Archeologiczne odkrycie w Mirosławcu

19.07.2015   Autor: Redakcja
---

Wykopaliska archeologiczne prowadzone w Mirosławcu potwierdziły, że na wyspie stała XIV wieczna warownia zwana zamkiem Wedlów. Wykopy studentów archeologii krakowskiego uniwersytetu papieskiego odkryły narożnik, północna ścianę i wjazd do zamku.

Budowla najprawdopodobniej była siedzibą zamożnego rodu. Zamek spłonął w XVI wieku, a materiał pochodzący z rozbiórki wykorzystano przy budowie pałac. - On bardzo przypomina te zamki fundowane w XIV wieku na planie bardzo zbliżonym do kwadratu o boku ok 32 metrów. Mielibyśmy tutaj taki zamek o powierzchni wewnętrznej ok. 900m kwadratowych. Wiemy, że na jego terenie znajdowała się zabudowa wewnętrzna. W tej chwili wiemy, że w okresie średniowiecza były przynajmniej dwie fazy rozbudowy tego zamku i być może w pierwszej fazie zamek był murowany, a częściowo posiadał obwód ziemno-drewniany - mówi dr Sławomir Dryja, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Prace archeologiczne, które są prowadzone już trzeci rok z rzędu, odkryły chociażby bogato zdobione kafle holenderskie, a w tym roku mosiężny szpunt do beczki, czy srebrną łyżeczkę. Wykopaliska zaplanowano na dwa tygodnie. Później ze względów bezpieczeństwa wykopy zostaną zasypane. Plany zakładają odsłonięcie wszystkich murów i częściowa odbudowę ruin, a być może nawet ustawienie na wyspie wieży widokowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group