Gmina Wieleń gościła pszczelarzy z Wielkopolski

14.10.2016   Autor: Czytelnik asta24.pl
---

W sobotę to Wieleń był stolicą pszczelarstwa i produktów lokalnych. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Targów Produktu Lokalnego połączonej z VIII Regionalnym Dniem Pszczelarza i 135 -leciem Koła Pszczelarzy w Wieleniu.

Od lat nie pamiętam tak wielkiej imprezy w tej części miasta – mówi nam mieszkanka północnej części Wielenia, która dodaje, że nie kryje zdziwienia z tego, że pszczoła może być tak atrakcyjnym i wdzięcznym tematem na organizację imprezy, która de facto promuje nie tylko pszczelarstwo, ale także rodzimych przedsiębiorców, artystów oraz szkoły.

Zależało nam na organizacji wydarzenia wystawienniczego, którego celem jest rozwijanie potencjału społeczno-gospodarczego w gminie Wieleń – tłumaczy burmistrz Elżbieta Rybarczyk, która nie kryje satysfakcji z pozytywnych komentarzy na temat sobotniej imprezy i już zapowiada kolejną edycję Targów Produktu Lokalnego.

Co przesądziło o sukcesie imprezy? Ciekawa formuła i zaangażowanie środowiska lokalnego – odpowiada burmistrz Elżbieta Rybarczyk. Choć produkty z pasieki były motywem przewodnim imprezy, to w wieleńskim gimnazjum, gdzie odbywała się część wystawiennicza, nie zabrakło produktów z runa leśnego, lokalnych specjałów, m.in.smakołyków Pani Basi, grochówki sołtysa Heramowicza, a także prezentacji szkół czy rodzimych przedsiębiorców. Łącznie ponad dwudziestu wystawców. To była dobra okazja, by samorząd wieleński zaprezentow swoje nowe hasło promocyjne: Miasto i Gmina Wieleń Z natury najlepsze!, które mocno koresponduje z tematyką targów i ukazuje potencjał gminy.

Lipa rośnie przed kościołem

Sobota obfitowała w różnorodne wydarzenia. Od rana świętowali pszczelarze z Wielkopolski Północnej, którzy przybyli na jubileusz 135-lecia Koła Pszczelarzy w Wieleniu i VIII Regionalny Dzień Pszczelarza. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele parafialnym pw. św. Rocha w Wieleniu. Modlili się wówczas pszczelarze, samorządowcy i mieszkańcy. Mszę odprawił miejscowy proboszcz, ks. kanonik Marek Kapitulski wraz z duchownymi z innych parafii. Ksiądz Kapitulski w swojej homilii podkreślał życiodajny charakter pszczół i ich pracowitość. Momentem szczególnym podczas tej Mszy Św. było poświęcenie sztandaru jubilatów z Koła Pszczelarzy w Wieleniu, któremu będzie patronował św. Ambroży. O oprawę muzyczną zadbał chór Harmonia i orkiestra dęta z Wielenia. Ci ostatni zagrali jeszcze podczas uroczystego zasadzenia lipy przed miejscowym kościołem. W tym samym miejscu zakopano również kapsułę, w której znalazły się, m. in. cztery numery biuletynu informacyjnego Nasz samorząd” oraz książka „Na plastrze miodu”.

Pszczół (i innych kolorowych motywów) nie zabrakło podczas przemarszu ulicami miasta w kierunku Gimnazjum im. Jana Pawła II. O oprawę zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu pod opieką nauczycieli i rodziców. Było głośno i radośnie. Dziecięce występy otworzyły także część oficjalną, która odbyła się na sali gimnastycznej wspomnianego gimnazjum.

Odznaczenia i nagrody

Ważnym momentem dla pszczelarzy było wręczenie odznaczeń i nagród. I takodznaczenie państwowe „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali Feliks Nawrot i Stanisław Neunert. Najstarszego pszczelarza w Kole Pszczelarskim w Złotowie, czyli Franciszka Tucholskiego, obdarzono Statuetką im. Księdza Jana Dzierżona. Tę samą nagrodę wręczono także Mieczysławowi Hudzinskiemu, który jest prezesem Koła Pszczelarzy w Wieleniu, jak również autorem książkiNa plastrze miodu”.

Medale im. Księdza Jana Dzierżona otrzymali Mirosław Falbierski, Jan Piaskowski oraz Janina Wieczorek. Złote Odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy otrzymali Leszek Graś, Eugeniusz Graś oraz Joanna Citkowska, natomiast Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy uhonorowani zostali Marek Kuźnicki, Ireneusz Piątek, Ryszard Rylewicz oraz Stanisław Smolak.

Decyzją kapituły oraz Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego (na wniosek Burmistrza Wielenia) – Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” – otrzymał Mieczysław Hudzinski. Wyróżnienie przyznano za działalność społeczno-pedagogiczną oraz działania na rzecz rozwoju i popularyzacji wielkopolskiego pszczelarstwa.

Wyróżniono przedsiębiorcę

Pierwsza edycja Targów Produktu Lokalnego była okazją do wręczenia statuetki Drzewo. To pomysł wieleńskiego samorządu na uhonorowanie przedsiębiorców, którzy poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Wieleń. Pierwszym laureatem zostało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Danex z Roska. Właścicielami firmy są Danuta i Waldemar Bierbasz, którzy prowadzą działalność gospodarczą od 25 lat. Nagrodę z rąk burmistrz Elżbiety Rybarczyk odebrała córka właścicieli firmy, Magdalena Bierbasz.

Sobotnim targom towarzyszyło mnóstwo innych wydarzeń o charakterze wystawienniczym. Zaprezentowały się rodzime przedsiębiorstwa, szkoły, artyści, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne. Ich wystawy można było zobaczyć w kilku strefach tematycznych. W tym samym czasie odbywały się wykłady o tematyce pszczelarskiej, warsztaty dla dzieci artystyczne i ekologiczne oraz w bibliotece publicznej odbywała się promocja ksiązki "Na plastrze miodu", której autorem jest Mieczysław Hudziński. Wydarzenie targowe zakończyło się plenerowym pokazem w wykonaniu poznańskiego teatru ulicznego Z głową w chmurach.

autor. Marcin Kryger

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group