Dzień Babci i Dziadka. Skąd się wzięły?

21.01.2021   Autor: Redakcja
454---84
Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro swoje święto będą mieć dziadkowie. Dzień Babci pojawił się w kalendarzu dopiero w latach 60-tych XX wieku, a Dzień Dziadka jeszcze później. To ma poznańskie korzenie.

Na pomysł Dnia Babci wpadła w 1964 roku redakcja tygodnika „Kobieta i życie”, jednak prawdziwą popularność święto to zyskało rok później, dzięki poznańskiemu „Ekspresowi Poznańskiemu”.

- 21 stycznia 1965 roku w poznańskim Domu Kultury MO przy ulicy Grunwaldzkiej odbywało się przedstawienie pt. „Drzewa umierają stojąc” w którym w roli Babci występowała słynna aktorka, Mieczysława Ćwiklińska. Traf chciał, że miała ona niedawno 85 urodziny. Z tej okazji dziennikarz Ryszard Danecki podarował jej kwiaty oraz tort, na którym napisane było „Dla Babci”, wmawiając zaskoczonej aktorce, że Dzień Babci to dawna poznańska tradycja. Pomysł ten się tak spodobał, że w następnym roku Dzień Babci znany był już w całej Polsce - przypomina dziś Muzeum Ziemi Czarnkowskiej
A co z dziadkami. Historia jest równie ciekawa. 

- W latach 70-tych Telewizja Polska ogłosiła plebiscyt na datę święta dziadków, który zwyciężyła data… 30 maja. Tego dnia przypadały urodziny Mieczysława Fogga, nestora polskiej rozrywki. Przez kilka lat Dzień Dziadka obchodzony był więc wiosną, lecz nie zdobył on dużej popularności. Wkrótce święta Babci i Dziadka zaczęły być w naturalny sposób ze sobą łączone i Dzień Dziadka „przewędrował” na 22 stycznia, dzień po Dniu Babci - przypomina muzeum. 

Z tej okazji pilscy policjanci przygotowali też specjalny spot. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group