele ważniejsze sprawy o , których nic nie informują , ” bo przecież nie muszą”. Natomiast wystarczy , że kilka osób pod szyldem “kod”u spotka się pod jakimś pomnikiem to mamy wielki new’s. Dlatego z wielkim dystansem drodzy Państwo podchodźcie do tego pompowanych wiadomości.

 • chloniak

  Te ustawy trącące faszyzmem i uznane jako niedemokratyczne to :
  500+ ( bo przecież ludziom nie wolno nic dać bo zabraknie dla nich ),
  to wyrównanie emerytur Esbekom I Ubekom ( bo przecież wszyscy ludzie są równi a niektórzy nawet równiejsi ),
  uporządkowanie działalności TK ( bo przecież oni wiedzą lepiej że nasze pieniądze w OFE wcale nie były nasze tylko jak to uznał TK były publiczno-prywatne bo tylko ich pieniądze są prywatne i wara od nich a nasze są publiczne i musimy pamiętać o interesie państwa a państwo to przecież ONI)
  No i najważniejsze jeśli wybory nie wygrywają oni to są one niedemokratyczne.
  By żyło się lepiej , by żyło się lepiej …. na pewno nie nam.

  • beka z wojenki pilsko-pilskiej

   Jak ci Kaczor z sektą uchwalą ustawę co to będzie nakazywała co niedziele pod groźbą kary chodzić do Kościoła albo ustawiać 10 kwietnia obraz wielkiego prezydenta w oknie a TK to uzna za zgodne z Konstytucją co będziesz mówił? Nominaci sędziowscy z sekty pisowskiej akurat pochorowali tego samego dnia i dali L4 to jak będą orzekać? TK już wiele razy kwestionował ustawy uchwalane przez dane większości parlamentarne- myślę, że po 19 grudnia wszystko będzie konstytucyjne a Ty ciaglę tylko o OFE…. już popis dała sekta z ustawą o zgromadzeniach. Czemu tutaj nie mówisz o równych i równiejszych( vide Kościoł katolicki uprzywilejowany – a inne czemu nie? Ale bądź dalej zaślepiony

   • pilanin

    I to jest właśnie to. Coś tam usłyszałeś i powielasz plotki. Jak typowy kodziarz. A gdybyś naprawdę interesował się tym, co się dzieje, to byś wiedział, że kwestia uprzywilejowania kościołów (wszystkich, nie tylko katolickiego) oraz instytucji państwowych, została usunięta z ustawy o zgromadzeniach. A jeżeli naprawdę obawiasz się, że w ustawie mógłby się pojawić przymus chodzenia do kościoła, to mogę ci polecić wyłącznie wizytę u psychiatry.

    • beka z wojenki pilsko-pilskiej

     Sam pomysł na to mieli to że usunęli świadczy o tym że nie myślą pierwotnie takie coś zapisując.A czy p.o prezesa TK od 20 grudnia sędzia z Pisu będzie kierowała się przesłankami prawnymi w orzekaniu czy interesami rodzinnymi? Wszak jej mężuś to ambasador w Berlinie. To nie boli wyznawców pisu? U innych wszystko widzą a u siebie nie? Za to w obrocie ziemią kościół nie został wykreślony.

     • chloniak

      Problem TK to wina PO bo wybrała sobie sędziów na zapas przy wiedzy i aprobacie Rzeplińskiego to fakt, nawiasem takie bzdury jak ta o interesie rodzinnym to rzadko spotykam. Czyli osoba pełniąca funkcje publiczne musi być samotna ba nawet przyjaciół mieć nie może bo jakiś bałwanek dopatrzy się powiązań. I jeszcze jedno jak mi Kaczor uchwali ustawę uderzającą w moją wolność to będę pierwszy protestował i jak nie masz argumentów to milcz, bo w żaden sposób nie odniosłeś się do mojego wpisu tylko jak naćpany swoje.

     • beka z wojenki pilsko-pilskiej

      Ma prawo mieć rodzinę, ale osoby z innymi poglądami też mają prawo do tego a to zawsze PIS lubował się w wyciąganiu powiązań rodzinnych w sferze publicznej. Ambasador to mimo wszystko uzależniony od rządzących jest. Kończę te dywagację bo pewnie siedzisz w biurze politycznym posełka jakiegoś z pisu lub starostwie nic w życiu nieosiągnąłeś i liczysz , że kiedyś dadzą Tobie szanse. Weź się do roboty zamiast robić wazeliniarstwo posłowi. Odnośnie sb i ub przeczytaj najpierw ustawe a potem zabieraj głos. Według pisu ludzie w 89 czyli juz w wolnej polsce którzy przeszły weryfikację lub wstąpiły do milicji/policji/wojska to sb? o ile wiem od 4 czerwca 89 mamy wolną Polskę ale dla sekty wolna Polska to rządy Olszewskiego, 2005-2007 i 2015-.

     • chloniak

      Wasza wolność to móc robić co się chce, np. kraść nasze pieniądze z OFE a wasza sprawiedliwość to emerytury ubeckie i sbeckie kilkukrotnie wyższe od przeciętnej emerytury Polaka. Skoro tak walczysz o wolną Polskę od 1989 r to przypominam ci niedokształcony wszechwiedzący że ostatni żołnierz armii czerwonej opuścił Polskę 8 października 1992r. w tej twojej wolnej Polsce a wolne wybory odbyły się dopiero w 1991r.. I jeszcze jedno jestem zwykłym schorowanym rencistą po zawale, zatorze i nowotworze a że historię znam i umiem ją łączyć z teraźniejszością i wyciągać wnioski to skutek dobrego wykształcenia średniego w PRL-u ( a nie teraźniejszego uczenia który guzik jest zielony a który czerwony i że głosując stawiamy x no i jeszcze jeden fakt nie do przecenienia nie oglądam telewizji (żadnej) co ma do mnie dotrzeć to dotrze i sam zweryfikuję. A i warto Orwella czytać ze zrozumieniem bo rok 1984 i np. Cyba to wiele wyjaśnia a i warto przeczytać Folwark Zwierzęcy w kontekście równości jak za trudne to jest komiks.

    • Kosa

     Pilanin ja pomijam że jesteś na liście wynagrodzeń PIS,że przyzwyczajony jesteś do noszenia kagańca,że korzystasz z przekazów dnia pisuaru ale zrozum wreszcie że wolność w Polsce powoli się kończy.W chwili wolnej poczytaj sobie Orwella to może coś do ciebie dotrze.Zobacz kto dzisiaj dzieli Polaków to twój guru Jarek.

     • pilanin

      Kosa, powtarzasz ciągle te same brednie co kodziarze. Co takiego uchwalił PiS, co ogranicza twoją konkretną wolność??? Ale podaj konkrety dotyczące właśnie ciebie. Poza tym ja nie mam żadnych związków z PiS-em, ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie należy i nigdy nie należał do PiS-u. Telewizji praktycznie nie oglądam. Po prostu obserwuję rzeczywistość, analizuję i myślę. Samodzielnie, w przeciwieństwie do kodziarzy, którym ich przeróżni guru, który nakładli niebywałych głupot do głów. Tak jak dziś Wałęsa wzywa, żeby Polskę wyrzucono z Unii Europejskiej. Przecież to jest kabaret. Za chwilę kodziarze zaczną tę samą śpiewkę, a sami nie tak dawno wyrażali wielkie oburzenie, że niby to PiS chce wyprowadzić Polskę z UE.

     • Zyczliwy

      Celnie i między oczy KODerska swolocz