Świąteczny alfabet eurowyborczy

20.04.2014   Autor: Redakcja
---

Wielkanoc to oprócz - nie oszukujmy się- obżarstwa i opilstwa - także czas refleksji i zadumy. A, że przed nami również eurowybory, stąd pomysł poniższego alfabetu. Subiektywnego alfabetu. 

A

Altruista - jest nim każdy kandydat do europarlamentu. Tak przynajmniej wynika z partyjnych kampanii wyborczych, w których pretendenci zapewniają o swojej bezinteresownej trosce o zabezpieczenie Polski przed Rosją, o emigrującą za granicę młodzież czy o polską wędzoną szynkę. Ani jeden - podkreślam to jeszcze raz z całą mocą - ani jeden kandydat, nie ubiega się o mandat europarlamentarzysty dla wypłacanej w euro diety.

B

Budżet europejski - coś, o co, przyszli europosłowie nie będą musieli już walczyć, ani po tych wyborach, ani po żadnych następnych. Dzieje się tak, ponieważ - jak mówią nasi politycy, także ci z pilskiego -europejskie fundusze na wszelakie cele zostały rozdysponowane w poprzedniej i tej perspektywie. Według tych samych zapewnień,Polska wyrwała z tego budżetu najwięcej euro w historii i więcej taka okazja się nie powtórzy.

C

Czarnecki Ryszard - europoseł i kandydat do Parlamentu Europejskiego.Jak wszyscy członkowie Prawa i Sprawiedliwości walczy w Unii o polską rację stanu, o którą nie potrafi zadbać żadna inna partia. Nie wiadomo tylko jak poseł Czarnecki rozumie swoje zadania, bo inaczej o Polsce w Unii Europejskiej mówi PiS, inaczej to robiło przeciwne integracji Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, a jeszcze inaczej Samoobrona, która zamiast z Niemcami, Francją, czy Wielką Brytanią, wolała się jednoczyć z Białorusią i Rosją. A europoseł Czarnecki, był posłem tamtych partii. I to dość ważnym.

D

Dwudziesty piąty maja - dzień, w którym odbędą się wybory do europarlamentu.

E

Ekonomiczna europotęga - jaką według kandydatów stanie się Polska. Oczywiście pod warunkiem, że wyborcy wybiorą tego jednego konkretnego pretendenta. Jeżeli to będzie inny kandydat, Polska albo upadnie, albo się sklerykalizuje, albo stanie się kondominium obcego mocarstwa. Jeżeli ktoś widzi w tych zapewnieniach niekonsekwencję, brak logiki lub nawet schizofrenię, nie musi iść do lekarza. To jest, jak mawia pewien burmistrz z okolicy - po prostu kampania wyborcza.

F

Fundusze europejskie - niezależnie od tego jak dużą kwotę uda się wynegocjować, opozycja zapewnia, że ona załatwiłaby więcej.

G

Gwarancja bezpieczeństwa - coś, co między innymi zapewnić ma Polsce Unia Europejska, a z czego śmieje się Władimir Putin.

H

Hurraoptymizm - obietnice wyborcze kandydatów. W każdych wyborach. To lepiej brzmi niż na przykład robienie wyborców w konia.

I

Integracja  - w Unii Europejskiej polega ona na tym, że każde stowarzyszone w niej państwo, dba głównie o swój interes narodowy.

Iwent - (od ang. event) oznacza jakąś akcję zorganizowaną zwykle w konkretnym celu. Iwent to np koncert zespołu lub konferencja, a czasami również wyjazd integracyjny z atrakcjami. W polskiej kampanii wyborczej do europarlamentu oznacza spot wyborczy, w którym jedna partia opluwa kandydatów konkurujących z nią ugrupowań.

J

Jaja - potrawa, symbol śniadania wielkanocnego. Na twardo, z majonezem lub chrzanem. Słyszałem historię o mieszkańcu pilskiego, który w Wielką Niedzielę zjadł siedemnaście sztuk. Na jedno posiedzenie. W polityce międzynarodowej jaja są synonimem działań Unii Europejskiej wobec poczynań Rosji. Są  niezjadliwe. Samo rozbicie skorupki jest wątpliwą przyjemnością.

