Pogoda Piła Pogoda dziś 
2210
Unikat na skalę europejską powodem do... wstydu?
tekst i foto Piotr Chamczyk | Czw, 2012.01.26 11:38Podziel się: facebook.plTwitter mail

Pilska parowozownia to niewątpliwie jeden z najcenniejszych zabytków w naszym mieście. Zwłaszcza, że to obiekt unikatowy na skalę europejską.

Unikat na skalę europejską powodem do... wstydu?


Swój obecny kształt Piła zawdzięcza w dużej mierze rozwojowi kolei. Miasto wzrastało wraz z budową linii kolejowych. Najważniejszą z nich była dawna Królewska Kolej Wschodnia, zwana z niemiecka Ostbahn. Ponad 160 lat temu pierwszy pociąg zawitał do ówczesnego Schneidemuhl, zwiastując intensywny rozwój całego regionu.

Stopniowo zwiększała się liczba pociągów przejeżdżających przez Piłę. Konieczne więc było wybudowanie zaplecza technicznego do obsługi parowozów, ciągnących składy kolejowe. Wybudowano więc parowozownię o kształcie zbliżonym do koła. Była to pierwsza tego typu budowla na świecie. Stanowiła pierwowzór dla innych takich obiektów, m.in. w Berlinie. W wielu opracowaniach encyklopedycznych pilski Okrąglak był podawany jako przykład nowoczesnego rozwiązania dla budynków kolejowych.

Jeszcze w latach 80-tych XX wieku parowozownia działała i dokonywane były w niej czynności obsługowe parowozów. Niestety, wraz z wycofywaniem trakcji parowej, zmniejszeniu liczby przewozów i innych przemian na kolejach polskich, Okrąglak przestał pełnić swoje funkcje. Kolej przestała dbać o budynek i powoli popadał on w ruinę. Dziś stanowi raczej obiekt wstydliwy, niż powód do dumy.

Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy wierzą, że ten obiekt odzyska swój dawny blask. To między innymi członkowie Stowarzyszenia Parowozownia Pilska Okrąglak. Dla nich i dla wszystkich zainteresowanych losem parowozowni Towarzystwo Miłośników Miasta Piły zorganizowało wykład o jej historii. Prelekcję wygłosił Roman Chwaliszewski, kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. - Trzeba podkreślić to, że ze względów technicznych parowozownia ta jest wyjątkowa, podobnie jak pozostałe elementy zespołu obiektów kolejowych stacji Piła.

Roman Chwaliszewski zwraca też uwagę, że to nie tylko jego opinia: – Tak postrzegana jest też przez miłośników kolejnictwa nie tylko z kraju, ale wielu zakątków Europy.

Widząc jak postrzegają to ludzie z zewnątrz powinniśmy zrobić wszystko, aby uratować najcenniejszy obiekt kultury technicznej naszego miasta.

tekst i foto Piotr Chamczyk

POWIĄZANE WIADOMOŚCI
Zginął w pożarze
Przerwy w dostawie wody

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Winkowski wraca do Piły!
Tadeusz Winkowski - przedsiębiorca, dotychczas związany z branżą drukarską, wraca do Piły z nowymi propozycjami.
Czytaj więcej | Piątek, 2012.05.11 10:00
EURO 2012 NA WYSPIE
Nie zdobyłeś biletu na Euro 2012? Nie martw się. Piła również stanie się areną mistrzostw Europy. A to za sprawą strefy kibica, która powstanie na Wyspie.
Czytaj więcej | Piątek, 2012.05.11 09:26
WASZE KOMENTARZE[1]
~pilanin: zrobić skansen na skale światową a obok działająca naprawa parowozów
dodano: Piątek, 2012.01.27 16:47, IP:86.63.114.XXX
1
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgDodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu Forum

dzisiaj

17°C 1012 hPa
jutro

22°C 1010 hPa
pojutrze

25°C 1007 hPa
• Wyłowiono ciała zaginionych mężczyzn (godz. 00:09)
agatayamaha: Przeżyłam nie dawno taką tragedię i wie...

• "Nie każde miasto musi mieć szpital" (godz. 22:39)
~szeryf: wszyscy tak krytykujecie a potem i tak n...

• NIE MASZ POMYSŁU NA PRZYSZŁOŚĆ? (godz. 21:28)
~sm: darian, za prlu było niceo inaczej......

• Jutro oddajemy portal (godz. 21:19)
~Autor: Juwenalia na wyspie - setki gimnazialist...

• NIE MASZ POMYSŁU NA PRZYSZŁOŚĆ? (godz. 21:06)
~Łukasz: Szkoda, że do Szkoły Oficerskiej bez zna...

100% pilski kapitał
zawsze aktualne informacje
Agnieszka Matusiak
redaktor naczelny
Kaja Kunicka, Klaudia Siekańska, Michalina Pieczyńska, Piotr Gadzinowski, Piotr Urbaniak, Tomasz Muszczek, Michał Lach (sport), Filip Śliwiński (fotoreporter), Wojciech Zeszot (fotoreporter)
redakcja
Radosław Szulc
dyrektor techniczny