„Ziarno prawdy” o znaku Rodła

---

- Wiesz co to jest ? - Do szkoły nie chodziłeś? Znak Rodła! - to fragment dialogu dwóch bohaterów filmu „Ziarno prawdy”, filmu, dzięki któremu widzowie w całej Polsce dowiedzą się jak wygląda i czym jest znak Rodła – dla jednych świętość, dla innych znak zupełnie nieznany. My w poszukiwaniu odpowiedzi na to samo pytanie wybraliśmy się na ulice Złotowa.

Niepozorny kawałek papieru w podniszczonej już ramce to najcenniejszy eksponat Muzeum Ziemi Złotowskiej. Choć materialnie nie przedstawia żadnej wartości, to za posiadanie w domu takiego znaku w 1939 roku mieszkańcy podzłotowskich wsi szli do obozu. Powstał w 1932 roku i został symbolem Związku Polaków w Niemczech, choć dla wielu święty, to szerzej nieznany. Nawet w Złotowie, gdzie o księdzu Domańskim i Związku słyszał chyba każdy, z tą wiedzą jest różnie. To jednak wkrótce może się zmienić, bowiem znak Rodła na ekranach kin w całej Polsce zobaczą widzowie filmu „Ziarno Prawdy”. – Nawet ktoś, kto nie zna tego znaku, przynajmniej się zainteresuje, zapyta. Jest okazja, żeby przypomnieć o naszej historii – mówi Zofia Korpusik-Jelonkowa, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Wiele wskazuje na to, że od czasu wejścia na ekrany „Ziarna prawdy” rzeczywiście zwiększyło się zainteresowanie znakiem Rodła i Związkiem Polaków w Niemczech. – Dzięki tej produkcji znak Rodła został upowszechniony – mówi Tadeusz Szczyrbak z Rodziny Rodła.

Choć po wyjściu z kina większość z widzów pewnie zapomni o tym, czym jest znak Rodła, to być może w wielu głowach pozostanie ta nazwa, tak ważna dla wielu, nie tylko w małym Głomsku pod Złotowem, gdzie wisiał ten znak...

Przeczytaj więcej o: polixja, miss polska, Isabell Kluczynski,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group