K

Kurczak po moskiewsku - z dużym prawdopodobieństwem za kilka lat potrawa na obiad wielkanocny dla całej Europy. Skrajni optymiści mogą podawać go z barszczem ukraińskim.

Ł

Łukomska-Pyżalska Izabella - kandydatka Europy Plus i Twojego Ruchu. W polityce nieznana. Do tej pory sprawdza się w roli bizneswomen oraz - na pewno! - na rozkładówce Playboya. Gorzej poszło pani Izabelli w roli prezeski Warty Poznań, gdzie zderzyła się z niemającymi skrupułów ligowymi kopaczami i działaczami Polskiego Związku Piłki Nożnej. To pewnie minus, bo ,,leśne dziadki" z PZPN-u, to w porównaniu z politycznym establiszmentem Brukseli, co najwyżej skauci.

M

Mięso wyborcze - wszyscy ci kandydaci do Parlamentu Europejskiego, którzy na partyjnych listach znajdują się poniżej numeru drugiego i nie mając szans na wybór, występują w charakterze pozyskiwaczy głosów na rzecz partyjnej dwójki.

N

Nowa Prawica - partia, której ewentualni europarlamentarzyści będą pracować nad likwidacją Unii Europejskiej.

O

Ogórek - zielony, konserwowy, kwaszony. W kontekście Wielkiejnocy ważny składnik świątecznych sałatek. W Unii Europejskiej też musi być ważny - i to bardzo - bo eurourzędnicy wiele zachodu poświęcili przepisom, normom i wzorcom ściśle określającymi nie tylko: kolor, grubość, długość, czy krzywiznę ogórka, ale nawet kształt i stopień odchylenia ogonka.

P

Pasztet - w zależności od kontekstu: potrawa wielkanocna z zająca lub postawa i zachowanie polskich europosłów po kilku głębszych. Szczególnie na polach golfowych, w autokarach wycieczkowych oraz na niemieckich lotniskach.

R

Remont - coś co chcą zrobić w Unii Europejskiej wszyscy polscy kandydaci. Żeby była sprawna, prawdziwie demokratyczna dla wszystkich członków i odbiurokratyzowana. Kłopot w tym, że jedni mówią o większej federalizacji, a inni o defederalizacji i polskim interesie narodowym.

S

Szejnfeld Adam - z racji drugiej pozycji na liście, jedyny kandydat z pilskiego, który ma szansę na wybór. Problem w tym, czy sam Szejnfeld chce zostać wybranym. Bruksela jest w końcu daleko od Piły i Poznania, czyli miejsc, w których zapadają najważniejsze partyjne decyzje. Oczywiście te, którym Adam Szejnfeld - obecny poseł na Sejm - może być żywotnie zainteresowany. Chyba, że eurowybory to ,,propozycja nie do odrzucenia"  kolegów politycznych A. Szejnfelda.

T

Troska - stan psychiczny eurokandydatów do momentu policzenia głosów. Po tym fakcie troska zmienia się w zależności od wielkości uzyskanego poparcia: w samozachwyt lub obrazę majestatu.

U

Unia Europejska - stowarzyszenie państw Europy, któremu jak wskazuje doświadczenie, najlepiej wychodzi tworzenie dyrektyw spraw błahych. Takich jak na przykład znormalizowanie wielkości, kształtu i koloru wspomnianego już ogórka, czy też sposobu wędzenia wielkanocnej szynki. Dużo gorzej radzi sobie z określeniem wspólnej polityki. Patrz litera W.

W

Wspólna polityka europejska - najlepszym jej przykładem jest wspólna polityka energetyczna, która polega na tym, że cała Europa uzależniła się od Rosji. Wspólnie.

Y

Yeti - wszyscy o nim mówią, a nikt go nie widział. To tak samo jest z jednością Unii Europejskiej.

Z

Zmiany - w przypadku polskich europarlamentarzystów chodzi przede wszystkim o zmianę cech charakteru. Tak, by z jednej strony nie dawali się bić Niemcom, a z drugiej nie wyzywali ich od hitlerowców. By nie rozbijali na Cyprze wózków golfowych i w autokarach nie klepali pań tłumaczek po pupie. I takich właśnie wyborów - tych majowych i każdych następnych - życzę wszystkim czytelnikom alfabetu z okazji Świąt Wielkanocnych.

Przeczytaj więcej o: świąteczny alfabet eurowyborczy,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group