W piaskownicach nie tylko piasek

22.08.2014   Autor: Redakcja
---

Wprawdzie przed nami już niewiele lata, ale mamy z dziećmi nadal chętnie korzystają z przydomowych, czy osiedlowych piaskownic. Czy taki odpoczynek na świeżym powietrzu jest jednak do końca bezpieczny?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile, w ramach sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego, prowadzi kontrole piaskownic, zlokalizowanych na placach osiedlowych, w żłobkach i placówkach oświatowo-wychowawczych. Podczas kontroli zwraca uwagę na ogrodzenie placu zabaw, zastosowanie się mieszkańców do zakazu wprowadzania zwierząt, wymianę piasku w piaskownicy przed rozpoczęciem sezonu zabaw, wygrabienie nieczystości oraz ewentualne zabezpieczenie piaskownic przykryciem, w czasie przerw w użytkowaniu.

Wbrew pozorom przyjemny piasek w piaskownicy może być bardzo niebezpieczny dla naszych pociech. - W piasku w piaskownicach mogą występować jaja i larwy pasożytów, liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki wywołujące groźne choroby - informuje Danuta Kmieciak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile. - Nosicielami wielu chorób pasożytniczych są psy i koty.

Beztroska zabawa dzieci w piaskownicy przy nieprzestrzeganiu podstawowych zasad higieny może być przyczyną poważnego zagrożenia i skutkować zakażeniem pasożytami lub bakteriami. Do chorób wywoływanych przez  pasożyty należą: owsice, tasiemczyce, glistnice, toksoplazmoza, toksokaroza i salmonellozy.

A co zrobić, żeby dziecko nie zachorowało? - Podstawowe zasady chroniące dziecko przed zachorowaniem to  mycie rąk przed jedzeniem i po zabawie na placu zabaw lub w piaskownicy, pilnowanie aby dziecko, nie brało do ust foremek oraz zabrudzonych rąk podczas zabawy w piasku, unikanie karmienia dzieci w czasie zabawy w piaskownicy i na spacerach, unikanie piaskownic i trawników zanieczyszczonych psimi lub kocimi odchodami, mycie owoców i warzyw, mycie rąk po zabawie ze zwierzętami, po powrocie do domu dokładne umycie zabawek używanych w piaskownicy i nie przechowywanie ich z zabawkami domowymi oraz pilnowanie, aby dziecko miało zawsze krótko przycięte paznokcie, bo to właśnie pod paznokciami gromadzą się jaja i larwy pasożytów oraz drobnoustroje - wylicza inspektor Kmieciak.

Do elementów zapobiegania chorobom odzwierzęcym należy również dbałość  o należyty stan sanitarny środowiska, w tym okresowa wymiana piasku (co najmniej raz przed sezonem letnim), zabezpieczenie piaskownic (plandeki) i placów zabaw dla dzieci (ogrodzenia) przed kontaktem ze zwierzętami, wyprowadzanie psów i kotów na smyczy oraz sprzątanie odchodów zwierząt z terenów publicznych i prywatnych przez właścicieli (zgodnie z obowiązkiem zawartym w uchwałach gmin o czystości i porządku), umieszczenie na placu zabaw tablicy informującej o zakazie wprowadzania zwierząt na teren placu zabaw, a także odrobaczanie psów i kotów przy pomocy preparatów zalecanych przez lekarzy weterynarii

Jak często rodzice powinni wymieniać piasek w przydomowych ogródkach? - To zależy od rodzaju używanej piaskownicy. Piaskownice małe i zamykane, zabierane są z placu zabaw i przechowywane pod zamknięciem, wówczas piasek nie ulega zanieczyszczeniu.  Natomiast piaskownice pozostawione w ogródkach przydomowych mogą być zanieczyszczone przez zwierzęta sąsiadów lub bezpańskie psy i koty, stąd wskazana byłaby również okresowa wymiana piasku - dodaje inspektor Danuta Kmieciak.

 

 

Przeczytaj więcej o: sanepid, piaskownica, pasek, niebezpieczeństwa,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group