Minister odmawia interwencji w sprawie Okrąglaka

16.03.2016|Autor: Redakcja

Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy naprawa dachu zabytkowej parowozowni w Pile. PKP ma pozwolenia na budowę, ale prace jeszcze nie ruszyły. Interwencja prezydenta u ministra kultury w sprawie niszczejącego zabytku, także nic nie przyniosła.

Prezydent Piły otrzymał właśnie odpowiedź z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Głowski, dwa razy prosił ministra kultury, by objął nadzorem pilski “Okrąglak”. Budynek okrągłej parowozowni przy dworcu Polskich Kolei Państwowych, niszczeje od wielu lat. Jednak druga odpowiedź ministra znów nic nie wnosi do sprawy. Przedstawiciel Piotra Glińskiego, powtarza, to co już i tak było wiadomo, że zabezpieczenie budynku przed degradacją nastąpi w tym roku, bo tak PKP zobowiązał konserwator zabytków. Ministerstwo odmawia też podjęcia interwencyjnych działań w ratowaniu zabytku, bo nie jest właściwym organem.

W odpowiedzi, która dotarła do Urzędu Miasta w Pile możemy przeczytać: – Przedstawiciel PKP S.A. podczas rozmowy z Kierownikiem Delegatury w Pile WUOZ (Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków) w Poznaniu poinformował, że zabezpieczenie przed degradacją budynku parowozowni dworca PKP w Pile nastąpi w 2016 roku. W dniu 29.12.2015 r. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie Nr 349/2015/A na prowadzenie prac przy przedmiotowym obiekcie – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominamy: PKP dwa razy wystawiało budynek parowozowni na sprzedaż. Bezskutecznie. Prawdopodobnie dlatego, że cena wywoławcza była wysoka, a na nowym właścicielu ciążyłby obowiązek renowacji obiektu. Teraz PKP rozważa przekazanie obiektu pilskiemu samorządowi za darmo.

Przeczytaj więcej o: asta24, dworzec pkp pila, informacje piła, koleje piła, okrąglak w Pile, okrągła parowozownai piła, parowozownia w pile, piotr glowski, prezydent Piły, wydarzenia piła, zabytki piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • franio

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że nie powinno na to łożyć. To na co na ojca r….ka. Jak parowozownia nie należy do dziedzictwa narodowego to do czego należy Gliński i ferajna.

  • antyidiota

   A co robił Glowski przez ostatnie lata. Jak taka łatwa sprawa mógł załatwić ją z kumplami z PO.

   • franio

    Obiekt jest własnością POLSKICH KOLEI PAŃSTWOWYCH czego nie raczyłeś zauważyć i pretensje w stosunku do Głowskiego to jak stwierdzenie, a tam murzynów biją. Gdyby wydał pieniądze miasta na remont nie swojej własności na teren, której dodatkowo przecież nie może wejść poleciałby z trzaskiem na bruk. Teraz jak obiekt uległ całkowitej degradacji PKP chce oddać go za darmo. Tylko czy znajdzie się ktoś z tak zasobnym portfelem, że go przejmie. Miasta przynajmniej jak sądzę nie stać na taki wydatek.

    • antyidiota

     Tu nie chodzi o to czyją własnością jest obiekt, bo to wie każdy. Chodzi o to, że przez kilka lat jak krajem rządzili kolesie Głowskiego to nie kiwnął palcem, mimo że już wtedy parowozownia waliła się. Teraz jak władzę przejął PiS to nagle się uaktywnił próbując pokazać, że tamci są źli. Powyżej uszu mam już te jego gierki.

     • franio

      Głowski występował o remont obiektu za PO również stąd nakaz wojewódzkiego konserwatora dla PKP o na razie doraźny remont dachu tj. zabezpieczenie obiektu. No ale usprawiedliwienie jest fajne. Oni nie zrobili nic to i “dobra zmiana” nie musi. Myślałem, że coś się ruszy. Owszem ruszono po stołki.

     • lechu

      franio, nie słyszałem, żeby przez 8 lat Głowski kierował pisma do ówczesnego ministra kultury, żeby cisnął POsłów. teraz to wygląda na szukanie żenującej wymówki typu “PiS nie chce pomóc”.

     • franio

      To, że walczył z PKP też rządzonym “przez niby kolesi z PO” się niby nie liczy. ŻENUJĄCE to jest to, że na wsparcie PRYWATNEJ szkółki w Toruniu to miliony znalazły się od ręki, a na PAŃSTWOWĄ własność czyli swoją pieniążków brak. No ale parowozownia nie jest zarządzana przez Rydzyka tylko PKP.

     • lechu

      Kłamiesz, czy nie wiesz, że PiS wycofało się z dotacji dla WSKSiM? Powinieneś wiedzieć, bo TVN24 też o tym mówił.

     • franio

      A z ugody sadowej też się wycofali. Oddali walkowerem potężną kasę dokładając odsetki pomimo iż sprawa ciągnęła się długo i była do wygrania. To nie rozdawnictwo.

     • telewidz

      kolego franio, znowu bardzo nieładnie manipulujesz. Albo może nie masz wiedzy. Sprawa o której piszesz nie dotyczyła wcale wsparcia szkoły, ale związana jest z odszkodowaniem w sprawie wód geotermalnych. W 2008 roku NFOŚiGW cofnął decyzję o dofinansowaniu projektu ze względu rzekome wątpliwości dotyczące praw własności nieruchomości stanowiących zabezpieczenie wypłaty dotacji. Powód wzięty z kapelusza. Geotermia to w ogóle szansa dla Polski i bardzo źle, że nie umieliśmy dotąd wykorzystac tego bogactwa naturalnego.

 • Pilanin

  Zrzucanie winy na PiS jest w tej sytuacji żenujące, ale z drugiej strony – jest to typowa postawa prezentowana przez PO i jej medialne organy, także nie jestem w ogóle zdziwiony.

  Widzę dwie główne przyczyny katastrofalnego stanu okrąglaka:

  1) Zachłanność PKP, która chce na tej ruinie zarobić jakieś absurdalne pieniądze,
  2) Wieloletnie zaniechania władz miasta i parlamentarzystów PO, którzy przez lata mieli wszelkie atuty, by sprawę doprowadzić do szczęsliwego finału.

  • AntyPO

   zgardza sie nieudolność owych 8 lat poprzednich towarzyszy obarczaja dzisiejszy rząd i do tego kablują na własny kraj…..to sie nazywa targowica…..

 • Marti

  Wielka Szkoda że tak niszczeje. Mój dziadek przez tyle lat swojej pracy jako Maszynista parkował tam lokomotywy do przeglądów itd. Pewnie jak to widzi z góry to żal sie robi….

 • czytelnik

  Dla mnie sprawa jest prosta. Od wiek wieków sprawdza się powiedzenie, że z koleją jeszcze nikt nie wygrał. Nie ważne jest kto stoi u władzy. Kolej rządzi się swoimi prawami i tyle. Brak pieniędzy i pomysłu co dalej po remoncie. Pyszczenie na forum nic nie da a tylko skłóca przeciwne opcje.